W sobotę ministrowie spraw zagranicznych Grupy Siedmiu państw i Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej wezwali Rosję do „wybrania ścieżki dyplomacji, zmniejszenia napięć, wycofania znacznej części jej sił zbrojnych z bezpośredniego sąsiedztwa granic Ukrainy, oraz w pełni przestrzegać zobowiązań międzynarodowych, w szczególności w odniesieniu do zmniejszania ryzyka i przejrzystości działań.” wojskowych”.
W pierwszym kroku oczekujemy, że Rosja zrealizuje zapowiedziane ograniczenie działań wojskowych wzdłuż granicy z Ukrainą. Będziemy oceniać Rosję po jej działaniach.We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Niemiec, Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Francji, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej potwierdzili.
Mówią do siebie „Bardzo zaniepokojony groźbą rozmieszczenia armii rosyjskiej na całej Ukrainie”doceń to skupienie „nieuzasadniony i nieuzasadniony zbiorowy” przez Rosję sił zbrojnych, największe rozmieszczenie na kontynencie europejskim od zakończenia zimnej wojny, stanowi Wyzwanie dla globalnego bezpieczeństwa i ładu międzynarodowego.
We wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że zwrócili uwagę na niedawne oświadczenia deklarujące gotowość Rosji do dialogu dyplomatycznego i podkreślili, że „raport” Kontynuować dialog z Rosją w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, takich jak bezpieczeństwo europejskie, zmniejszanie ryzyka, przejrzystość, środki budowy zaufania i kontrola zbrojeń.
„Potwierdzamy również naszą determinację w osiągnięciu pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania obecnego kryzysu i wzywamy Rosję do pozytywnej odpowiedzi na złożoną jej ofertę udziału w dialogu w ramach amerykańsko-rosyjskiego dialogu na temat stabilności strategicznej, NATO. Rosyjska Rada i Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie– czytamy w oświadczeniu.
Witając wznowiony Dialog OBWE o Bezpieczeństwie Europejskim zainicjowany z inicjatywy Polskiej Prezydencji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, przedstawiciele siedmiu krajów oraz Unii Europejskiej podkreślają, że mają „głęboką nadzieję”, że Rosja będzie w nim uczestniczyć w konstruktywny sposób. sposób.
Zgodnie z oświadczeniem „Nie powinno być wątpliwości dla Rosji, że każda nowa agresja militarna na Ukrainę będzie miała poważne konsekwencje, w tym sankcje finansowe i gospodarcze, na szeroki zakres celów sektorowych i indywidualnych, które nałożyłyby ogromne i bezprecedensowe koszty na rosyjską gospodarkę”.
W takim przypadku „W porozumieniu podejmiemy środki ograniczające”.zauważyli szefowie dyplomacji krajów G7 i Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej, którzy potwierdzają swoją „solidarność” z narodem ukraińskim i „poparcie” dla wysiłków Ukrainy na rzecz konsolidacji jej demokracji i instytucji, zachęcając ją do dalszych postępów w sprawie reform.
Według nich ukraińskie inicjatywy zasługują na poważne rozważenie przez rosyjskich negocjatorów i rząd Federacji Rosyjskiej, a Moskwę nazywają „Skorzystać z okazji, jaką ukraińskie propozycje przedstawiły kanałowi dyplomatycznemu.
Podkreślili, że Rosja musi złagodzić eskalację i wypełnić swoje zobowiązania w zakresie realizacji porozumienia mińskiego, dodając, że wzrost naruszeń zawieszenia broni na linii kontaktów w ostatnich dniach jest bardzo niepokojący.
„Potępiamy użycie ciężkiej broni i masowe bombardowanie obszarów cywilnych, co jest wyraźnym naruszeniem porozumień mińskich. Potępiamy również ciągłe wydawanie przez Rosję paszportów mieszkańcom niekontrolowanych przez rząd obszarów Ukrainy. duch porozumień mińskich”, podnoszą.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce