Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kontrowersje wokół dochodzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie spyware w Hiszpanii – EURACTIV.com

Przesłuchanie parlamentarne w sprawie udziału Hiszpanii w skandalu z oprogramowaniem szpiegującym Pegasus, zaplanowane na wtorek (29 listopada), wywołało kontrowersje po tym, jak oskarżenia przeciwko dwóm mówcom doprowadziły do ​​wykluczenia jednego z panelu.

Po ujawnieniu treści przesłuchania ofiary spyware wysłały list do ustawodawców z Pegasus Case Committee Parlamentu Europejskiego (PEGA), ekspertów i interesariuszy społeczności, w tym Access Now, ARTICLE19 i Digital Rights Foundation.

W liście poruszono kwestię zaproszenia dwóch prelegentów do udziału w sesji. Skupi się to na zarzutach, że hiszpański rząd używał oprogramowania szpiegującego do monitorowania danych związanych z katalońskim ruchem niepodległościowym.

Sygnatariusze twierdzą, że dwóch mówców na sesji, José Javier Olivas, profesor nauk politycznych naNarodowy Uniwersytet Kształcenia na Odległość (Hiszpania) i Gregorio Martín, emerytowany profesor informatyki na Uniwersytecie w Walencji, są powiązani ze zdyskredytowanymi badaniami skandalu Pegasus, a także zniesławiającymi zarzutami dotyczącymi badaczy i ofiar.

Zgodnie z wiadomością, panie Olivas Zaangażowany w kampanię dyskredytującą pracę wyspecjalizowanych organizacjiw tym Amnesty International i Citizen Lab, które pomogły odkryć skandal z Pegasusem w zeszłym roku.

„Działania tych osób wydają się być częścią szerszej kampanii dezinformacyjnej mającej na celu zdyskredytowanie pracy zaufanych organizacji zajmujących się zwalczaniem oprogramowania szpiegującego i odwrócenie uwagi Komisji od jej misji dochodzeniowej”.Autorzy listu napisali z prośbą o ponowne rozważenie ich wezwań.

Po otrzymaniu pisma w poniedziałek (21 listopada) odbyło się spotkanie koordynatorów komitetu PEGA – powiedział EURACTIV urzędnik UE. Podczas tego spotkania centrowa grupa polityczna, która zaproponowała Olivasa jako mówcę, wyrzuciła go z programu.

Centroprawicowa grupa EPL, która zaproponowała Martina jako mówcę, zarezerwowała sobie zaproszenie do udziału w przesłuchaniu w przyszłym tygodniu.

Po tym, jak nie został zaproszony, pan Olivas wypowiedział się przeciwko decyzji na Twitterze, oskarżając Parlament o jej akceptację „Aby zawetować badacza akademickiego, który przedstawia ekspertyzę opartą na zniesławiającej wypowiedzi grupy osób, które mają interes w tej sprawie”..

Kwestia nieobecności ofiar spyware na wyznaczonej rozprawie była również poruszana na spotkaniu koordynatorów. Poprzednie przesłuchania, takie jak te, które odbyły się w ostatnich miesiącach w Polsce i Grecji w sprawie używania oprogramowania szpiegującego, obejmowały zeznania osób dotkniętych tą technologią.

READ  „Jeśli nie będziemy działać, Putin nie zatrzyma się na Ukrainie” (na żywo) - Le Vif - Codziennie wszystkie informacje.

Po rozmowach oczekuje się teraz, że ofiara zostanie wezwana na rozprawę. Ponadto tego samego dnia grupa Zielonych w parlamencie zorganizuje drugie spotkanie z innymi osobami będącymi celem spyware.

„Jako instytucja musimy dokładnie rozważyć, kogo zapraszamy na przesłuchania. Mogę tylko żałować, że podczas tej rozprawy nie było miejsca na zeznania dla ofiar”.eurodeputowana Saskia Bricmont, koordynatorka PEGA z Grupy Zielonych, powiedziała EURACTIV.

Dodała: „Żałuję również, że większość wolała zatrzymać w śledztwie osobę oskarżoną o szerzenie spisku i znaną z atakowania pracy Citizen Lab, której praca jest konsekwentnie chwalona przez ekspertów, naukowców i dziennikarzy”.

To nie pierwszy raz, gdy postępowanie komisji w sprawie zaangażowania Hiszpanii w skandal z Pegasusem spotkało się z krytyką. Pojawiły się również pytania, dlaczego ustawodawcy nie udali się do kraju w celu zbadania zarzutów, jak to zrobili w innych przypadkach.

Na początku tego miesiąca, publikując raport na temat pierwszych ustaleń panelu od czasu jego rozpoczęcia w kwietniu, posłanka do Parlamentu Europejskiego Sophie in 't Veld powiedziała, że ​​ma nadzieję, że większość wkrótce poprze taką podróż.

Oprócz przesłuchań w poszczególnych krajach, Komitet PEGA nadal prowadzi dyskusje na temat oprogramowania szpiegującego i ogólnie jego praktyk.

W czwartek (24 listopada) komisja przeprowadziła również przesłuchanie dotyczące luk dnia zerowego, błędów, które nie zostały odkryte ani załatane przez programistów i są szczególnie podatne na wykorzystanie.

Przesłuchanie odbyło się dzień po zamknięciu strony internetowej Parlamentu Europejskiego na kilka godzin w związku z cyberatakiem, do którego przyznała się grupa prokremlowska.

Marszałek Parlamentu Roberta Metsola podkreśliła destabilizujące skutki rosnącego rynku ataków dnia zerowego oraz złożoność walki z tym zjawiskiem.

„To straszne Ian Beer — etyczny haker z zespołu ekspertów ds. bezpieczeństwa komputerowego Google Project Zero, który śledzi ataki dnia zerowego — zwrócił uwagę, że w połowie z 58 przypadków brutalnych exploitów typu „zero daily” wyśledzonych przez Google w 2021 r. wariant problemu znanego już branży, który można było rozwiązać skuteczniej.

READ  Wykres na dziś: NZDUSD (02.09.2022)

Przemawiając do ekspertów w odpowiedzi, pani N. Field powiedziała, że ​​dyskusja sprawiła, że ​​poczuła swędzenie „rozpacz i bezsilność”Za pomysł radzenia sobie z lukami dnia zerowego.

„Wydaje się, że jesteśmy w sytuacji, w której władze rządowe i przestępcy mają ten sam interes, a mianowicie utrzymanie luk w handlu”.Powiedziała.