Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komisja Europejska: Polski plan naprawczy wstrząsa fotelem Ursuli von der Leyen

opublikowany

Komisja EuropejskaPolski plan naprawczy wstrząsa siedzibą Ursuli von der Leyen

Zagrożenie dominuje przewodniczący Komisji Europejskiej. Posłowie zarzucają mu, że mimo braku niezależności wymiaru sprawiedliwości popierał polski plan naprawczy.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ciągnie polską teczkę jak piłkę.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ciągnie polską teczkę jak piłkę.

Reuters

W poniedziałek trzy osoby z grupy Renew (Liberałowie) w Parlamencie Europejskim wezwały do ​​złożenia wniosku o krytykę eurodeputowanych przeciwko komisji von der Leyen, krytykując ją za zielone światło dla polskiego planu naprawy, pomimo jego niepowodzeń. Warszawa o praworządności.

Aby poddać go pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym, ten tekst przeciwko władzy wykonawczej UE, przygotowany przez Holenderkę Sophie Entfeld, byłego belgijskiego premiera Guya Verhofstadta i hiszpańskiego Luisa Garicano, wiceprzewodniczącego Grupy Renault (należącej do Luksemburga Charlesa Gorenza, Partii Demokratycznej), będzie musiał najpierw zebrać podpisy co najmniej jednej dziesiątej Parlamentu Europejskiego (tj. 70 posłów).

Wycofujemy nasze wsparcie.

Jeśli Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, „w dalszym ciągu odrzuca poważne stosowanie zasad warunkowości do praworządności”, które ma na celu powiązanie wypłaty funduszy europejskich ze ścisłym poszanowaniem przez państwa członkowskie praw podstawowych , „wycofujemy nasze poparcie”, powiedział Guy Verhofstadt.

W środę komisja dała zielone światło dla polskiego planu naprawczego o wartości 35,4 mld euro, który został wstrzymany od ponad roku z powodu rzekomych niedociągnięć w Warszawie w zakresie niezależności sądownictwa. Trzej liderzy Renault uważają jednak deklaracje z Warszawy za niewystarczające, w tym zniesienie zawieszenia sędziego i głosowanie w polskim parlamencie nad zniesieniem rzekomo kontrolującej sędziów izby dyscyplinarnej, co otworzyło drogę do ognia zielonej Brukseli.

Warunki wymagane przez Komisję „odbiegają od wymagań Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE z siedzibą w Luksemburgu) i nie odpowiadają na odmowę uznania przez polskie władze pierwszeństwa prawa UE”, podczas gdy Warszawa „pokazuje brak zamiaru pełnego przywrócenia niezawisłości sądownictwa” – mówi Sophie Instfeld, oskarżając Ursulę von der Leyen o „stworzenie poważnego problemu politycznego”.

„Komitet ma świadomość, że rozwiązania zapowiadane przez polskie władze mają charakter czysto kosmetyczny.”

Guy Verhofstadt, były premier Belgii, Grupa Renault

Podczas głosowania w komisji dwie najwyższe europejskie kierownictwo, duńska Margrethe Vestager (Renew Europe, C) i Holender Frans Timmermans (S&D, Socjaldemokraci), obaj wiceprzewodniczący wykonawczy, sprzeciwili się zatwierdzeniu polskich rządów. plan. „Komisja zdaje sobie sprawę, że rozwiązania ogłaszane przez polskie władze są czysto kosmetyczne” – oburzył się Guy Verhofstadt w liście do swojego ugrupowania politycznego.

trzecie

Wniosek o wotum nieufności musi zostać przyjęty w parlamencie większością dwóch trzecich oddanych głosów. Skontaktowano się z urzędnikami i rzecznikami różnych grup (Zieloni, S&D, Renew i EPP – proeuropejska prawica i pierwsza siła w Parlamencie), którzy utrzymali swoje stanowisko przed popołudniowymi spotkaniami w Strasburgu.

Jednak w zeszłym tygodniu Iratxe Garcia Perez, szefowa S&D, wezwała do odrzucenia wszelkich płatności, zanim Polska spełni „wszystkie warunki” postawione przez TSUE, podczas gdy Zieloni wyrazili „poważne obawy”.

(Francja Agencja prasowa)

READ  Quinté PMU - PRIX HENRI LEVESQUE RACE PRECYZJA NA 16 KWIETNIA 2022