Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kobiety w trakcie wojny na Ukrainie

Kobiety w trakcie wojny na Ukrainie

Image Alliance za pośrednictwem Getty Images Kobiety demonstrują przeciwko gwałtom i przemocy wobec kobiet na Ukrainie 21 kwietnia 2022 r. w Berlinie w Niemczech.

Image Alliance za pośrednictwem Getty Images

Ukraina – 24 lutego na Ukrainie rozpoczęła się wojna rosyjska. Od ponad czterech miesięcy kraj żyje rytmem walk i nacierania lub wycofywania wojsk rosyjskich. Mówiono, że po stronie ukraińskiej zginęło co najmniej 30 tys. mężczyzn. Ponad 6 mln Ukraińców zostało wewnętrznie przesiedlonych, nie licząc 5,2 mln, które uciekły za granicę.

Jeśli stan wojenny dotyczy mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat, niektóre kobiety również zdecydowały się działać na wszystkich frontach, brać udział w ruchu oporu i chwycić za broń. Wśród nich niektórzy zostali narażeni na trudne do opisania okrucieństwa, w tym gwałt. Gwałt wojenny istniał zawsze podczas konfliktów, a wojna na Ukrainie nie jest wyjątkiem.

Niezależnie od tego, czy zdecydują się zostać, próbują uciec, czy też im się to uda, ukraińskie kobiety mogą znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. To oni HuffPost Zdecydowała się zadedykować plikZostał ponownie opublikowany w środę, 29 czerwca, przy okazji emisji filmu dokumentalnego „Ukraine: Women at War” o 22:43 na kanale +.

Poniżej znajdują się główne wiersze tego pliku, których szczegóły można znaleźć w każdym artykule.

    Aby pomóc ukraińskim kobietom, stworzyłam sieć car-sharingu dla kobiet na granicy

Aby pomóc ukraińskim kobietom, stworzyłam sieć car-sharingu dla kobiet na granicy

obrazek
Ella Jarmolska

Ella Jarmolska

Udział kobiet i dzieci w samochodach. Od początku marca Polki organizują transporty uchodźców ukraińskich w bezpieczne miejsce z jednego z przejść granicznych między Ukrainą a Polską w Durhusku.

U źródeł tej inicjatywy jest Ella Jarmolska, 38-letnia polska bizneswoman i matka mieszkająca na przedmieściach Warszawy, stolicy Polski. Na początku wojny na Ukrainie chcesz działać. Zaczyna organizować zestaw podstawowych artykułów pierwszej potrzeby w szkole córki. Pieniądze, pieluchy, mleko modyfikowane, jedzenie, lekarstwa…

READ  Czy powinniśmy ponownie przeczytać… Jeana de La Fontaine’a?

➡️ Odkryj inicjatywę tych Polek na granicy z Ukrainą

    Wysokie ciśnienie krwi i przedwczesne porody. Stres wojny dotyka ciężarnych kobiet na Ukrainie

Wysokie ciśnienie krwi i przedwczesne porody. Stres wojny dotyka ciężarnych kobiet na Ukrainie

Ciężarna kobieta przechodzi badania w schronisku położniczym w Żytomierzu na północy Ukrainy.
Fadel Sina przez AFP Ciężarna kobieta przechodzi badania w schronisku położniczym w Żytomierzu na północy Ukrainy.

Fadel Sina przez AFP

„Dla kobiet, które pozostają, istnieje niepewność co do ich przyszłości, co do przyszłości ich dzieci, czują się niespokojne i zestresowane”. Olina Serhyenko jest położną i członkiem zespołu Lekarzy Świata w Dnieprze we wschodniej Ukrainie. Od 24 lutego, kiedy rozpoczął się konflikt, odnotowuję konsekwencje wojny dla zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet w ciąży, które tam przebywają.

Według Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych 265 000 ukraińskich kobiet spodziewało się dziecka, gdy wybuchła wojna. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy liczba urodzeń osiągnie 80 000.

W terenie wielu amerykańskich reporterów interesowało się ich stanowiskiem. Andrew E. Kramer trafił do szpitala położniczego w Kijowie na początku maja New York TimesLauren Egan w szpitalu w Warszawie, za Wiadomości NBC koniec kwietnia. Oba świadczą o stresie odczuwanym przez te kobiety i komplikacjach, jakie powoduje to podczas ciąży.

➡️ Dowiedz się więcej o sytuacji kobiet w ciąży podczas wojny na Ukrainie

    Piekielna podróż transpłciowych kobiet próbujących uciec z Ukrainy

Piekielna podróż transpłciowych kobiet próbujących uciec z Ukrainy

Punkt kontrolny w Naddniestrzu, samozwańczej republice na granicy ukraińsko-mołdawskiej.
Daniela Mihailescu przez AFP Punkt kontrolny w Naddniestrzu, samozwańczej republice na granicy ukraińsko-mołdawskiej.

Daniela Mihailescu przez AFP

„Jeśli twój paszport jest męski, nie pozwolą ci wyjechać za granicę, nie pozwolą ci przejść”. Zi Faámelu to 31-letnia transseksualistka z Kijowa. Jeśli w końcu uda jej się uciec z kraju, najpierw napotyka coś, co nazywa „wojną w wojnie”: transfobię w środku konfliktu zbrojnego.

READ  Losowanie odbędzie się we wtorek, 2 lipca 2024 r

Szacuje się, że w kwietniu ze swojego kraju uciekło pięć milionów Ukraińców. A dla osób transpłciowych decyzja o opuszczeniu domu stanowi dodatkową trudność. „Podczas mojej ostatniej wizyty na Ukrainie poinformowano mnie również o tym, że niektóre osoby transpłciowe mają trudności z opuszczeniem kraju” – wyjaśniła 17 maja Dunja Mijatović, komisarz ds. praw człowieka Rady Europy.

➡️ Przeczytaj artykuł, który ocenia, przez co przechodzą ukraińskie transpłciowe kobiety

    Ta organizacja pozarządowa mobilizuje się, aby pomóc ukraińskim kobietom dokonać aborcji w Polsce

Ta organizacja pozarządowa mobilizuje się, aby pomóc ukraińskim kobietom dokonać aborcji w Polsce

obrazek
Omar Marks przez Getty Images

Omar Marks przez Getty Images

Podczas gdy prawo do aborcji jest zagrożone w Stanach Zjednoczonych, problem ten jest również obecny w Polsce, kraju antyaborcyjnym, gdzie wiele ukraińskich kobiet, ofiar handlu, przemocy i gwałtów, szuka schronienia od początku wojny z Rosją. Pomagają im organizacje pozarządowe i aktywistki, takie jak Women On Web.

Służba pomocy medycznej w zakresie aborcji, organizacja jest w Polsce od lat. „Przed wojną Polki przekroczyły granicę, aby dokonać aborcji na Ukrainie, gdzie ustawodawstwo było mniej drakońskie” – mówi. HuffPost Vinny Alaa Siroua, dyrektor wykonawczy organizacji pozarządowej.

Od 2005 roku Women on Web dostarcza zestawy pigułek aborcyjnych kobietom, które ciążą krócej niż 12 tygodni w ponad 200 krajach, w tym w Polsce. Mówi: „Otrzymujemy około 25 000 listów rocznie z tego kraju. W latach 2020-2021 otrzymaliśmy 60 000 próśb. Nawet jeśli nie wszystkie wnioski zakończyły się powodzeniem, jest to bardzo dużo”.

➡️ Odkryj stowarzyszenie, które pomaga ukraińskim uchodźcom dokonać aborcji

    Jak opowiedzieć o gwałtach wojennych na Ukrainie bez ponownego rozpalania traumy ofiar?

Jak opowiedzieć o gwałtach wojennych na Ukrainie bez ponownego rozpalania traumy ofiar?

Przemoc seksualna znów jest używana jako broń wojenna. Na Ukrainie, podobnie jak w innych konfliktach, wzrasta liczba zeznań i opowieści o gwałtach i przemocy, jakich doznaje ludność ukraińska, zwłaszcza kobiety. Jest to trudne do udokumentowania, a gdy tak się stanie, grozi ponowną traumatyzacją ofiar.

17 maja Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego ogłosił wysłanie zespołu 42 śledczych i ekspertów na Ukrainę, największą misję kiedykolwiek wysłaną na Ziemię w celu zbadania zbrodni popełnionych podczas rosyjskiej inwazji.

W terenie wielu aktorów zbiera informacje: dziennikarze, organizacje pozarządowe, aktywiści, lokalni aktorzy, policja, rząd ukraiński… Jednak nie każdy jest w stanie i przeszkolony do zbierania takich zeznań.

➡️ Dowiedz się więcej o dokumentowaniu gwałtu wojennego

Zobacz także na The HuffPost: W Cannes aktywista potępił rosyjskie gwałty na Ukrainie na czerwonym dywanie