Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Które regiony Europy mają najwyższy wskaźnik zatrudnienia?

Które regiony Europy mają najwyższy wskaźnik zatrudnienia?

Według nowych danych Eurostatu w 2022 r. wskaźnik zatrudnienia w UE osiągnął najwyższy w historii poziom 74,6%. Ale które obszary radzą sobie lepiej niż inne?

Patrząc na wskaźniki zatrudnienia w Europie na mapie, łatwo dostrzec podział pomiędzy stanami północnymi i południowymi.

Eurostat, urząd statystyczny Komisji Europejskiej, ustalił, że po podzieleniu krajów na 242 regiony główne (NUTS 2) wskaźnik zatrudnienia w dwóch piątych regionów był równy lub większy niż 78%.

Regiony te skupiały się głównie w Czechach, Danii, Niemczech, Estonii, Malcie, Holandii i Szwecji.

Na fińskim archipelagu Alandzkim najwyższy wskaźnik zatrudnienia Eurostat odnotował na poziomie 89,7%, a drugi najwyższy wskaźnik odnotowano w polskim regionie stołecznym Warszawie, gdzie wskaźnik zatrudnienia wyniósł 85,4%.

Holenderski region Utrecht i szwedzki region stołeczny Sztokholm znajdują się tuż za tymi dwoma regionami, ze wskaźnikiem zatrudnienia wynoszącym 85,1% w każdym z nich.

Z drugiej strony skali, w trzech regionach południowych Włoch, Eurostat ustalił, że w 2022 r. mniej niż połowa populacji pracowała.

Regionami tymi były Sycylia (46,2%), Kalabria (47,0%) i Kampania (47,3%).

W niektórych regionach Turcji wskaźnik zatrudnienia spadł w mniejszym stopniu niż we Włoszech, gdzie w miastach Mardin, Batman, Şırnak i Siirt wyniósł 32,8%.

Jak zmieniły się wskaźniki zatrudnienia?

Spośród regionów objętych badaniem Eurostat stwierdził, że w 9 na 10 regionów odnotowano wzrost wskaźnika zatrudnienia w latach 2021–2022.

Pięć regionów o najwyższej stopie wzrostu obejmuje cztery regiony Grecji: Epir (+7,7 punktu procentowego), Południowe Morze Egejskie (+5,8), Kreta (+5,7) i Grecja Środkowa (+5,4).

Hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie również odnotowały silny wzrost – o 5,5 punktu procentowego.

Nie zaobserwowaliśmy jednak ogólnego wzrostu wskaźników zatrudnienia, a mniejszość stanów odnotowała spadek liczby pracujących obywateli.

W polskim województwie opolskim spadek o 1,5 punktu procentowego, za nim plasowały się hiszpańska Melilla (-1,3), niemiecka Dolna Frankonia (-1,2), francuska Limousin (-1,0), Bretania i Włochy. Gwadelupa (obie -0,9).

READ  123camp zamieni każdy samochód w ciężarówkę do transportu sprzętu i akcesoriów

Bezrobocie spada, a liczba wolnych miejsc pracy pozostaje wysoka

Wraz ze wzrostem zatrudnienia najnowsze dane opublikowane w sierpniu 2023 r. pokazują również, że w UE spadło bezrobocie.

Te dwie liczby są wyraźnie powiązane, ale może na nie wpływać również liczba osób, które nie należą do żadnej z kategorii, np. studentów czy opiekunów.

Stopa bezrobocia w UE w sierpniu 2023 r. wyniosła 5,9% w porównaniu z 6,0% w lipcu 2023 r. i 6,1% w sierpniu 2022 r.

Jednak pomimo tej obiecującej tendencji William Mitchell, profesor ekonomii na uniwersytecie w Newcastle w Australii, powiedział Observatoire du Europe, że „wolne stanowiska pracy są obecnie oznaką zbliżającej się słabości”.

W następstwie pandemii Covid-19, która radykalnie przekształciła rynek pracy, większość państw członkowskich UE odnotowała gwałtowny wzrost liczby wolnych miejsc pracy.

Do połowy 2022 r. liczba wolnych miejsc pracy w UE zaczęła ponownie powoli spadać, ale utrzymuje się znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii.

Wskazuje to na niedopasowanie umiejętności pracowników do wymagań pracodawców, co prowadzi do ryzyka zmniejszenia produktywności i konkurencyjności.

Aby zaradzić temu problemowi, Unia Europejska stara się lepiej przewidywać zmiany na rynku pracy, ułatwiać mobilność zawodową i poprawiać zdolność pracowników do adaptacji.

Profesor Mitchell zwrócił także uwagę na serię podwyżek stóp procentowych podjętych przez Europejski Bank Centralny.

Stwierdził, że dobre dane dotyczące zatrudnienia sugerują, że „zmiany polityki pieniężnej nie miały takiego wpływu, jak sądziło wielu ekonomistów”, dodał, że „gospodarka realna nie jest zbyt wrażliwa na zmiany stóp procentowych w zakresie, który zaobserwowaliśmy”.

Niektórzy obawiają się, że wyższe stopy procentowe doprowadzą do wyższej stopy bezrobocia, powodując spadek wydatków konsumpcyjnych i inwestycji, czego dotychczas unikano.

Europejski Bank Centralny ma ogłosić swoją kolejną decyzję w sprawie polityki pieniężnej w czwartek, a analitycy spodziewają się, że bank zakończy długą serię podwyżek stóp procentowych.

READ  „Powstanie Europy Środkowo-Wschodniej zrodziło się ze wspólnej przeszłości”