Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komisja Europejska rozpoczyna postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Węgrom i Polsce

Europejska władza wykonawcza potępia dyskryminacyjny charakter środków podjętych przez te dwa kraje wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Artykuł autorstwa

opublikowany

Aktualizacja

czas czytania : 1 minuta.

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek, 15 lipca, że ​​wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Węgrom w związku z ich prawem zakazującym „Uaktualnij funkcjonalność” Homoseksualizm między nieletnimi a przeciwko Polsce „Regiony bez ideologii LGBT” wydane przez niektóre władze lokalne.

European Executive, potępiając dyskryminacyjny charakter tych środków wobec gejów, osób biseksualnych i transpłciowych, wysłał do obu krajów wezwanie do usunięcia uchybienia, pierwszy krok w procedurze, która może prowadzić do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i następnie do sankcji finansowych.

>> Węgry: Osoby LGBT mówią nam, jak reżim Viktora Orbana traktuje ich jako „wrogów”

„Równość, poszanowanie godności i praw człowieka to podstawowe wartości Unii Europejskiej zapisane w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Komisja użyje wszystkich dostępnych jej narzędzi, aby bronić tych wartości”.Powiedziała w komunikacie prasowym.

Węgry uchwaliły 15 czerwca ustawę zakazującą reprezentacja lub promocja Homoseksualizm i zmiana płci wśród nieletnich. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadzwoniła „Wstyd” Ustawa ta weszła w życie w zeszłym tygodniu, ale węgierski rząd odrzucił krytykę i żądania władzy wykonawczej Unii Europejskiej.

W Polsce od 2019 roku około 100 samorządów podjęło uchwałę „Ideologia anty-LGBT” lub „Karta Praw Rodzin”. Stanowią one około jednej trzeciej terytorium Polski i znajdują się głównie na południowym wschodzie i wschodzie kraju, tradycyjnie bardzo katolickich regionach. Decyzje te doprowadziły już do tego, że komisja w lipcu 2020 r. pozbawiła niektóre z tych gmin dotacji w ramach programu twinningowego.