Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba doznał kolizji z małym meteorem

Uważaj, mały meteorze! NASA zapewniła Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, że ​​pod koniec maja doznał niewielkiego uderzenia meteorytu, powodując niewielkie uszkodzenie jego zwierciadła głównego, ale na szczęście nie wpłynęło to na kontynuację misji.

Podobnie jak kamyki uderzające w przednią szybę samochodu, mikrometeoryty mogą powodować niewielkie uszkodzenia statku kosmicznego ze względu na swoją prędkość. Mikrometeoryty są zwykle mniejsze niż ziarnko piasku, a naukowcy wiedzieli, że teleskop będzie narażony na to niebezpieczeństwo i przygotowali się na nie. Ale tym razem ujawniono wpływ, który miał miejsce między 23 a 25 maja”.Większy niż zaprojektowanyNASA powiedział w poście na blogu. Jednakże, „Teleskop nadal działa na poziomie, który przekracza wszelkie wymagania swojej misji, pomimo wpływu, jaki można wykryć na prążkach danych.Odciąć się, uspokoiła amerykańska agencja kosmiczna.

Zobacz też „Niemożliwe staje się możliwe”: w pełni rozwinięty Teleskop Jamesa Webba

Czterominutowe uderzenia meteorytów od startu

Teleskop, który z powodzeniem wystrzelono w Boże Narodzenie, jest wart około 10 miliardów dolarów i znajduje się teraz 1,5 miliona kilometrów od Ziemi. Na jego obserwacje czekają naukowcy z całego świata. „Spodziewaliśmy się, że uderzenia mikrometeoroidów z czasem pogorszą wydajność teleskopuLee Feinberg z Goddard Center NASA powiedział w oświadczeniu. „Od czasu startu uzyskaliśmy cztery mniejsze, mierzalne oddziaływania na mikrometeoryty, które są zgodne z naszymi przewidywaniami, a te uderzenia były ostatnio większe niż nasze przewidywania dotyczące degradacji.»

Naukowcy będą teraz pracować nad lepszymi prognozami w przyszłości. Zespoły odpowiedzialne za teleskop mogły zmienić jego orientację, aby uniknąć ewentualnych deszczów meteorów na przyrządach optycznych, zanim do nich dojdzie, ale efekt pod koniec maja był „nieuniknionyWedług NASA. W przypadku kolizji zwierciadło główne składa się z 18 segmentów, z których każdy można nieznacznie regulować niezależnie w celu zmniejszenia powstałej dystorsji. Ale nie wszystkie niepożądane efekty można całkowicie rozwiązać w ten sposób.

Pierwsze naukowe i kolorowe zdjęcia teleskopu, najpotężniejszego teleskopu, jaki kiedykolwiek wystrzelono na orbitę, mają zostać ujawnione 12 lipca i będą oszałamiające. W szczególności James Webb powinien umożliwić obserwację pierwszych galaktyk, które powstały zaledwie kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu, oraz egzoplanet. Misja teleskopu powinna trwać co najmniej 5 lat.


Zobacz też Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba osiągnął swoją ostateczną orbitę, 1,5 miliona km od Ziemi

READ  Square Enix ujawnia Harvestellę, między RPG a symulacją życia, zapowiedziana 4 listopada - Aktualności