Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos, gigantyczny kosz kosmicznych śmieci nad naszymi głowami

Kosmos, gigantyczny kosz kosmicznych śmieci nad naszymi głowami

Uwaga, wymykający się spod kontroli pocisk zaraz uderzy w ziemię! 4 listopada Pekin ostrzegł, że Długi Marsz-5B spadnie z nieba, nie będąc w stanie powiedzieć, gdzie. Kilka dni później na plaży wyspy Busuanga na Filipinach znaleziono kilkumetrowe metalowe szczątki, z których część nosiła chińską flagę. Historia lubi się powtarzać, bo W lipcu etap kolejnej chińskiej rakiety tego samego modelumogło budzić niepokój. Na kilka godzin przed katastrofą nie udało się go zlokalizować. Ostatecznie 22 tony maszyny wpadły do ​​Oceanu Indyjskiego.

„Nie ma sposobu, aby dokładnie przewidzieć punkt uderzenia, Wyróżnienie Christophe Bonnal z Wydziału Strategii w Narodowym Centrum Badań Kosmicznych (CNES) w Tuluzie. Dziesięć dni temu obszar, o którym mowa, wynosił 1,2 mln km, dzień wcześniej 120 tys. km, a godzinę wcześniej mniej więcej 2,7 tys. km. » W tych warunkach ewakuacja ludności była niemożliwa. Jednak każdego dnia obiekt o długości ponad 10 centymetrów wraca na Ziemię, aw przypadku pełnoprawnego satelity lub sceny dzieje się tak co cztery dni. Prawie całość spala się, gdy wchodzi w atmosferę, ale 10% do 40% jej masy pozostaje nienaruszona.

„Możemy powiedzieć, gdzie nie spadną, ale nie możemy powiedzieć, gdzie się rozbiją”., podsumowuje ten ekspert, który jest także przewodniczącym Komitetu ds. Odpadów Orbitalnych Międzynarodowej Akademii Astronautyki. Jeśli ryzyko spowodowania ofiar jest ograniczone – tylko 3% powierzchni globu jest faktycznie zamieszkane, a morza i pustynie zajmują ponad trzy czwarte – to zagrożenie jest obecne. W sierpniu australijski hodowca owiec znalazł na swoim polu kawałek metalu o wysokości ponad dwóch metrów, pochodzący z jednej z misji SpaceX, firmy Elona Muska. Na pobliskiej posesji znaleziono inne śmieci kosmiczne.

Ekstremalne uderzenie niezależnie od rozmiaru

Dane te pokazują jedno z zagrożeń nieodłącznie związanych z rozrzucaniem gruzu, a drugie to ryzyko kolizji w przestrzeni kosmicznej, w której rośnie liczba satelitów. W ciągu dziesięciu lat ich liczba aktywnych wzrosła z 900 do 6750. Wraz z rozwojem konstelacji (Starlink, Kuiper i chińskie oprogramowanie) do 2030 roku może osiągnąć 40 000.

READ  Armia francuska jest „niezwykle czujna” w obliczu otyłości wśród swoich żołnierzy

Do tej pory Europejska Agencja Kosmiczna zidentyfikowała 36 000 szczątków o średnicy ponad 10 cm, w tym 5000 nieaktywnych satelitów. Najmniejsze obiekty, mniejsze niż centymetr, a nawet milimetr, szacuje się na sto milionów. Bez względu na rozmiar, wpływ jest poważny. Odłamek aluminium o promieniu 1 milimetra odpowiada kuli do kręgli wystrzelonej z prędkością 100 kilometrów na godzinę. [km/h]Na 1 centymetrze to Renault Laguna jadące z prędkością 130 km/h, na 10 cm to ładunek 240 kg trotylu, Christophe Bonnal potwierdza. Stąd tak ważne jest ciągłe monitorowanie jego rozwoju. »

Masz 67,18% tego artykułu do przeczytania. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.