Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Liczba małych jezior na Ziemi rośnie, a to nie jest dobra wiadomość

Floriana Blondeau/Getty Images

środowisko – liczba niedbały Na naszej planecie wybucha. Jego całkowita powierzchnia wzrosła o ponad 46 000 kilometrów kwadratowych w ciągu 35 lat, nieco więcej niż powierzchnia Danii. Na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć, że to świetna wiadomość dla NaturaAle rzeczywistość jest zupełnie inna.

Wyjaśnili to naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze w nauka Opublikowano w czasopiśmie naukowym Natura. Łącząc zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości i sztuczną inteligencję, udało im się sporządzić mapę ewolucji 3,4 miliona jezior w ciągu ostatnich 40 lat.

Całość prezentuje bezprecedensowy zestaw danych… i niepokojące odkrycie klimat. „Ta nowa wiedza pozwoliła nam lepiej obliczyć emisję dwutlenku węgla z jezior”.wyjaśnia Jing Tang, adiunkt na wydziale biologii i współautor badania. Stąd cały problem.

Te jeziora działają jak fabryki gazów cieplarnianych.

Jeśli w ostatnich dziesięcioleciach znacznie wzrosła liczba jezior na naszej planecie, to głównie dzięki przewadze jezior małych. Problem: według badania te jeziora o powierzchni mniejszej niż 1 kilometr kwadratowy są szczególnie emitującymi wodę Gazy cieplarniane.

Konkretnie, produkują dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu… Wszystko za sprawą grzybów i bakterii, które się tam rozwijają. Według obliczeń naukowców jeziora te stanowią zaledwie 15% całkowitej powierzchni jezior. Odpowiada jednak za 25% emisji dwutlenku węgla i 37% emisji metanu z jezior na całym świecie.

Co gorsza, odpowiada za 45% i 59% wzrostu emisji dwutlenku węgla i metanu z jezior w latach 1984-2019. „Małe jeziora emitują nieproporcjonalnie dużo gazów cieplarnianych, ponieważ na ogół gromadzą więcej materii organicznej, która zamienia się w gaz. A także dlatego, że często są płytkie. Gazom łatwiej jest dotrzeć na powierzchnię i unieść się do atmosfery”.wyjaśnia Jing Tang, współautor badania.

Te jeziora działają jak fabryki gazów cieplarnianych. Badanie kończy się. W sumie emisje gazów cieplarnianych z jezior słodkowodnych odpowiadają 20% wszystkich globalnych emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.

READ  Apple przedstawia nowego iPada Pro M2 z Wi-Fi 6E i zasilaniem

omawiana zmiana klimatu

Dlaczego wiele małych jezior eksplodowało? W badaniu zidentyfikowano dwie główne przyczyny: działalność człowieka i zmianę klimatu. Pierwszy czynnik dotyczy przede wszystkim tworzenia „zbiorników”, czyli sztucznych jezior. Drugi czynnik dotyczy zanikania lodowców i wiecznej zmarzliny. A im bardziej klimat się pogarsza, tym bardziej te warstwy lodu topnieją, tworząc wiele jezior, zwłaszcza na półkuli północnej.

To prawdziwe błędne koło: zmiana klimatu tworzy mikrojeziora, które uwalniają duże ilości gazów cieplarnianych, takich jak na przykład dwutlenek węgla (CO2)… który jest głównym gazem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie. wyzwolenie klimatu.

Badanie wykazało również, że wiele jezior wyschło w wyniku wysokich temperatur, suszy i zużycia zasobów wodnych przez ludzi. Trend ten jest szczególnie zauważalny w przypadku jezior obserwowanych w zachodnich Stanach Zjednoczonych, Azji Środkowej, północnych Chinach i południowej Australii.

Zobacz także na Niski słupek :