Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Maroko odnotowuje nadwyżkę handlową z Polską w wysokości prawie 180 mln dolarów w 2020 roku (Ambasador RP)

Maroko odnotowuje nadwyżkę handlową z Polską w wysokości prawie 180 mln dolarów w 2020 roku (Ambasador RP)

Czwartek, 29 kwietnia 2021 r., Godzina 22:05

Rabat – W 2020 roku Maroko odnotowało nadwyżkę handlową z Polską w wysokości 180 mln dolarów – powiedział w czwartek w Rabacie ambasador RP w Maroku Krzysztof Karovsky.

Polski dyplomata przemawiał na konferencji prasowej przy okazji 230. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

„Przekroczyliśmy symboliczną kwotę miliarda dolarów pod względem wolumenu wymiany handlowej między oboma krajami na korzyść Maroka, bo wyeksportowało ono do Polski około 617 mln dolarów wobec 438 mln dolarów” – powiedział. Ograniczenia związane z kryzysem zdrowotnym oba kraje odnotowały „wyjątkowy i cenny” wzrost handlu, osiągając w ubiegłym roku 25%.

Pan Karovsky ujawnił również, że dane za pierwsze miesiące tego roku wydają się być bardziej pozytywne, pokazując wzrost o 46% z 263 mln dolarów (136 mln dolarów z eksportu do Maroka w porównaniu do 127 mln dolarów do Polski) odnotowanych obrotów handlowych. w pierwszych dwóch miesiącach 2021 r. w porównaniu do 182 mln w ubiegłym roku w tym samym okresie.

Podkreślając, że liczby te odzwierciedlają różnicę w stosunkach między oboma krajami i świadczą o dwustronnej współpracy wzmocnionej przez tę dynamikę na wszystkich poziomach, zwłaszcza dyplomatycznym, gospodarczym i naukowym, Karovsky ocenił, że Maroko oznacza dla Polski, jej operatorów i inwestorów. „Kraj nadziei i wielkiego zainteresowania, na którym najbardziej nam zależy” w świetle jego wysiłków w zakresie nowych technologii, energii odnawialnej, rolnictwa i rolno-spożywczego.

„Te dwustronne stosunki, które utrzymują się w dobrej kondycji od momentu ich powstania w 1959 r., Są wzmacniane również poprzez owocną współpracę między marokańskimi uniwersytetami a polskimi uczelniami, którą dążymy do rozszerzenia poprzez tworzenie wspólnych programów partnerskich między uniwersytetami. ” Polski dyplomata ujawnił, że współpraca marokańsko-polska ma „olbrzymi” potencjał, który należy wykorzystać do dalszego wzmacniania stosunków dwustronnych.

Na poziomie kontynentalnym pan Karovsky oświadczył, że „Polska postrzega Maroko jako potencjalną wielką bramę do Afryki z gospodarczego punktu widzenia i samo to jest przedmiotem zainteresowania polskich operatorów”, mówiąc sobie, że zdaje sobie sprawę z potencjał dostępny dla Maroka i Afryki w ogóle jako alternatywa dla rynku Unii Europejskiej dotyczy 80% polskiego eksportu, ale bardzo trudnej konkurencji.

READ  Jaka przyszłość dla współpracy między Polską, Niemcami i Francją?

Wyrażając przekonanie, że polscy inwestorzy będą coraz bardziej napływać do Afryki, zwłaszcza Afryki Północnej, a zwłaszcza Maroka, ambasador powołany w sierpniu ubiegłego roku w Maroku podkreślił konieczność promocji Polski wśród Marokańczyków i Maroka wśród Polaków, „aby docenić tę możliwość istniejąca współpraca między dwoma krajami. „

Odnosząc się do przywrócenia bezpośrednich linii lotniczych między Marokiem a Polską, pan Karovsky podkreślił, że podejmowane są wysiłki w tym kierunku, zwłaszcza że rośnie liczba Polaków, którzy wybierają Maroko i cel ich podróży, odnotowując, że w 2019 r. było blisko 80 tysięcy Polaków. Została w Maroku, „symbolicznym celu, który chcieliśmy przekroczyć w 2020 roku, ale w związku z pandemią planujemy go osiągnąć od przyszłego roku”.

Odpowiadając na pytanie o zarządzanie kryzysem zdrowotnym przez Królestwo, pan Kroowski pochwalił odpowiedź Maroka na pojawiający się wirus koronowy, który opanował sytuację, gratulując „kampanii szczepień, która również została przeprowadzona bardzo dobrze i sprawnie”. , ”Dodając, że Maroko i Polska przeprowadziły prawie taką samą liczbę szczepień.

Konferencja prasowa organizowana jest w polskiej rezydencji z okazji Święta Narodowego Polski z okazji 230. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r. Uznano za akt „heroiczny”, a zarazem kulminację polskiego Oświecenia, które dało Polakom solidne fundamenty, z których po 123 latach narodziła się budowa państwa polskiego. . Z sekcji.

Podczas tej konferencji ambasador RP przedstawił znaczenie konstytucji dla Polski, a następnie odpowiedział na pytania dziennikarzy dotyczące bieżącej współpracy polsko-marokańskiej w biznesie, inwestycjach i kulturze.