Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Juno odsłania spód Jowisza w 3D

Jowisz, największa planeta w naszym Układzie Słonecznym, nadal intryguje astronomów ją badających. Dzięki sondzie Juno, która wykonała już 37 przejść nad gazowym gigantem, mają teraz wyobrażenie o strukturze jego atmosfery w trzech wymiarach.

W 2016 roku sonda kosmiczna Juno wszedłem orbitowanie O Jowisz, Ten Największa planeta w naszym Układzie Słonecznym. Co najmniej pięć lat po wydaniu. Jego cel: lepiej zrozumieć, co dzieje się poniżej Chmury gigant gazowy. Gromadząc dane, które sonda powracała już od kilku lat, naukowcy zaczęli powoli malować dość dokładny obraz 3D niezwykłego, złożonego i gwałtownego działania jej grubego głosu. Atmosfera.

Dzięki radiometr Kuchenka mikrofalowa (MWR) od Śledztwo Juno, zwłaszcza, Naukowcy astronomii Uzyskaj cenne informacje o szczytach chmur gazowego giganta. Mogą również zbadać plik wiruje powodując podrażnienie do 200 km pod widoczną powierzchnią. Wśród nich niewątpliwie najbardziej znane, które intrygują badaczy od co najmniej dwóch stuleci: duża czerwona plama.

Astronomowie w szczególności polegali na danych zwróconych przez sondę Juno, aby ostatecznie wyznaczyć granicę głębokości Wielkiej Czerwonej Plamy, którą zaobserwowali w atmosferze Jowisza prawie dwa wieki temu. © NASA, JPL-Caltech, SwRI, MSSS, Kevin M. Gill

W sekret wielkiej czerwonej plamy

Najnowsze wyniki pokazują, że Tornada Gorzej rośnie niż Gaz Otaczające obszary mają mniejszą gęstość atmosfery. ten Antybiotyki – które skręcają w przeciwnym kierunku – wręcz przeciwnie, są chłodniejsze na wysokości. te burze Okazało się też, że jest znacznie głębszy, niż sądzili astronomowie. Niektórzy nurkują tylko 100 kilometrów pod chmurami. Ale Wielka Czerwona Plama wydaje się mieć zaledwie 350 kilometrów! Tak więc te burze rozciągają się daleko poza obszary, w których skrapla się woda i tworzą się chmury. pod głębokością, która światło Słońce może ogrzać atmosferę Jowisza.

READ  Wegetarianie, nawet palacze, będą zdrowsi niż mięsożercy - wieczorna wersja Ouest-France

Aby uzupełnić te dane na duża czerwona plama, W szczególności , Naukowcy astronomii Starał się wyróżnić swój atrakcyjny podpis. Sygnatura, którą mają nadzieję, będzie wykrywalna ze względu na sam rozmiar i masę tej ogromnej postaci atmosferycznej. Skorzystali z wiadukt Na małej wysokości Jowisza przez Juno w lipcu 2019, mierzonej od Ziemi, w odległości 650 mln km, zmienia się w Prędkość Zaledwie 0,01 mm na sekundę – to 100 razy wolniej niż prędkość ślimaka i przy prędkości sondy 209 000 kilometrów na godzinę. „Niesamowita dokładność” – potwierdza Marzia Baresi, badaczka z Jet Propulsion Laboratory (JPL).Laboratorium Napędów Odrzutowych) z NASAw komunikacie prasowym. Wystarczy pomóc naukowcom określić granicę 500 kilometrów głębokości Wielkiej Czerwonej Plamy.

Szczegóły pasów chmur Jowisza

Tym, co interesuje astronomów w atmosferze Jowisza, jest nie tylko ta Wielka Czerwona Plama. To także białe paski do holowania i czerwone strefy, które dosłownie owijają się wokół gigantyczna planeta. Sonda Juno już wskazała, że ​​plik .. sloty Kolosalne siły poruszające się w przeciwnych kierunkach zatonęły między tymi zakresami na odległość do 3200 kilometrów. I tym razem z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Zasobów Wodnych wynika, żeamoniak Wznosi się i opada w atmosferze Jowisza w niesamowity sposób, który towarzyszy temu strumienie odrzutowe. Co może rzucić światło na mechanizm powstawania.

„Znaleźliśmy komórki krążenia w Półkula północna i Południe, które mają podobny charakter do „komórek Ferella”, które kontrolują większość z nas Klimat tu na ziemi, wyjaśnia Keren Doerr, współautor książki Ostatnie Artykuły na atmosferze Jowisza. Na Ziemi na każdą półkulę przypada jedna komórka ferrilla. Na Jowiszu jest ich osiem. Każdy jest co najmniej 30 razy większy! „

Dane pokazują również, że te pasy chmur i stosunkowo bezchmurne regiony przechodzą fazę przejściową około 65 km poniżej chmur wodnych. Na płytszych głębokościach są znacznie jaśniejsze w zakresie mikrofal niż na sąsiednich obszarach. Ale na głębszych poziomach jest odwrotnie. Przypomina to nieco to, co obserwujemy po stronie oceanów. Stąd nazwa nadana temu poziomowi Jovicline, przez częściowe podobieństwo Z linia termiczna Grunt – miejsce, w którym nagle zmienia się temperatura wody.

Ciągłe burze polarne

Najnowsze liczby odkryte przez astronomów, burze polarne które Juno już sama odkryła. Osiem ułożonych w ośmiokątny kształt po stronie bieguna północnego Jowisza. Pięć tworzy pięciokąt nad biegunem południowym. ten Jowiszowa mapa zorzy polarnej w podczerwieni (Jiram) z sondy pozwoliło ustalić, że te zjawiska atmosferyczne są bardzo odporne i trwałe.

READ  Pierwsze masywne galaktyki nagle przestały wytwarzać gwiazdy

Huragany kołyszą się wokół pozycji równowagi, wyjaśnia Alessandro Mora, naukowiec z National Institute ofAstrofizyka Z Rzymu (Włochy). Zachowanie tych powolnych oscylacji wskazuje, że huragany mają głębokie korzenie”. Dane gramatyczne wskazują również, że Tornada Na Ziemi te cyklony mają tendencję do poruszania się w kierunku biegunów. Ale huragany w środku każdej kolumny odpychają ich.

Futura w gwiazdachTo niezapomniane miejsce spotkań miłośników astronomii i kosmosu. Każdego pierwszego dnia miesiąca spotkaj się z nami na pełną wycieczkę po efemerydach miesiąca z poradami, jak najlepiej obserwować, co dzieje się na niebie. Odcinek specjalny, publikowany co 15. każdego miesiąca, zaprosi do zapoznania się z konkretnym obiektem lub wydarzeniem, które będzie oznaczać nowości astronomiczne i kosmiczne.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?