Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kobieta chłostana za „naruszenie moralności publicznej”

Kobieta chłostana za „naruszenie moralności publicznej”

Protestujący trzyma zdjęcie Mahsy Amini podczas demonstracji poparcia na ulicy Istiklal w Stambule, 20 września 2022 r. Ozana Kosi/AFP

Prawnik oskarżonego, Maziar Tatati, powiedział, że jego klient został aresztowany w kwietniu ubiegłego roku „za opublikowanie na portalach społecznościowych zdjęcia bez noszenia hidżabu”.

Irańska kobieta otrzymała 74 baty za… „Atak na moralność publiczną» Jak poinformował organ sądowy, został skazany na karę grzywny za nienoszenie hidżabu.

Od rewolucji islamskiej w 1979 r. noszenie hidżabu jest w Iranie obowiązkowe dla wszystkich kobiet, nawet cudzoziemek, które muszą zakrywać włosy w miejscach publicznych.

Skazana opublikowała swoje zdjęcie bez hidżabu

Oskarżona Roya Heshamati w okropny sposób nawoływała do wyrozumiałości (wychodzenia) w zatłoczonych miejscach w Teheranie.– poinformował w sobotni wieczór sądowy serwis prasowy „Mizan Online”.Wydany na niego wyrok 74 batów został wykonany zgodnie z prawem i szariatem” I „Pod zarzutem naruszenia moralności publicznej„, dodał Mizan Online.

Prawnik skazanej kobiety, Maziar Tatati, powiedział reformistycznej gazecie wschód „Jego klient został aresztowany w kwietniu”.Za opublikowanie zdjęcia bez hidżabu w serwisach społecznościowychW ostatnich miesiącach coraz więcej kobiet pojawia się w miejscach publicznych bez hidżabu, zwłaszcza po ruchu protestacyjnym wywołanym śmiercią Mahsy Amini we wrześniu 2022 r. w areszcie, po aresztowaniu jej pod zarzutem naruszenia rygorystycznego kodeksu ubioru.

Al-Tatati dodał, że pani Al-Hashamati również została ukarana grzywną.Nie noszenie islamskiego hidżabu w miejscach publicznych„. W obliczu aktów nieposłuszeństwa kobiet w związku z noszeniem hidżabu władze próbowały zaostrzyć swój ton, zapowiadając zwiększenie kontroli, zwłaszcza z użyciem kamer, oraz aresztując aktorki, które w mediach społecznościowych pojawiają się bez hidżabu.

We wrześniu parlament głosował za projektem ustawy zwiększającej kary dla osób naruszających zasady ubioru.

READ  Indie oferują Afryce „niedrogą” produkcję sprzętu wojskowego