Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lider partii rządzącej Kaczyński potępia rosyjski atak

Brat bliźniak przywódcy partii rządzącej zginął w katastrofie lotniczej. Jaroslav Kaczyński podkreślił, że dowody „wkrótce zostaną przedstawione opinii publicznej”.

Lider polskiej partii rządzącej Jarosław Kaczyński oskarżył Rosję o przyczynienie się do katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której w 2010 roku zginął jego brat bliźniak, prezydent Lech Kaczyński, twierdząc, że jest obecny”wkrótcewskazówki.

W wypadku 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent Kaczyński i jego żona, a także kilku wysokich rangą polskich urzędników, którzy jechali do Rosji, by upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej pod Smoleńskiem w 1940 r.

Rosja zaprzecza odpowiedzialności

Przyczyny katastrofy były przedmiotem gorącej debaty politycznej w Polsce. Konserwatyści oskarżyli dziś liberalny rząd o nieprzygotowanie się do wizyty i niedostateczne śledztwo. Rosja obarczyła całą winę za wypadek Polski.

Przemawiając do kilku tysięcy osób, które zgromadziły się przed pałacem prezydenckim, Jaroslav Kaczyński powiedział:Masz kompletną i zweryfikowaną odpowiedź z kilku źródeł, w tym z zagranicyO przyczynach katastrofy bez ich wyszczególniania. Podkreślił, że te elementyWkrótce zostanie zaprezentowany publicznie”.

Przyznał jednak, że nadal konieczne jest ustalenie „Ci, którzy podjęli decyzję i ci, którzy ją zrealizowali, tu w Polsce, ale przede wszystkim w Rosji„. Pyta „Kto czerpie korzyści z przestępstwa?Mówił o polityce brata wymierzonej w interesy Moskwy zarówno w czasie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego, jak iw strategii budowy gazociągów z pominięciem Rosji.

W dniach po katastrofie niektórzy członkowie rządzącej konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość oskarżyli ówczesnego premiera Władimira Putina o to, że stoi za tym „atakiOdnosząc się do agresji Rosji na Ukrainę, Jarosław Kaczyński powiedziałPostkomunizm w Rosji jest równie zbrodniczy jak komunizm”.

READ  Wśród Palestyńczyków proces więźniów został w końcu wznowiony o lojalność wobec arabskich Izraelczyków

Wzywam całą wolną Europę do ogromnej mobilizacji w obronie Ukrainy i wolności. Ta obrona wymaga również ostatecznego wyjaśnienia sprawy (smoleńskiej), w tym odpowiedzialności osobistej, oraz postawienia wszystkich sprawców przed sądem.”, podsumował Jarosław Kaczyński.