Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Księżyc został uderzony przez meteoryt, a astronom zobaczył go żywego

Księżyc został uderzony przez meteoryt, a astronom zobaczył go żywego

  • Japoński astronom sfilmował meteor spadający na Księżyc
  • Zjawisko to jest trudne do śledzenia na wideo, ponieważ jest tak krótkie
  • W ciągu jednego roku na powierzchnię Księżyca spadło prawie 200 meteorytów

Księżyc jest jednym z pierwszych celów obserwacyjnych dla astronomów-amatorów. Daichi Fuji delikatnie skierował swój instrument w kierunku naszego naturalnego satelity w lutym. Wtedy szczęście się do niego uśmiechnęło. Podczas nocy obserwacji zobaczył jasny błysk na powierzchni Księżyca.

Meteor właśnie uderzył w ziemię naszego sąsiada. Zderzenie zostało sfilmowane przez Fuji, który opublikował wideo kilka dni temu na swoim koncie na Twitterze. W swoim liście wyjaśnia, że ​​meteoryt uderzył w północny zachód od krateru otrzewnej. Od wieków wiemy, że meteoryty uderzają w księżyc.

Powszechne zjawisko, które trudno zauważyć

Obecność tego naturalnego satelity w naszym sąsiedztwie pozwoliłaby również Ziemi przegapić kilka kolizji każdego roku. Pomimo naszej dobrej znajomości tych zjawisk, bardzo rzadko zdarzają się obrazy kontaktu meteorytu z Księżycem. Zjawiska te, tak krótkie i nieprzewidywalne, są trudne do śledzenia na wideo i absolutnie niemożliwe do wykrycia gołym okiem.

Na powyższym filmie obszar efektu do oglądania znajduje się w dolnej jednej trzeciej po prawej stronie. Błysk jest widoczny tylko przez sekundę i może być trudny do wykrycia przy pierwszym oglądaniu. Według pierwszych obliczeń naukowców zderzenie to spowodowałoby powstanie nowego krateru o szerokości 12 metrów.

NASA ma nadzieję, że w nadchodzących miesiącach będzie w stanie okrążyć swój łazik nad tym regionem Księżyca, aby uzyskać dokładne zdjęcie krateru kilka tygodni po zderzeniu. W swojej historii Księżyc został uderzony przez setki tysięcy meteorytów.

Księżyc: odkurzacz do meteorytów?

Widoczne gołym okiem ciemne plamy na powierzchni tych ostatnich świadczą o tym, że meteoryty znajdowały się kiedyś na księżycowej glebie. Jeśli naukowcy potwierdzą, że najbardziej burzliwy okres w historii Księżyca już się zakończył, szacują jednocześnie, że na księżycową glebę spada jeszcze około 180 meteorytów rocznie.

READ  Covid-19 - Co to za „bardzo rzadka” alternatywa, która dotyka Bordeaux i zmusza władze służby zdrowia do pilnej reakcji?

Jeśli ta liczba jest imponująca, około połowa efektów jest niewidoczna z Ziemi, te, które mają miejsce na „ukrytej twarzy” naszego satelity. Kilkaset efektów wizualnych jest tak ulotnych, że często pozostają niezauważone. Tak więc zbiór tych zdjęć, wykonanych przez astronoma Daiichi Fujii, jest prawdziwym darem z nieba.