Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: Japoński lądownik wszedł na orbitę księżycową: Wiadomości

Kosmos: Japoński lądownik wszedł na orbitę księżycową: Wiadomości

Japoński lądownik wszedł na orbitę Księżyca w poniedziałek przed planowaną na przyszły miesiąc próbą wylądowania na powierzchni gwiazdy, która będzie pierwszą w kraju, ogłosiła japońska agencja kosmiczna.

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) ma przyjemność ogłosić, że w poniedziałek o godzinie 16:51 czasu japońskiego (07:51 GMT) inteligentny lądownik do eksploracji Księżyca (SLIM) został pomyślnie umieszczony na orbicie Księżyca, podała JAXA w oświadczeniu. uwolnienie.

JAXA dodała: „Zniżanie w stronę Księżyca rozpocznie się 20 stycznia około godziny 00:00 czasu japońskiego”, a lądowanie na powierzchni Księżyca zaplanowano na około 20 minut.

Japońska rakieta niosąca mały moduł księżycowy SLIM, nazwany „Moon Sniper”, wystartowała we wrześniu z archipelagu na oczach ponad 35 000 osób na YouTube.

JAXA na początku miesiąca skomentowała, że ​​jeśli moduł zakończy swoją misję dzięki precyzyjnej technologii lądowania na Księżycu w maksymalnej odległości 100 metrów od celu w porównaniu do zwykle kilku kilometrów, będzie to „bezprecedensowe” osiągnięcie.

„Wyniki powinny zostać wykorzystane w obecnie prowadzonych międzynarodowych programach eksploracji kosmosu” – dodała.

W niedzielę Kyodo poinformowało, że japoński astronauta może po raz pierwszy w historii postawić stopę na Księżycu najwcześniej w 2025 roku w ramach amerykańskich załogowych misji Artemis.

W sierpniu ubiegłego roku Indiom udało się wylądować na Księżycu swój pierwszy statek kosmiczny. Wcześniej takie osiągnięcie osiągnęły tylko Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Chiny.

Ze swojej strony Rosja nie powiodła się w swojej nowej próbie, ponieważ jej sonda Łuna-25 rozbiła się w sierpniu ubiegłego roku na księżycowej ziemi.

Wspólne lądowanie modułu SLIM na powierzchni Księżyca byłoby mile widzianym sukcesem dla Jaxy, która od zeszłego roku przeżywa serię niepowodzeń.

W listopadzie 2022 r. Japonia próbowała już umieścić na Księżycu małą sondę wystrzeloną na pokładzie amerykańskiej misji Artemis 1, ale kontakt z „omotenashi” („gościnność” po japońsku) został utracony wkrótce po wyrzuceniu tej sondy w przestrzeń kosmiczną. Dzieje się tak dlatego, że baterie uległy awarii.

READ  Dlaczego wokół Saturna znajdują się pierścienie?

W kwietniu tego roku młodej prywatnej japońskiej firmie iSpace nie udało się wylądować modułu księżycowego, który prawdopodobnie rozbił się o powierzchnię naturalnego satelity Ziemi.

Ze swojej strony JAXA doświadczyła niepowodzenia wkrótce po starcie małej wyrzutni Epsilon-6 w październiku 2022 r., a następnie na początku 2023 r. doznała dwóch kolejnych niepowodzeń z powodu swojej masywnej rakiety H3 nowej generacji, która jak dotąd nie osiągnęła jego cel. Pierwsze zadanie.

Opublikowano 25 grudnia o 12:51, AFP