Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

L’Autre Marché w Nantes, kolejny etyczny i odpowiedzialny sposób wręczania prezentów świątecznych

L’Autre Marché w Nantes, kolejny etyczny i odpowiedzialny sposób wręczania prezentów świątecznych

Czy masz dość dawania symbolicznych prezentów od wykorzystywanego społeczeństwa konsumenckiego? L’Autre Marché w Nantes oferuje pomysły i zabawę, aby wspierać lokalnych rzemieślników zaangażowanych w zrównoważoną gospodarkę.

Drugi targ znajduje się na wschodnim krańcu wyspy Feydeau i może nie mieć blasku bardziej tradycyjnego jarmarku bożonarodzeniowego na Place du Commerce i Place Royale. Ale jest to część innego podejścia.

Jarmark bożonarodzeniowyw którym znajduje się 180 domków skąpanych w zapachu grzanego wina i tartiflette, zaoferuje Państwu piękne zabawki polskiej produkcji oraz miękkie i ciepłe szaliki wyprodukowane w Nepalu. „Niektóre kamienie pochodzą z kosmosu” Prosimy o opowiedzenie nam o sprzedawcy krzyży na stojaku z kamieni, każdy bardziej kolorowy. Oczywiste jest, że nie mamy tu do czynienia z podejściem na skróty.

Dlatego najlepiej kierować się w stronę placu Elisa Mercoeur, naprzeciwko Place du Bouffay. Miejsce jest mniej centralne i mniej oczywiste, ale warto je objechać, jeśli szukasz bardziej oryginalnego prezentu w postaci śnieżnej kuli.

To już piętnasty rok, kiedy drugi rynek powstał w Nantes i jest największym tego typu rynkiem we Francji, jeśli mamy wierzyć Pauline Legrand, dyrektor ds. komunikacji w Nantes. Ekorozwiązaniastowarzyszenie, które wspiera to wydarzenie.

30 domków zostało otwartych w piątek 1 grudnia na trzy tygodnie (zamknięte 23 grudnia). Podkreślamy, że Jarmark Bożonarodzeniowy ma charakter w 100% lokalny, goszczony przez 70 wystawców, z których 95% pochodzi z Loire-Atlantique, a pozostali pochodzą z sąsiednich wydziałów.

„Zapraszamy do składania wniosków Wyjaśnia nam to Pauline Legrand. Widzimy, czy proponowany produkt jest zgodny z wartościami Ekonomii Społecznej i Solidarności. Integracja zawodowa, zatrudnienie osób o dużej bezbronności, produkty organiczne i lokalne, produkty używane, kolektywny styl organizacyjny, ograniczona rentowność…”

Zwrócono także uwagę na różnorodność tarasów.

W piątek rano Jerome Curtin zakończył przygotowywanie swojego domku przeznaczonego na produkty pszczelarskie.

Jerome ma siedzibę w Herrick, na północ od Loire-Atlantique i zaprasza osoby i firmy do sponsorowania jego uli. Jest ich 450 rozmieszczonych w różnych lokalizacjach. Każdy ul, wykonany przez pracowników ESAT (Fundacji lub Służby Pomocy Zatrudnieniu) i udekorowany przez niepełnosprawne dzieci, może być sponsorowany przez osiem rodzin, które przychodzą zbierać miód, który jest wkładany do słoika i przewożony do więzienia w Nantes.

READ  W jeden weekend łódź tych dwóch marynarzy z Vendée została dwukrotnie skradziona

„Nie robię powtórzeń (Regularnie zastępuj królową młodszą królową), uściśla Hieronim: „Pozwolę naturze działać. Królowa żyje swoim życiem, a pszczoły ją zabiją, gdy uznają ją za starą”.

„Mam bardzo niski wskaźnik śmiertelności, ale w przypadku szerszeni azjatyckich jest coraz trudniej”.

Jerome Curtin

Pszczelarz w Herrick.

Jerome mówi też, że nie przenosi uli, które zawsze stoją w tym samym miejscu. Przyznaje jednak, że w Nantes nie ma już zbyt wielu szerszeni azjatyckich. Aby się przed tym uchronić w swoich pasiekach, robi to „Bardzo duża pułapka” wiosną.

Jerome wrócił do pszczelarstwa dwanaście lat temu i sprzedaje swój miód doniczkowy na drugim targu, ale sprzedaje także powiązane z nim produkty, takie jak lizaki, cukierki miodowe i świece z wosku pszczelego.

Jeśli zawędrujemy trochę dalej na drugi rynek, spotkamy Margo i Julię. Dwie młode kobiety otworzyły platformę poświęconą tekstyliom. Jednak w tym przypadku podejście to jest odpowiedzialne za środowisko.

„Pochodzi z szafek i szuflad Loire-Atlantique”. Reklama Margaux Chevalier-Vasseur, która sprzedaje używane produkty do pielęgnacji niemowląt. Pieluszki, nosidełka i ubrania ciążowe nadające się do prania. Wiele przedmiotów było już używanych, ale zostały wyczyszczone, zdezynfekowane i w razie potrzeby naprawione.

„Zapewniam również wsparcie w przejściu na pieluszki wielokrotnego użytku”. Identyfikuje Margaux mającą siedzibę w Nantes.

W tym samym domku jego przyjaciółka Giulia Ribotton oferuje proste, ale „ewolucyjne” ubrania. Dzięki elastycznej tkaninie z certyfikatem Oeko-Tex, nie zawiera środków barwiących. „Unikaj wszystkiego, co powoduje alergie”. Powiedz nam.

Sztuką jest również wykonanie składanych rękawów. Tym samym odzież może być sprzedawana w trzech rozmiarach handlowych.

„Używam elastycznych materiałów, które przylegają do ciała, świetnie rozwijają motorykę.”

Julia Ribotton

Innowatorka odzieży progresywnej w La Montagne

Na drugim rynku można znaleźć także inne sklepy specjalizujące się w ponownym wykorzystaniu materiałów.

READ  Ursula von der Leyen spodziewa się spotkać Blue w Kijowie... Pięć wiadomości, o których dowiecie się jutro

Ta edycja 2023 jest pierwszą, która poświęciła duże miejsce rynkowi rolników.

Jeremy Fell, rolnik z Rousillier Farm i Adrien Suttie z Clary Farm (Chateaubriand i Sion-les-Mains) będą tam w każdy weekend, dlaczego tylko w weekendy? „Mamy krowy do dojenia”. Adrian po prostu odpowiada.

„Mieliśmy wspólne stoisko, na którym mogliśmy zaprezentować dwa lub trzy rodzaje serów z naszej kolekcji”. Jeremy wyjaśnia.

Wśród nich znajdziemy między innymi „Granita Rose”, czyli ser dwukolorowy, czerwony i śmietankowy, barwiony papryką i wędzony. oraz „Présistant” – ser typu Morbière, ale z prażoną mąką gryczaną zamiast popiołu roślinnego.

Oczekuje się, że liczba odwiedzających osiągnie 100 000 inny rynek Jest otwarte siedem dni w tygodniu od 11:00 do 20:00, a w piątkowe i sobotnie wieczory do 21:00.

W piątkowe wieczory zaplanowano koncerty, a w środy i weekendy warsztaty twórcze.