Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Lodowa apokalipsa” na Antarktydzie wisi na włosku!

Lodowiec Thwaites, zwany także Lodowiec na końcu świata Znajduje się na Antarktydzie. Gdyby się stopił, spowodowałby znaczny wzrost poziomu mórz na całym świecie. Aby zrozumieć, czy i kiedy może się to zdarzyć – w kontekście spowodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia – naukowcy przyjrzeli się historii tego lodowca. Ich wnioski nie są uspokajające.

Jej prawdziwe imię to Lodowiec Thwaites. w’Antarktyda ZachodniaTo trochę jak słoń w sklepie z porcelaną. W mniej poetycki sposób jest nazywany „Lodowy dzień zagłady”. Zrozumienie , Lodowiec na końcu świata. lub nawet Lodowiec na końcu świata. Dlaczego ? Ponieważ jest tak ogromny, ma 120 kilometrów szerokości i 600 kilometrów długości, więc źródło Sama mogłaby podnieść globalny poziom oceanów z jednego do trzech metrów.

M „Lodowa od koniec świata»Wyobrażasz sobie – jak każdy inny lodowiec na naszej planecie – zaczyna topnieć. Pod wpływem antropogenicznego globalnego ocieplenia. Pokazują to zdjęcia satelitarne. Lodowiec Thwaites cofa się i cofa. W tempie, które wydaje się nie mieć ochoty na przyspieszenie. Próbując zrozumieć jak Vitesse I na ile zjawisko to będzie się pojawiać w najbliższych latach, a Międzynarodowy zespół naukowców Po raz pierwszy został mianowany na najwyższy poziom Precyzja The piętro Oceanic znajduje się na skraju lodowca Thwaites.

Wykorzystując niezwykłe lata, lata pozbawione lodu morskiego, naukowcy badali w szczególności wzgórza pozostawione przez ślady stóp. ruchy The Lodowiec na końcu świata. Na głębokości 700 metrów znaleźli dane, które ujawniły, że w pewnym momencie historii, w ciągu ostatnich 200 lat, w Czas trwania Sześć miesięcy Lodowy Front Thwaitesa cofał się w tempie ponad 2,1 km rocznie. To dwa razy więcej niż prędkość satelitów monitorowanych w latach 2011-2019.

Antarktyda jest bardziej wrażliwa na globalne ocieplenie niż myślą naukowcy

„Nasze wyniki wskazują, że lodowiec ten doświadczył bardzo szybkich etapów cofania się. Być może jeszcze w połowie lat 20.mi sto lat”Alistair Graham, geofizyk morski z Uniwersytetu Południowej Florydy (USA), skomentował to w komunikacie prasowym. Co ogarnia ideę pliku? „Maksymalna prędkość ciągnięcia”. Sugeruje nawet, że proces topienia może przebiegać od pięciu do dziesięciu razy szybciej niż dzisiaj.

READ  Czy możesz zgadnąć, którego smartfona używa Bill Gates?

Lodowiec Thwaites Teraz wisi na włosku. Idąc do przodu, kiedy toczy się z powrotem za płytką grań, powinniśmy spodziewać się tam dużych zmian w małej skali czasowej. Może rok po roku. »

Jest to użytkowanie pojazdu mechanicznego odpowiedzialne za: czujniki Obrazy, które umożliwiły tworzenie map. Przez prawie 20 godzin Rann – jak pieszczotliwie nazywają go naukowcy – po raz pierwszy odkrył front lodowca Thwaites. w trudnych warunkach. Aby bezpośrednio pobrać próbki osadów z dna morskiego i dokładniej datować obserwowane grzbiety, musieliby cofnąć się, ponieważ upadek nagle od worek lodu Późniejsze tworzenie się gęstego lodu morskiego zapobiegło temu procesowi.

Więc pytania pozostają. Ale pewne jest to, że lodowe szczyty Antarktyda szybko na to reaguje Globalne ocieplenie niż wcześniej sądzono. „Wydaje się, że kolejny mały cios w lodowiec Thwaites może doprowadzić do katastrofy”.podsumowuje Alistair Graham.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?