Najlepsi Polacy edycji 2023 to Stanislav Fizer (kategoria osobowość), Jerome Schzur (kategoria kultura), Barbara Erasmus (kategoria nauka) i Friedrich Sydnik (kategoria młodzi Polacy). Konkurs jest inicjatywą Polskiej Fundacji „Polski Kotlo Promocyjne Teras Polska” i odbywa się w kilku krajach.
Konkurs „Wybitni Polacy” to projekt Fundacja Teraz Polska – Fundacja Polskiego Godla PromocyjnegoJego głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, podkreślanie ich osiągnięć oraz wyróżnianie i promowanie osób odnoszących sukcesy w kraju i za granicą.
” Konkurs jest okazją do zestawienia życiorysów tych ludzi, często znanych i szanowanych za granicą, ale anonimowych w Polsce. Krzysztof Przybył, szef Polskiej Fundacji Symbol Reklamy, mówi:
W 2014 roku tytuł „Wybitnego Polaka” przyznano po raz pierwszy we Francji. Konkurs odbywa się corocznie pod patronatem Ambasady RP.
10 czerwca 2023 r. w Ambasadzie RP odbyła się uroczystość z okazji 10. rocznicy konkursu „Niezwykli Polacy”.
2023 zwycięzcy tej X edycji
Szczęśliwymi zwycięzcami konkursu „Niezwykli Polacy 2023” zostali:
- Stanisław Fiszer (typ osobowości)
- Barbara Erasmus (kategoria nauka)
- Jérôme Szczur (kategoria kulturalna)
- Fryderyk Sydnik (typ Młodej Polski)
- Wirydianna Rey (nagroda ambasadora)
- Wojciech Siudmak i Jolanta Światowska (Nagrody Specjalne X Roku)
Stanisław Fizer Architekt wykształcony w Polsce, od lat 60. pracujący głównie za granicą, od 1972 we Francji. Laureat Honorowej Nagrody SARP, uznawanej za najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Polsce. We Francji został odznaczony tytułem Komandora Orderu Sztuki i Literatury. Był profesorem zwyczajnym w National School of Architecture w Nancy. Sam mówi o swojej działalności: We Francji staram się popularyzować polską architekturę „.
Nauczyciel Barbary Erazm Światowej sławy naukowiec w dziedzinie fizyki jądrowej. Zajmował prestiżowe stanowiska w Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji oraz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Koordynator międzynarodowych projektów badawczych, jest inicjatorem kilku projektów badawczych z polskimi ośrodkami naukowymi, zwłaszcza wieloletniej współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską a Nantes School of Mines. Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał kilka nagród. Otrzymał Palmy Akademickie w 2006 roku i Legię Honorową w 2016 roku.
Hieronim Scsure Pianista i kompozytor, profesor Międzynarodowego Konserwatorium Muzycznego w Paryżu. Ten polski muzyk znany jest jako założyciel i dyrektor artystyczny Europejskiego Archiwum Muzycznego w Reims oraz jako niekwestionowany promotor polskich kompozytorów za granicą: Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Za swoje zasługi Jerome Scsure otrzymał prestiżowy medal „Vermeil” od Akademii Sztuki, Nauki i Literatury.
Fryderyk Sydnik Absolwent Liceum im. Stefana Padorego II w Warszawie. Obecnie jest studentem specjalizującym się w matematyce i informatyce w Ecole Polytechnique w Paryżu. Założyciel Fundacji TeenCrunch Fryderyk Sitnik pomaga utalentowanym młodym Europejczykom budować innowacyjne biznesy w przestrzeni web3 i startupy. Jest także współzałożycielem PointSwitch, platformy programu lojalnościowego, na której użytkownicy mogą realizować korzyści lojalnościowe. Członek SigmaSquared, światowego stowarzyszenia młodych, ambitnych przedsiębiorców.
((fot. Piotr Plonka)
Odznaczony ambasadorem Viridiana Ray, wybitna postać wśród Polonii francuskiej. Eduard Raczyński, córka byłego prezydenta RP na uchodźstwie, została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najwyższych polskich odznaczeń.
Jolandy Światowskiej Doktor nauk humanistycznych, dyrektor naukowy CNRS i zastępca dyrektora Szkoły Doktorskiej Chemii Fizycznej i Chemii Analitycznej. Ten wieloletni inżynier z Uniwersytetu Krakowskiego oraz Uniwersytetu Piotra i Marii Curie nigdy nie przestał stawiać czoła wyzwaniom będąc autorem 90 artykułów i 120 konferencji na całym świecie. W 2012 i 2018 roku dr Świątowska została dwukrotnie uhonorowana nagrodą Scientific Excellence Award przyznawaną przez CNRS.
Wojciecha Siutmaka Malarz. Studiował w Lycée d’Arts Plastiques i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, aw 1966 wyjechał na studia do École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Osiadł na stałe we Francji i opisał swoją twórczość jako „hiperrealistyczną fantazję”. Polski malarz Max Klinger ma pewne cechy wspólne z Leonorem Fini, ale także z Dalzi Magritte i Paulem Delvaux, a słynie z ilustracji okładek powieści science fiction, zwłaszcza serii Dune Franka Herberta. W 1977 roku wyprodukował plakat na Festiwal Filmowy w Cannes. Otrzymał wiele odznaczeń, m.in. Grand Prix de l’Imaginere w 1979 r., Oficer Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 1999 r. czy Wielki Złoty Medal z Nagrodą Towarzystwa Akademickiego Arts-Sciences. Listy w 2013 roku. A od 2006 roku nagroda w kategorii grafika (utworzona w 2000) nosi nazwę Wojtek Siutmak Prize for Graphic Design.
Spójrz wstecz w tej 10. edycji z Madame Boseną Bertot
Sekretarz Generalny Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Konkursu Wybitnych We Francji p. Posena Bertaud, nagrodzona w 2017 roku w kategorii „Osobowość”, zgodziła się powrócić na 10. edycję.
Lepetitjournal.com/Varsovie: Konkurs obchodził w tym roku swoje 10-lecie, jak oceniasz festiwal? Jakie były konsekwencje dla Polonii i wizerunku Polski we Francji?
Madame Bosena Bertaud: W tym roku zawody Jesteśmy Pranji jak Wibitni Swoje dziesięciolecie świętowała ogromnym sukcesem i bardzo pozytywnymi wynikami. W ciągu tej dekady konkurs w pełni spełnił swoją misję, wyróżniając wyjątkowe osoby, które wniosły znaczący wkład w rozwój Polski i Polaków we Francji.
Wpływ na Polskę i wizerunek kraju we Francji był po prostu niezwykły. Dzięki temu konkursowi Polonia we Francji wzmocniła się i zyskała na widoczności, a wizerunek Polski znacznie się poprawił, odzwierciedlając jej energię, talent i otwartość na świat.
Jakie masz wspomnienia z tych 10 wersji? Czy były momenty, spotkania, osobowości, które szczególnie Cię poruszyły? Czy istnieje rodzaj społeczeństwa „znaczących biegunów”?
10. edycja konkursu obfitowała w niezapomniane chwile, inspirujące spotkania i osobowości, które poruszyły serca uczestników.
Każdego roku dzielą się niezwykłymi historiami sukcesu, poświęcenia i pasji, które tworzą prawdziwą synergię w społeczności „Niezwykłych Polaków”.
Ci wybitni laureaci, tacy jak Pani Elżbieta Wysoksanska, która w 2017 r. otrzymała Światową Nagrodę, czy Pani Barbara Romanowicz w 2019 r., są doceniani nie tylko za wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak biznes i nauka, ale także za wybitne osobowości.
Ja również otrzymywałem podziękowania za udział w konkursach przez 10 lat. Tworzymy zjednoczoną rodzinę, w której tworzy się wzajemne wsparcie i trwałe, przyjacielskie więzi.
Do tej pory mamy już 37 Zwycięzców, 26 Zwycięzców, 8 Nagród Ambasadorów i 10 Nagród Jury. W tym roku jury przyznało 2 nagrody specjalne spośród wszystkich zwycięzców wszystkich edycji, p. Jolandy Światowskiej i p.
Czego możemy spodziewać się po konkursie przez najbliższe dziesięć lat?
Jesteśmy przekonani, że ten turniej będzie cieszył się dużym powodzeniem przez następne dziesięć lat. Mamy nadzieję, że otrzymamy więcej wyjątkowych aplikacji, które będą podkreślać bogactwo i różnorodność polskich talentów we Francji. Wspieramy tworzenie prawdziwej platformy współpracy wśród zwycięzców, promując w ten sposób wymianę i efektywną współpracę.
Ponadto mamy nadzieję, że konkurs będzie nadal umacniał dumę i ducha Polaków we Francji, jednocześnie szerząc pozytywny i dynamiczny wizerunek Polski w kraju. Głęboko wierzymy, że następne dziesięć lat będzie konkurencyjne Jesteśmy Pranji jak Wibitni Doskonałość jest synonimem inspiracji i jeszcze bardziej niezwykłych osiągnięć.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Oscary 2025 – kto w tym roku zdobył
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu