Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kapsuła Boeing Starliner z powodzeniem zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kapsuła Boeinga, Starliner, po raz pierwszy zadokowała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w nocy z piątku 20 maja na sobotę 21 maja. To sukces firmy, która w przyszłości będzie musiała przetransportować astronautów do NASA, nawet jeśli ten pusty lot testowy odbył się wiele lat za nim. SpaceX, firma założona przez Elona Muska.

Dokowanie odbyło się w sobotę o godzinie 2:28 w Paryżu, ponad godzinę później niż pierwotnie planowano ze względu na końcowe kontrole podczas manewrów podejściowych, skrupulatnie wykonane 400 km nad naszymi głowami.

Astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i sterowni w Houston (Teksas) ściśle monitorowali całą operację. Starliner został po raz pierwszy osadzony około 250 jardów od stacji. Następnie, po przesunięciu się nieco w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kapsuła została zatrzymana w rezerwie, aby w razie potrzeby mogła zostać wycofana. Ostatecznie po nowym kontrolowanym przystanku, choć dłuższym niż oczekiwano, na 10 metrach, rozpoczęto ostateczny manewr celny, który został przeprowadzony podczas ISS z prędkością 28 000 km/h. Samochód powoli zbliżał się do lądowania.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Statki kosmiczne, nowa kwestia suwerenności

„Sonda kosmiczna Starliner pomyślnie zakończyła swoje historyczne pierwsze dokowanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, otwierając nową drogę dla latających załóg laboratoryjnych”Powiedział jeden z komentatorów podczas transmisji na żywo zapewnionej przez NASA.

Miejsce na kapsuły zostanie otwarte dopiero w sobotę. Boeing przewozi około 230 kg dostaw, w tym żywność. Starliner musi pozostać zakotwiczony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez około pięć dni, zanim wróci na Ziemię, aby wylądować na pustyniach amerykańskiego stanu Nowy Meksyk, w bazie White Sands.

Oczekiwany powrót do Nowego Meksyku

Pierwszy bezzałogowy lot testowy odbył się już w 2019 roku, ale potem kapsuła miała wiele problemów i musiała wrócić bez możliwości dotarcia do stacji. Ponieważ Boeing stara się dogonić SpaceX, jest wciąż nowszym graczem w sektorze lotniczym, ale już od 2020 roku lata z astronautami do NASA, po sukcesie lotów kwalifikacyjnych dla własnej kapsuły Dragon.

READ  7 szalonych projektów w kosmos!
Rakieta Alliance Atlas V odlatuje z Cape Canaveral na Florydzie z kapsułą Starliner Boeinga 19 maja 2022 roku.

Starliner wystartował z Florydy w czwartek na pokładzie rakiety United Launch Alliance (ULA) Atlas V. Około trzydzieści minut po wystrzeleniu kapsuła była w stanie ustawić się na właściwym torze, ale dwa z dwunastu pchnięć zawiodły. Ale urzędnicy NASA i Boeinga zlekceważyli incydent, który, jak powiedzieli, nie powinien wpłynąć na misję.

Silniki zostaną ponownie użyte pod koniec misji, do manewru mającego na celu powrót kapsuły do ​​ziemskiej atmosfery. Ale problem polega a priori, nie „Potrzebujesz rozwiązania” Steve Stitch z NASA ocenił podczas czwartkowej wieczornej konferencji prasowej. system „Nie stanowi zagrożenia dla reszty lotu testowego”.W piątek NASA potwierdziła to ponownie na swoim blogu.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów SpaceX z kolei wkracza w bitwę turystyki kosmicznej

Świat z AFP