Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Książka z polskim alfabetem Erika Mystewicza – Dooley

dla alternatywy. Polska go nie ma. Położona w „strefie tarcia” między Niemcami a Rosją, była wielokrotnie, czasem przez jednego, a czasem przez drugiego, pozbawiona suwerenności: w czasie rozbiorów (1795-1918), w wyniku sojuszu między Stalina i Hitlera (1939), które utorowały drogę do eksterminacji milionów Polaków (1939-1945), a później, kiedy władzę w kraju przejęli Sowieci (1945-1989). Ale za każdym razem naród polski się odradza.

Biznes. Innymi słowy, przedsiębiorczość. Osoba, która pracuje wśród Polaków jest znana na całym świecie. Jest nie tylko „polskim majsterkowiczem” i niezrównanym hydraulikiem, ale także nowatorskim odkrywcą. To właśnie Mikołaj Kopernik, polski duchowny, zawdzięczamy wiedzę o naszym świecie. To Marie Curie Skodowska odkryła radioaktywność. Dwa przykłady wśród wielu innych. Polacy chętnie się uczą: 35% naszych obywateli ma wyższe wykształcenie.

wzrost. Jeden z polskich cudów. Dzięki doskonałej kondycji polskiej gospodarki przed COVID-19, w dużej mierze dzięki skutecznej walce z gangami podatkowymi od wartości dodanej, PKB i rynek pracy Polski są najbardziej odporne w Europie na pandemię.

demokracja. Pierwsza konstytucja Europy (i druga na świecie) narodziła się w Polsce 3 maja 1791 roku. Przez 30 lat wybory były wolne, niekwestionowane i demokratyczne. Niedawno, po raz czwarty z rzędu, Polacy przywrócili drużynę do władzy. Poszanowanie zasad demokracji oznacza poszanowanie wyborów moich rodaków. Kolejne wybory za trzy lata.

Europa. Jesteśmy jej częścią od tysiąca lat i chcemy tam pozostać. Integrując UE czy NATO jasno określiliśmy obszary państwa narodowego, które są dla nas najważniejsze i wartości, od których nigdy nie odejdziemy.

Francja. Fascynacja polskich „arystokratów rozsądku” Francją nie sięga wczoraj. Ostatnio bez wzajemności. W zmieniającej się Europie rolą naszą i intelektualistów, biznesmenów, dziennikarzy i polityków we Francji iw Polsce jest odbudowa stosunków między naszymi krajami.

Data. to nas łączy. Nigdy ze sobą nie walczyliśmy. Francuzi pomogli nam w dniach solidarności. Polacy uratowali życie przyszłemu premierowi Pierre’owi Mendes France wydając fałszywe dokumenty tożsamości. Spróbujmy ulepszyć to, co najlepsze z naszego wspólnego doświadczenia!

READ  Najlepsze raporty o zarobkach do obejrzenia w tym tygodniu (17.04.2023)

Kraków. Kraków, urocze, polskie miasto par excellence. Dawna stolica Królestwa Polskiego. odkryć jako pierwszy. Ale radzę też wybrać się na wycieczkę po Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Chemii, Puszczy Białowieskiej, Zamoyu…

Wolność. Demokracja, solidarność i prawa obywatelskie są zapisane w polskim DNA.

Armia. Współpraca między Francją i Polską w ramach NATO oraz w ramach stosunków dwustronnych daje jej część możliwości. Poza misjami francusko-polskimi otwarta pozostaje również kwestia zakupu broni.

Natura. Polska szczyci się swobodnie płynącymi rzekami, parkami przyrodniczymi, w których znajduje się największa populacja żubrów, niekończącą się zielenią i rolnictwem, które opiera się na organicznych chemikaliach i GMO, aby nadrobić opóźnienie w Europie.

szanse. Mają one na celu poprawę stosunków między Polską a Francją, we wzajemnym szacunku i życzliwości, w obszarach takich jak energetyka jądrowa czy Wspólna Polityka Rolna. W rzeczywistości mamy wiele wspólnych zainteresowań.

polerowanie. Ich miejsce w społeczeństwie jest wyjątkowe, to nasze matki i babcie przekazują tradycje i wiarę. Kobiety w Polsce uzyskały prawo wyborcze w 1918 roku, znacznie wcześniej niż w Wielkiej Brytanii (1928), Francji (1944) czy Szwajcarii (1971).

Uruchom ponownie. Taki jest cel „Nowego Polskiego Porządku” – pomysłu dla polskiej inteligencji i strategów na budowanie lepszej i bardziej innowacyjnej Polski i Europy. Skorzystajmy z tej okazji.

symbioza Z danych Eurostatu wynika, że ​​Polska przyjmuje na swoim terytorium obywateli spoza UE, wydając im najwięcej kart pobytu na 1000 mieszkańców: 15,2, daleko przed Niemcami (6) i Francją (3, 5). Największą grupę stanowią Ukraińcy (około 2 mln osób), również pochodzący z zaanektowanego przez Rosję Krymu, gdzie nadal trwają działania wojenne. Swoimi wspomnieniami czasów komunizmu wspieramy także naszych białoruskich przyjaciół.

Konwersja. Nasza wspólna przyszłość to wyzwanie dla Polski. To środowisko, odnawialne źródła energii i energia jądrowa również dają ogromny potencjał współpracy między naszymi dwoma krajami.

READ  „Likwidacja pomnika stanowi decydujący krok w polityce kontrolowania rosyjskiego społeczeństwa”.

unia. Dla Polaków Unia Europejska to przede wszystkim unia wartości. Nie jesteśmy tam z powodów finansowych. Co więcej, to, co otrzymujemy z Unii Europejskiej, to tylko 1,8% budżetu państwa. My, Europejczycy, jesteśmy przekonani. Od 200 lat rozpalamy pochodnię Republiki Europejskiej, bo chcemy, aby nasza wspólna ojczyzna była silna i mądra.

Wszystko co się liczy. Miesięcznik Polish Opinion, który prezentuje swoje felietony wielu francuskim intelektualistom i przywódcom (Michel Onfray, Jacques Atali, Charles Bejbdeer, Chantal Delsol, Nicholas Tenzer) oraz Centrom Europejskim. L’Opinion jest naszym partnerem redakcyjnym we Francji. Stąd ten polski dodatek.

Eryk Mistewicz jest prezesem Instytutu Nowych Mediów w Warszawie, redaktorem „Wszystko co Najważniejsze”, wspiera stosunki polsko-francuskie