Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

10 objawów, na które należy uważać u kobiet

10 objawów, na które należy uważać u kobiet

Jedna na trzy kobiety we Francji umiera z powodu chorób układu krążenia. Jest to główna przyczyna śmierci wśród nich. Ból w klatce piersiowej, ból pleców, ból głowy… To objawy, które mogą wskazywać na problemy z sercem u kobiety.

Ból w klatce piersiowej, duszności przy najmniejszym wysiłku, szwy na plecach, nagły przyrost wagi… Czy to maskowało moją chorobę serca? Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci kobiet we Francji, ale tylko 46% kobiet o tym wiewedług Barometr Ifop „Serce i kobieta” Wykonane na rzecz Francuskiej Federacji Kardiologicznej (FFC) w kwietniu 2023 r. W.D. „Odnotowuje się znaczny wzrost liczby zawałów serca u młodych kobiet” Raporty dr Catherine Monbier, współprzewodnicząca komitetu FFC „Coeur de Femmes”. We Francji umiera z ich powodu co trzecia kobieta i to one są za to odpowiedzialne 8 razy więcej zgonów z powodu raka piersi. Odkryć 10 oznak chorób serca, które powinny zaalarmować kobietyza radą profesor Claire Meunier-Fiher, Kardiolog, współzałożyciel Funduszu Wieczystego Pracuj dla serc kobiet.

1. Ból w klatce piersiowej i kołatanie serca

Nie wierzmy, że zawał serca kobiety nie boli, bo to nieprawda: w jednym przypadku na dwa, Ból w klatce piersiowej jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym„, wyjaśnia kardiolog. Zawał charakteryzuje się Nagłe zablokowanie dużej tętnicy. „To nagłe zablokowanie objawia się bólem podobnym do ludzkiego, tj Ból w klatce piersiowej (za mostkiem) Który promieniuje do ramienia i szczęki, z okazjonalnymi wymiotami i kołataniem serca. Specjalistyczne szczegóły. odruch: Jeśli te bóle są bardzo silne i uporczywe (trwają dłużej niż 5 do 10 minut), należy to zrobić natychmiast. Zadzwoń 15.

2. Przewlekła duszność

Może objawiać się dusznością podczas umiarkowanego wysiłku codziennego życia wysokie ciśnienie krwiJest to przewlekła choroba związana z nieprawidłowo wysokim ciśnieniem krwi w naczyniach krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi oznacza, że ​​krew mocniej naciska na ściany tętnic, co powoduje dodatkową pracę serca i może ostatecznie spowodować wyczerpanie mięśnia sercowegoMówi prof. Munir Feher, odruch: w przypadku chronicznej duszności, Regularnie mierz ciśnienie krwi ciśnieniomierzem (oznaczenie CE) 3 razy pod rząd na ramieniu, w pozycji siedzącej i spokojnej, rano po przebudzeniu i wieczorem przed pójściem spać, przez 3 dni z rzędu wiersz. Jeśli Twoje ciśnienie krwi jest zbyt wysokie (średnia z 18 pomiarów ciśnienia krwi >135/85 mm Hg), skonsultuj się z lekarzem.

READ  Pierwsza misja „sprzątania” kosmosu zaplanowana na 2025 r.

3. Obwód talii większy niż 88 cm

„A Obwód talii większy niż 88 cm (z wyłączeniem patroszenia i okresu ciąży) Wiąże się z ryzykiem rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy czy chorób wątrobypotwierdza kardiolog. W nadmiarze tłuszcz trzewny wydziela substancje zapalne, które w dłuższej perspektywie uszkadzają i promują ściany tętnic ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2„. odruch: Jeśli Twój obwód talii na wysokości brzucha (między ostatnim żebrem a kością biodrową) przekracza 88 cm, może to być początek Syndrom metabliczny (grupa arteriotoksycznych zaburzeń fizjologicznych). Pójść do doktora.

4. Zgaga

Zwolennik Objawy żołądkowo-jelitowe Można to porównać do wrzodu zgaga Szwy w dole żołądka mogą być oznaką choroby wieńcowej, która rozwija się poprzez odkładanie się cholesterolu na ścianach tętnic. lub skurcz tętnicy wieńcowej Częściej u kobietI usprawiedliwia naszego rozmówcę. Długotrwałe powikłania, takie jak zawał mięśnia sercowego, mogą wystąpić, gdy tętnica zostanie zablokowana przez martwicę mięśnia sercowego.odruch: Jeśli te zaburzenia trawienia nawracają, utrzymują się lub są związane z palpitacjami serca, dusznościami, nadmiernym zmęczeniem, bólem pleców między łopatkami lub pieczeniem w gardle lub w przypadku umiarkowanie zwiększonego wysiłku w życiu codziennym, gdy jest bardzo zimno lub gdy palą papierosa, zadzwoń pod numer 15.

5. Przedłużony ścieg z tyłu

Ból w klatce piersiowej, który jest długotrwały i ciągłyMoże wzrosnąć podczas wdechu i często wiąże się z gorączką i skrajnym zmęczeniem objaw zapalenia osierdzia (zapalenie worka otaczającego serce)” – zauważa specjalista. Zapalenie osierdzia ma często podłoże wirusowe, ale może też ujawnić chorobę autoimmunologiczną, taką jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów, które częściej występuje u kobiet, stąd tak ważne jest, aby nie czekać na objawy aż do zniknięcia. odruch: Ból w klatce piersiowej promieniujący do lewego barku, nasilający się podczas wdechu i stabilizujący się przez kilka dni, wymagający konsultacji lekarskiej.

READ  Airbus uruchamia program Pléiades Neo Next, mający na celu ulepszenie oferty obserwacji naziemnych

6. Migrena z aurą

przyłączać Migrenowy ból głowy z aurączęste i towarzyszące im zaburzenia widzenia, czołgać się w jego ręceWymioty lub trudności w mówieniu są związane ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu. I to zwłaszcza u kobiet stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne (estrogen – progesteron) a kto paliostrzega kardiolog. Należy pamiętać, że palenie tytoniu wiąże się z przyjmowaniem tabletek estrogenowych i progestagenowych Pomnóż przez 20 Ryzyko wypadków żylnych (zapalenie żył, zatorowość płucna itp.) i tętniczych (udar, zawał serca itp.). odruch: Jeśli nie masz skłonności do migreny i migrena nie występuje w rodzinie, najlepiej zadzwoń pod numer 15, ponieważ migrena będzie diagnozą eliminacji udaru.

7. Listy biegunów

Nagły przyrost masy ciała z towarzyszącym obrzękiem W nogach zmęczenie, niepokój i kołatanie serca mogą być zwiastunami chorób sercowo-naczyniowych, takich jak np Niewydolność serca”I mówi specjalista. Charakteryzuje się niezdolnością mięśnia sercowego do zagwarantowania swojej roli pompy i prawdziwego silnika dostarczającego krew do organizmu. odruch: Jeśli zauważysz obrzęk nóg o wyglądzie przypominającym kolumnę, to znaczy, jeśli skóra pozostawia odcisk palca przez długi czas pod naciskiem, a także nagle przybrałeś na wadze, oznacza to, że jesteś zmęczony i opuchnięty. Przy najmniejszym wysiłku udaj się do lekarza.

8. Ból podczas chodzenia

– Ból w imadle w pośladkach lub łydce lub w łuku stopy i Który pojawia się tylko podczas chodzenia I To zatrzymanie w spoczynku należy skłonić do skonsultowania się z lekarzemBroni eksperta, potrafi ujawnić zapalenie tętniczwana także „zacierającą arteriopatią kończyn dolnych”, chorobą wywołaną przez Powstawanie blaszek miażdżycowych (złogi cholesterolu) w tętnicach nóg. odruch: Ból ten powinien skłonić do konsultacji lekarskiej, zwłaszcza po 60 roku życia, w celu oceny układu sercowo-naczyniowego i rozpoczęcia leczenia.

9. Zmęczenie lub zawroty głowy bez powodu

Nawracające napady zmęczenia trwające 2-3 miesiące, podczas umiarkowanego wysiłku w życiu codziennym (wspinanie się po schodach, zakupy itp.)nie do przecenienia, zwłaszcza u aktywnych kobiet, ostrzega profesor Claire Meunier-Faire. Niezwykłe zmęczenie i zawroty głowy bez powodu mogą być tego oznakąPoważne zmniejszenie pojemności minutowej serca, bradykardia Lubzablokowana tętnica wieńcowaW tym tempie serce nie może pompować wystarczającej ilości krwi do reszty ciała. odruch: Jeśli podczas codziennych wysiłków zawsze czujesz się zmęczony i brakuje ci tchu lub czasami masz zawroty głowy, skonsultuj się z lekarzem.

READ  Uwaga z ostatniej chwili! Potężna burza słoneczna uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych kilku godzin

10. Chrapanie: Uważaj na bezdech senny!

Głośne chrapanie nie banalne. To jest główny widokBezdech sennyBądź ostrożny, ponieważ bezdech senny wiąże się z większym ryzykiem udaru, zawału mięśnia sercowego, zespołu metabolicznego i rozwarstwienia aorty, rzadkiego stanu charakteryzującego się przerwaniem przepływu krwi w ścianie aorty, który ją pęka.
• reakcja: Pomyśl o tym Badanie bezdechu sennego. Jest to kompletne badanie całonocne (minimum 6 godzin) i polega na ocenie kilku parametrów neurofizjologicznych i oddechowych za pomocą elektrod umieszczonych na głowie, twarzy, klatce piersiowej i nogach.

Kiedy się konsultujesz?

Wszelkie nietypowe objawyw kontekście czynników ryzyka (kobiety stosujące złożone środki antykoncepcyjne, tytoń, przewlekły stres, brak aktywności fizycznej, wskaźnik masy ciała powyżej 25, cukrzyca, cholesterol powyżej 2, nadciśnienie tętnicze, udar w rodzinie itp.) ostrzegać i zachęcać kobiety Zadzwoń pod numer 15 (Samu). Do klimakteriumNiezbędna jest czujność! Jest to konieczne Badanie układu krążenia.

Podziękowania dla prof. Claire Monnier-Vierre, kardiolog.