Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedy sen jest słaby, to stare, dobre rozwiązanie pomaga za każdym razem

Kiedy sen jest słaby, to stare, dobre rozwiązanie pomaga za każdym razem

Jest doskonały na serce.

Jak wszyscy, chcesz w tygodniu wcześnie położyć się spać, ale nie możesz? Zakupy, kolacja, praca domowa dla dzieci, dzień pracy, który trwa… a Ty wciąż nie śpisz o 22:00, a nawet 23:00, bo nadal chcesz trochę cieszyć się wieczorem, oglądając film. Zanim pójdziesz spać i zaśniesz, noc powinna być krótka. Jak często. Pobudka następnego ranka była trudna. „Pod wpływem wymagań szkoły czy pracy ludzie często zatracają swój rytm dobowy, co powoduje, że w wakacje śpią dłużej, jednak nie ma wystarczających badań, aby sprawdzić wpływ kompensacji snu w weekend.Konferencja ESC 2024„Z Londynu.

Aby dowiedzieć się więcej, przeanalizowali dane dotyczące snu 90 000 osób z brytyjskiego Biobanku. Spośród nich 22% stwierdziło, że brakuje im snu i nie śpią zalecanych 7 godzin na dobę. Uczestników podzielono na cztery grupy w zależności od ich nawyków związanych ze snem oraz tego, jak rekompensują sobie brak czasu w weekendy. Śledzono ich przez około 14 lat. Celem było zbadanie potencjalnego wpływu weekendowego snu na zdrowie, a w szczególności na ryzyko chorób serca.

Wynik jest jasny: u osób, które regularnie cierpią na niedostateczną ilość snu w tygodniu i nadrabiają ją w weekendy, ryzyko wystąpienia chorób serca w późniejszych latach, w tym choroby niedokrwiennej serca, migotania przedsionków, niewydolności serca i udaru mózgu, jest mniejsze. Zatem spanie w weekend lub nawet drzemka ostatecznie będą dobrym rozwiązaniem na regenerację (choć czasami słyszymy coś przeciwnego), zwłaszcza dla serca.

Autorzy podkreślają jednak ograniczenie swoich obserwacji, ponieważ większość uczestników spała w tygodniu więcej niż 7 godzin na dobę i dlatego nie cierpiała na poważny niedobór snu. We Francji Narodowy Instytut Snu i Czuwania zaleca, aby w celu zapewnienia dobrego snu utrzymywać regularne pory wstawania i kładzenia się spać, zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Jeśli chodzi o drzemkę, obowiązuje zasada, że ​​nie powinna ona przekraczać 20 minut w godzinach od 13:00 do 15:00 i nigdy nie jest dopuszczalna po godzinie 16:00.

READ  W pierwszej kolejności zagrożone są osoby starsze