Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Merkury zbliża się do 35 stopni Celsjusza na biegunie północnym

Merkury zbliża się do 35 stopni Celsjusza na biegunie północnym

Pod wpływem globalnego ocieplenia Norwegia, Finlandia i Szwecja doświadczają udaru cieplnego na niespotykaną dotąd skalę.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Po najgorętszym miesiącu odnotowanym w czerwcu w Finlandii i kilku regionach Szwecji, temperatury od niedzieli 4 lipca ustanowiły bezwzględne rekordy graniczne na dalekiej północy Europy, a termometr wskazuje od 30 do 35 stopni Celsjusza. Według raportu opublikowanego w maju, Arktyka ociepla się trzy razy szybciej niż planeta, termometr rośnie szybciej niż wcześniej sądzono i nie kończy się z powodu zmian klimatycznych.

W Kivu, najbardziej wysuniętym na północ Finlandii, zmierzono w niedzielę nowy rekord temperatury 33,5 stopnia Celsjusza, najwyższa temperatura kiedykolwiek odnotowana w tej części kraju od rekordu 34,7 stopnia Celsjusza w 1914 r., według agencji STT. Według Narodowego Instytutu Meteorologii czerwiec był najcieplejszym miesiącem w historii, odkąd pomiary rozpoczęły się w 1844 r., przy czym średnia temperatura 16,5 stopnia Celsjusza wymazała rekord ustanowiony w latach 50. XX wieku.

W sąsiedniej Szwecji czerwiec był ponownie najgorętszy w historii w Sztokholmie (średnio 19,3°C), wymazując rekordy z 2018 i 2019 roku. „Czy zauważamy trend? No, może inny zbieg okoliczności”A żartował na Twitterze Szwedzka aktywistka ekologiczna Greta Thunberg. W skali kraju czerwiec 2021 był trzecim najgorętszym miesiącem w historii.

W Norwegii Instytut Meteorologiczny odnotował w niedzielę 34 stopnie Celsjusza w Saltdal, w powiecie za kołem podbiegunowym, najwyższą w tym roku temperaturę w całym kraju. To o 1,6°C mniej niż najwyższy poziom w historii kraju. do Tropikalne noceOznacza to, że temperatura nie jest niższa niż 20 stopni Celsjusza, jak to odnotowano w kilku miejscach w Królestwie. Lato 2021 r. to już rekord temperatury bezwzględnej w Kanadzie, zbliżający się do 50°C w cieniu, pod wpływem „kopuła termiczna”.