Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: Pierścienie Neptuna uchwycone przez Teleskop Jamesa Webba

Kosmos: Pierścienie Neptuna uchwycone przez Teleskop Jamesa Webba

opublikowany

przestrzeńPierścienie Neptuna zostały uchwycone przez Teleskop Jamesa Webba

Naukowcy od 1989 roku nie mieli tak wyraźnego obrazu najdalszej planety Układu Słonecznego. NASA z przyjemnością otrzymuje „cenne” wskaźniki.

Pierścienie Neptuna i dziwne światło uchwycone przez Teleskop Jamesa Webba.

Francja Agencja prasowa

NASA ogłosiła w środę, że Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba dostarczył bezprecedensowych obrazów Neptuna i jego pierścieni, które dostarczają cennych informacji na temat jego atmosfery. Astronomowie nie mieli tak wyraźnego obrazu najdalszej planety w Układzie Słonecznym od czasu krótkiego i unikalnego przelotu sondy Voyager 2 w pobliżu tego lodowego olbrzyma w 1989 roku.

Mark McGreen, doradca ESA ds. Nauki i Eksploracji, powiedział, że widok teleskopu w podczerwieni zapewnia nowy sposób analizy jego atmosfery. Teleskop usuwa wszelkie odblaski z odbicia słonecznego od powierzchni Neptuna i zanieczyszczenie światłem z jego otoczenia, aby „zacząć odgadywać skład atmosfery planety” – mówi astronom, który od ponad 20 lat pracuje nad projektem Jamesa Webba. .

„dziwne światło”

Na zdjęciach wykonanych przez teleskop Hubble’a Neptun wydawał się niebieskawy z powodu obecności metanu w jego atmosferze. Używając instrumentu Jamesa Webba NIRCam, działającego w bliskiej podczerwieni, planeta przybiera białawo-szarą barwę. Amerykańska agencja kosmiczna powiedziała, że ​​zdjęcie pokazuje również „dziwne światło” na jednym z biegunów Neptuna.

Teleskop wykonał również zdjęcia siedmiu z 14 znanych księżyców planety. W szczególności Triton, którego blask przypomina małą gwiazdę. Większa niż planeta karłowata Pluton, wydaje się również jaśniejsza od Neptuna z powodu światła słonecznego odbijającego się od jego lodowej powierzchni.

„Ułatwienie obserwacji innych lodowych gigantów”

Astronomowie poszukujący planet poza naszym Układem Słonecznym odkryli, że takie jak Neptun czy Uran są najczęstsze. „Możliwość obserwowania tych obiektów z tak bliskiej odległości ułatwi obserwację innych gigantycznych lodowych planet krążących wokół gwiazd innych niż nasze Słońce” – wyjaśnił Mark McGreen.

W służbie od lipca ubiegłego roku James Webb jest najpotężniejszym teleskopem kosmicznym, jaki kiedykolwiek wdrożono. Mark McGreen konkluduje, że umożliwiłoby to rodzaj astronomii „która byłaby niewyobrażalna nawet pięć lat temu”.

(Francja Agencja prasowa)

READ  Gigantyczne czarne dziury nie zawsze są tam, gdzie się ich spodziewasz!