Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: odkryj pierwsze wspaniałe zdjęcia z Europejskiego Teleskopu Kosmicznego Euklidesa

Kosmos: odkryj pierwsze wspaniałe zdjęcia z Europejskiego Teleskopu Kosmicznego Euklidesa

Zobacz moje wiadomości

Europejski Teleskop Kosmiczny Euklidesa opublikował swoje pierwsze odkrywcze zdjęcia we wtorek, 7 listopada 2023 r Olśniewająca mgławica wygląda jak głowa konia, Odległe galaktyki Bezprecedensowe, a nawet „pośrednie dowody” na istnienie ciemnej materii są nieuchwytne.

Najdokładniejsza mapa 3D wszechświata

Euclid wyruszył w lipcu zeszłego roku z pierwszą na świecie misją mającą na celu zbadanie kosmicznych tajemnic ciemnej materii i ciemnej energii.

Wykonał swoje zadanie, mapując jedną trzecią nieba, aby stworzyć to, co opisano Najdokładniejsza mapa 3D wszechświata.

Po dołączeniu do kolejnego teleskopu kosmicznego Jamesa WebbaW punkcie obserwacyjnym znajduje się kilka 1,5 miliona kilometrów od ZiemiEuropejska sonda rozpoczęła wysyłanie swoich pierwszych obserwacji, które zaprezentowano we wtorek w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt w Niemczech.

Pięć „niesamowitych” zdjęć, na które odpowiedział Joseph Aschbacher, szef Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), gratulując „ponad 3600 osobom” uczestniczącym w misji. W przesłaniu z Sewilli, gdzie odbywa się Szczyt Kosmiczny, pochwalił „ważny krok dla europejskiej nauki i eksploracji”.

Niedatowane astronomiczne zdjęcie galaktyki spiralnej IC 342 opublikowane 2 listopada 2023 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wykonane podczas misji kosmicznej Euclid ESA. (© ESA/Euclid/Euclid Union/NASA/AFP/Ulotka)

Mgławica Koński Łeb, galaktyka karłowata…

Wśród zdjęć znajduje się zdjęcie Mgławicy Koński Łeb w pobliskim konstelacji Oriona, która jest galaktyką karłowatą, oraz inną ukrytą galaktyką.

Dla René Loriga, dyrektora naukowego projektu, najbardziej „ekscytującym” zdjęciem jest Gromada w Perseuszu, odległej gromadzie składającej się z ponad tysiąca galaktyk.

Filmy: obecnie w Actu

Ponieważ w tle znajduje się ponad 100 000 dodatkowych galaktyk, z których niektóre znajdują się w odległości 10 miliardów lat świetlnych i nigdy wcześniej nie były obserwowane.

Osobliwością Euklidesa jest szerokie pole widzenia. Jest to zjawisko bezprecedensowe w historii astronomii W szczególności James Webb „patrzy na niebo przez ucho igielne”, aby zbadać wczesne epoki wszechświata, wyjaśniając Agencja prasowa Francji Jean-Charles Coulander, astronom z Komisji Energii Atomowej (CEA), członek Unii Euklidesa.

READ  Częściowe zaćmienie Księżyca w sobotni wieczór: Od której godziny będziemy mogli obserwować zjawisko?

Carol Mundell, dyrektor naukowa Europejskiej Agencji Kosmicznej, potwierdziła, że ​​dzięki tak szerokiemu polu widzenia teleskop wyposażony w dwa urządzenia (optyczne i bliskiej podczerwieni) był w stanie uchwycić tak szerokie obrazy „z niezwykłą precyzją”. Wszystko odbyło się bardzo szybko: pierwsze pięć zdjęć zajęło tylko około ośmiu godzin.

Niedatowany astronomiczny obraz galaktyk w gromadzie Perseusza opublikowany 2 listopada 2023 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wykonany podczas misji kosmicznej Euclid ESA.
Niedatowany astronomiczny obraz galaktyk w gromadzie Perseusza opublikowany 2 listopada 2023 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wykonany podczas misji kosmicznej Euclid ESA. (© ESA/Euclid/Euclid Union/NASA/AFP/Ulotka)

Badanie ciemnej materii i ciemnej energii

Europejska Agencja Kosmiczna opisuje Euclida jako „badacza ciemnego wszechświata”, którego zadaniem jest zbadanie, dlaczego 95% wszechświata składa się z ciemnej materii i ciemnej energii, o których prawie nic nie wiemy.

Ciemna materia, atrakcyjna, działa jak klej dla galaktyk, uniemożliwiając ucieczkę gwiazd. Carol Mundell wyjaśnia, że ​​odpychająca ciemna energia „jest siłą napędową przyspieszającej ekspansji wszechświata”.

Według René Loriga pierwsza dostawa Euklidesa ujawniła już „pośrednie dowody” na istnienie ciemnej materii. Na przykład „zaskakujące” jest to, że sonda nie wykryła żadnych gwiazd śledzących gromadę kulistą NGC 6397 – gromadę gwiazd. „Jedna z teorii głosi, że wokół nas może znajdować się ciemna materia”.

Misja europejska musi być kontynuowana Co najmniej do 2029 r.

Źródło: © 2023 Agence France-Presse

Śledź wszystkie wiadomości ze swoich ulubionych miast i mediów, subskrybując Mon Actu.