Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kiedy nastąpi następne zaćmienie Słońca?  Hybrydowe zaćmienie Słońca |  Całkowite zaćmienie Słońca 2023

Kiedy nastąpi następne zaćmienie Słońca? Hybrydowe zaćmienie Słońca | Całkowite zaćmienie Słońca 2023

20 kwietnia 2023 roku nastąpi najrzadszy typ zaćmienia Słońca. Nazywa się to zaćmieniem hybrydowym. Tutaj dowiesz się, gdzie i kiedy oglądać zaćmienie Słońca i dlaczego jest ono tak wyjątkowe. Dowiedz się, czy zaćmienie jest widoczne z Twojej lokalizacji dzięki bezpłatnej wielofunkcyjnej aplikacji astronomicznej Niebo dziś wieczorem Lub aplikacja przeznaczona do polowania na zaćmienia Przewodnik po zaćmieniu.

treść

Co to jest hybrydowe zaćmienie Słońca?

Hybrydowe zaćmienie Słońca to rzadki rodzaj zaćmienia Słońca, które na swojej drodze zmienia się z zaćmienia obrączkowego w całkowite i odwrotnie.. Występuje, gdy pozorny rozmiar Księżyca jest zbliżony do rozmiaru Słońca widzianego z Ziemi. Dlatego promień krzywizny Ziemi zaczyna odgrywać rolę w początku zaćmień. W miejscach, gdzie Księżyc jest blisko zenitu podczas zaćmienia, jego pozorny rozmiar będzie największy, powodując całkowite zaćmienie Słońca. W miejscach, gdzie księżyc znajduje się najbliżej horyzontu, obserwatorzy zobaczą pierścieniowe zaćmienie, podczas którego pozorny rozmiar księżyca będzie nieco mniejszy niż słońca.

Podczas całkowitego zaćmienia Słońca można zobaczyć piękną koronę słoneczną, podczas gdy podczas zaćmienia pierścieniowego księżyc zakrywa środek słońca, tworząc „pierścień ognia”. Podczas zaćmienia hybrydowego zaćmienie pierścieniowe zmienia się na swojej drodze w zaćmienie całkowite i odwrotnie.

Hybrydowe zaćmienie Słońca występuje mniej więcej raz na dekadę. W tym stuleciu uwzględniono tylko hybrydowe zaćmienia Słońca 3,1% (7 z 224) każdego zaćmienia Słońca.

Czy wiesz, jakie są inne rodzaje zaćmień? Rozwiąż nasz quiz, aby sprawdzić swoją wiedzę.

Człowiek do quizu o zaćmieniu

Czy możemy zobaczyć zaćmienie Słońca z Księżyca? Kiedy zarejestrowano pierwsze zaćmienie Słońca na wideo? Sprawdź swoją wiedzę o zaćmieniach Słońca i Księżyca w tym quizie.

Odpowiedz na test!

Zaćmienia Słońca można zobaczyć tylko w niewielkiej części świata. aplikacja Przewodnik po zaćmieniu Pozwala wiedzieć, które zaćmienia będą widoczne z Twojej lokalizacji. Otwórz aplikację i dotknij ikony szkła powiększającego w lewym górnym rogu ekranu. Znajdziesz tam listę nadchodzących zaćmień Słońca i Księżyca. Ikona oka wskazuje zaćmienie widoczne z lokalizacji Twojego urządzenia.

Jeśli użyjesz Niebo dziś wieczorem, otwórz okno kalendarza i dotknij daty zaćmienia (19 lub 20 kwietnia, w zależności od strefy czasowej). Aplikacja pokaże Ci wydarzenia odbywające się w tym dniu. Stuknij w wydarzenie „Hybrydowe zaćmienie słońca”: tekst w sekcji informacyjnej poinformuje Cię, czy zaćmienie jest widoczne z Twojej lokalizacji, a jeśli jest widoczne, o której godzinie.

READ  Oto 12 trudnych powodów, dla których poziom cholesterolu jest stale wysoki

Kiedy nastąpi zaćmienie Słońca w kwietniu 2023 roku?

Nastąpi hybrydowe zaćmienie Słońca 20 kwietnia 2023 r. Osiągnie maksymalny poziom o 04:17 GMT.

Harmonogram zaćmień Słońca

Poniżej znajduje się oś czasu zaćmienia Słońca 20 kwietnia 2023 r. Zwróć uwagę, że czasy rozpoczęcia i zakończenia podane są dla najstarszych i najnowszych miejsc, w których można zaobserwować zaćmienie. Nie zapomnij przeliczyć GMT (Greenwich Mean Time) na czas lokalny.

  • Rozpoczyna się częściowa faza zaćmienia Jest godzina 01:34 GMT.
  • Rozpoczyna się pełna (całkowita/obrączkowa) faza zaćmienia Jest godzina 02:37 GMT
  • Maksymalna (całkowita / pierścieniowa) faza zaćmienia wynosi Jest godzina 04:17 GMT
  • Kończy się pełna (całkowita/obrączkowa) faza zaćmienia Jest godzina 05:56 GMT
  • Kończy się częściowa faza zaćmienia Jest godzina 06:59 GMT

Jak długo trwa zaćmienie Słońca?

20 kwietnia maksymalny czas trwania fazy pełnej (brutto/rocznikowej) wynosi 1 minuta 16 sekund Zostanie osiągnięty przez ocean. Na Ziemi obserwatorzy w Timorze Wschodnim odczują najdłuższe całkowite zaćmienie, trwające 1 minutę i 14 sekund. Pełny etap na Półwyspie Exmouth w Australii zajmie tylko minutę.

Gdzie występuje zaćmienie Słońca?

Przynajmniej raz Etap częściowy Zaćmienie będzie widoczne z południowego Oceanu Indyjskiego, części Antarktydy, znacznej części Australii, Indonezji, Filipin, większości Oceanii i południowej Azji – wschodniego i zachodniego Pacyfiku.

Tam etap kolegium Zaćmienie będzie widoczne ze wschodniego Timoru Wschodniego, części Zachodniej Papui i Półwyspu Exmouth w Zachodniej Australii.

Wprowadzać się Od zaćmienia obrączkowego do zaćmienia całkowitego Będzie widoczny tylko z odległych miejsc na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku, w pobliżu Wysp Marshalla w jednym punkcie przejściowym i Francuskich Terytoriów Południowych i Antarktycznych w innym.

Mapa hybrydowego zaćmienia Słońca w 2023 roku
Ścieżka zaćmień 19 i 20 kwietnia 2023. Sprawdź aplikację Przewodnik po zaćmieniu Aby poznać dokładny czas i najlepsze miejsca do oglądania hybrydowego zaćmienia w 2023 roku.

Kiedy nastąpi następne zaćmienie Słońca?

Następne zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 14 października 2023 r. Będzie to obrączkowe zaćmienie Słońca. Następne hybrydowe zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 14 listopada 2031 r.

READ  Rak płuca: wczesne wykrywanie, robotyka, immunoterapia. Akademia Chirurgii ogłasza „przerwę” w leczeniu

W naszej kolorowej infografice znajdziesz daty, godziny i mapy widoczności nadchodzących zaćmień Słońca i Księżyca. i pobierz aplikację Przewodnik po zaćmieniu który dostarcza wizualizacje i rekomenduje najlepsze miejsca do oglądania nadchodzącego zaćmienia.

5 Zobacz podgląd infografiki nadchodzącego zaćmienia

Lista następnych pięciu zaćmień Księżyca i Słońca, ich daty, porządek chronologiczny i mapy widoczności. Sprawdź, czy zobaczysz je z miejsca, w którym jesteś!

Zobacz infografikę

Wniosek

20 kwietnia 2023 roku zaćmienie Słońca będzie widoczne z Australii, Timoru Wschodniego i Indonezji. Nazywa się to „hybrydą”, ponieważ zmienia się od strony pierścieniowej do strony makro iz powrotem do strony pierścieniowej w określonych punktach swojej trajektorii. Jednak punkty te znajdują się w odległych miejscach na morzu, więc obserwatorzy na Ziemi zobaczą zaćmienie jako całkowite zaćmienie Słońca. Pobierz aplikację Przewodnik po zaćmieniu Aby dowiedzieć się więcej o tym zaćmieniu i innych nadchodzących zaćmieniach, śledź nas w sieciach społecznościowych Aby być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami astronomicznymi.