Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Meksyk: Władze podnoszą poziom alarmu dla wulkanu Popocatepetl

Meksyk: Władze podnoszą poziom alarmu dla wulkanu Popocatepetl

Minneapolis: 25 maja 2020 roku George Floyd, 46-letni Afroamerykanin, zmarł w wyniku uduszenia się pod kolanem białego policjanta. Jego udręka, przedstawiona, zszokowała cały świat, wywołując masowe protesty przeciwko rasizmowi i brutalności policji.

Trzy lata później jego ciotka, protestujący, z którym AFP rozmawiała w 2020 roku i jeden z liderów organizacji poświęconej jego pamięci, opowiada, co się zmieniło.

Angelę Harrelson

Dla ciotki George’a Floyda jednym z najbardziej znaczących faktów po śmierci jej siostrzeńca było „uświadomienie sobie, że istnieje systemowy rasizm”.

„Rozmowa jest inna” na poziomie krajowym, powiedziała AFP przed „George Floyd Crossroads” odbywającym się w Minneapolis.

„Ludzie są bardziej otwarci, zwłaszcza biali Amerykanie, na rozmowy o związkach międzyrasowych” – dodaje.

„Ludzie zawsze mnie pytają: Czy uważasz, że sytuacja się poprawia? Tak” — mówi.

Chcecie dowodów na to w wyrokach skazujących policjantów zamieszanych w śmierć George’a Floyda, reformach policji w Minneapolis i programach różnorodności na uniwersytetach.

„Mówiąc to, czy jest więcej do zrobienia? Tak. Czy będzie więcej zgonów z rąk policji? Tak, będzie” – przyznaje.

Dlatego biznes musi iść dalej.

„Za dwadzieścia, 50, 100 lat od teraz nie chodzi o to, by wywieszać transparent z napisem„ Black Lives Matter ”. Kiedy nie będziemy musieli mówić „Black Lives Matter”, będziemy wiedzieć, że odnieśliśmy sukces . O to chodzi.”

Betania Tamrat

AFP spotkała dzisiaj 22-letnią Bethany Tamrat na proteście w Minneapolis w 2020 roku. Mówi, że wtedy zaangażowanie się w ruch było dla niej koniecznością. Szczególnie chciała „móc powiedzieć„ widziałam to na własne oczy ”.

„Wtedy, w 2020 roku, mieliśmy wrażenie, że nastąpiła zmiana (…). Było dużo nadziei” – powiedziała. „Mieliśmy wrażenie, że wyniknie z tego pozytywna zmiana” – kontynuuje. na jej kampusie.

„Mogę powiedzieć bez cienia wątpliwości, że po trzech latach to naprawdę był front” – mówi student. „To tak, jakbyśmy zrobili pięć kroków do przodu i piętnaście do tyłu”.

READ  Cyberbezpieczeństwo i szpiegostwo... wszystkie firmy są zagrożone

Powiedziała, że ​​skrajnym przykładem są gorące dyskusje na temat programów uświadamiających rasizm w szkole lub na uniwersytecie. 15 maja, prawie miesiąc po rozmowie AFP z Bethany Tamrat, gubernator Florydy podpisał ustawy kończące programy różnorodności na publicznych uniwersytetach w swoim stanie.

„Nie sądzę, żeby ludzie byli gotowi na zmiany” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​mówienie o różnorodności i integracji w firmie to jedno, ale „siedzenie naprzeciw siebie i myślenie o tym, w jaki sposób przyczyniasz się do rasizmu i osobistych uprzedzeń, jakie masz wobec pewnych społeczności”, to co innego.

Amerykanie nie zgadzają się nawet co do własnej historii i „wszyscy mamy różne wersje tego, co wydarzyło się w tym kraju (…), więc jak mamy to zmienić?”

Może „naprawdę słuchając ludzi dotkniętych” rasizmem, mówi.

Jenelle Austin

Współzałożycielka i dyrektor generalna „George Floyd Global Memorial”, Jenelle Austin przechowuje najmniejszą rzecz, jaką kiedykolwiek zdeponowano w miejscu, w którym został zamordowany. Sztandary, kwiaty, małe słowa, chodzi o to, aby pewnego dnia pokazać je, aby ludzie „przypomnieli sobie, co się stało, aby kontynuować dążenie do sprawiedliwości rasowej”.

Dla niej prawdziwa zmiana była możliwa, ale „ludzie po prostu tego nie chcą”.

„Ponieważ mamy system i branżę w naszym kraju, które zależą od obecności czarnych ludzi po drodze” – rzuca się do miejsca, w którym antyki są starannie gromadzone i katalogowane.

Protesty przeciwko rasizmowi w 2020 r., „ludzie burzący pomniki Konfederacji”, ci trafieni „gumowymi kulami” i krztuszący się gazem łzawiącym, „wszystko to nie rozwiązałoby problemu rasizmu w kraju, gdyby ludzie tego nie zrobili. Gotowy do zmiany”.

Nalega, aby było jasne, że sposób, w jaki policja jest wykonywana przez policję, musi się zmienić.

Na przykład, kiedy młody czarnoskóry mężczyzna z Memphis, Tire Nichols, zmarł w styczniu po tym, jak został pobity przez afroamerykańskich policjantów, „ludzie mówili (…)„ To jest przestępstwo popełnione przez czarnych przeciwko czarnym ”- powiedział. .

READ  Podsumowanie sesji: Podwyżka stóp Fed nadal obowiązuje po danych NFP

Ale „to właśnie próbujemy powiedzieć ludziom od dłuższego czasu. Kultura policyjna to kultura policyjna, bez względu na kolor skóry” – powiedziała.

Według niej utrzymanie porządku to nie jedyna rzecz na stole, to także media, edukacja i służba zdrowia.

I „większość ludzi wróciła do swojej rutyny, jakby nic się nie stało”, ubolewa.

Ale „rutyna wyrządziła szkody”, mówi, podczas gdy „znajdujemy się w permanentnym stanie wyjątkowym”.