Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: Wszystko o misji Axiom 2, która wysłała dwóch saudyjskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Kosmos: Wszystko o misji Axiom 2, która wysłała dwóch saudyjskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Specjalna misja Axiom 2, zorganizowana przez Axiom Space i NASA, wystartowała w niedzielę 21 maja z Cape Canaveral na Florydzie. Wśród nich jest dwóch saudyjskich astronautów.

Rayana Barnawi i Ali Al-Qarni będą pierwszymi Saudyjczykami, którzy postawią stopę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wystartowali w niedzielę, 21 maja, na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie. Członkowie misji specjalnej Axiom 2 (X-2) mają przybyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek około 13:24 GMT na pokładzie kapsuły Dragon.

Misja ta, zorganizowana przez amerykańską firmę Axiom Space, obejmuje również Peggy Whitson, byłego astronautę NASA, który kieruje misją, oraz Johna Shoffnera, amerykańskiego przedsiębiorcę, który służy jako pilot. Załoga musi spędzić dziesięć dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie dołączy do siedmiu innych pasażerów: trzech Rosjan, trzech Amerykanów i astronauty z Emiratów Sultan Al Neyadi.

Podczas swojego pobytu czterech członków Ax-2 musi przeprowadzić około dwudziestu eksperymentów. Jednym z nich jest badanie zachowania komórek macierzystych w stanie nieważkości. Kilka dni przed wylotem Rayana Bernawi wyraziła swoje podekscytowanie podczas konferencji prasowej, mówiąc: „Być pierwszą saudyjską astronautką i reprezentować region, to wielka przyjemność i zaszczyt”.

Ta wyszkolona naukowiec wyznała również, że była zachwycona pomysłem rozmowy z dziećmi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Możliwość zobaczenia ich twarzy, gdy po raz pierwszy widzą astronautów z ich regionu, jest bardzo ekscytująca” – powiedziała.

Ze swojej strony Ali Al-Qarni, pilot myśliwca, powiedział: „On zawsze miał pasję do odkrywania nieznanego i podziwiania nieba i gwiazd. Jest to więc dla mnie wspaniała okazja, aby realizować tę pasję i tym razem latać wśród gwiazd”.

Projekt prywatnej stacji kosmicznej

Misja Ax-2 to druga misja zaproponowana przez Axiom Space we współpracy z amerykańską agencją kosmiczną. Firma sprzedaje te pobyty po wygórowanych cenach, sięgających milionów dolarów. Sam dba o szkolenie podchorążych astronautów, wynajmuje transport i dba o przebieg ich pobytu na orbicie.

READ  Chiny postępują naprzód, a NASA słabnie

Pierwsza misja, Ax-1, zabrała trzech biznesmenów i byłego astronautę Michaela Lopeza-Alegrię w kwietniu 2022 roku. Docelowo celem Axiom Space jest zbudowanie własnej stacji kosmicznej, która jako pierwsza połączy się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, zanim oddzieli się od aby uruchamiał się niezależnie. Pierwsza jednostka powinna zostać uruchomiona pod koniec 2025 roku.

NASA zachęca i wspiera takie projekty, bo sama planuje wycofać ISS około 2030 roku. Potem wyśle ​​swoich astronautów na prywatne stacje, które będą gościć także jej klientów.

Arabia Saudyjska wysłała już w kosmos jednego ze swoich obywateli: książę Sultan bin Salman brał udział w amerykańskiej misji w 1985 roku, nie wchodząc na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dziś podróże kosmiczne są wyraźnie częścią strategii tego bogatego w ropę kraju, mającej na celu poprawę jego ultrakonserwatywnego wizerunku: zaledwie kilka lat temu kobiety nadal mogły prowadzić samochody w Arabii Saudyjskiej.

Królestwo powołało Saudyjską Agencję Kosmiczną w 2018 roku, aw zeszłym roku uruchomiło program wysyłania astronautów w kosmos. W niedzielę sułtan bin Salman powiedział podczas ceremonii, która odbyła się w Rijadzie, aby obejrzeć start misji na żywo, że jest „zadowolony z powrotu Arabii Saudyjskiej w kosmos”. „Jak Bóg da, to dopiero początek” – dodał.