Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jego siostra potępia „inscenizację” i skłania się ku teoriom spiskowym

Jego siostra potępia „inscenizację” i skłania się ku teoriom spiskowym

„Wcale nie miał zabójczego głosu”. To słowa, które w sobotni wieczór wypowiedziała Christine Dupont de Ligones, siostra Xaviera Duponta de Ligones. Została zaproszona do programu „Quelle époque” prowadzonego przez Leę Salamę, aby opowiedzieć o swojej książce Xavier, mój brat oskarżony o niewinność, siostra najbardziej poszukiwanych we Francji i broniła swojej teorii spiskowej. Według niej pięć ciał znalezionych pod balkonem pięknej willi w Nantes w kwietniu 2011 r. nie było ciałami Agnès Dupont de Ligonnes i jej czwórki dzieci. Pisarka broni „zaaranżowanej” tezy, mającej na celu umożliwienie przemytu jej brata do Stanów Zjednoczonych, gdzie będzie pracował w wywiadzie. „Ludzie wzięliby udział w tym scenariuszu” – wyjaśnia Leah Salamie, której trudno jej uwierzyć.

Jeżeli dziennikarz za bardzo rozwodzi się nad tą tezą, to dlatego, że nie jest ona aktualna. W rzeczywistości pięć ciał znalezionych pod balkonem to tak naprawdę ciała żony Xaviera Dupont de Ligonnèsa i ich czwórki dzieci. Wszyscy przed śmiercią zostali odurzeni narkotykami. Znaleziono także pochowane dwa psy pary. Zakupy dokonane przez uciekiniera bezpośrednio przed tragedią potwierdzają teorię morderstw, w szczególności tłumik i wapno palone, dokonane w przeddzień pierwszego morderstwa, które miało miejsce za Boulevard Schumann w Nantes.

Christine DuPont de Ligonnes jest najbardziej znana z przewodniczenia grupie modlitewnej założonej przez swoją matkę, uważanej za ruch oparty na Apokalipsie i czasami oskarżanej o ekscesy na tle religijnym. Wstępne dochodzenie rozpoczęte w 2019 roku zostało zakończone Według klasyfikacji bez dalszych działań. Dzięki tej pracy siostra ma nadzieję „przywrócić prawdziwą twarz” Xavierowi Dupont de Ligonnes, który według niej „żyje”, podobnie jak jej mąż Bertram de Verdun. „Nie wiem, gdzie on jest. Ale nie mamy powodów sądzić, że popełnił samobójstwo” – powiedziała France 2 siostra uciekiniera.

Skontaktowano się z kilkoma elementami

W tym wywiadzie autorka książki niewiele mówi na temat opowiadanego przez siebie mało prawdopodobnego scenariusza. Jej zdaniem „trzeba sięgnąć do książki, żeby zrozumieć tezę jako całość”. Xavier Dupont de Ligonnès jest podejrzany o te pięć morderstw i objęty międzynarodowym nakazem aresztowania. Pomimo środków zastosowanych do jego odnalezienia, śledczy stracili go tropem 15 kwietnia 2011 r. w Roquebrune-sur-Argens, w departamencie Var. Minęło sześć dni, zanim ciała odkryto pod balkonem. 11 października 2019 r. w mediach pojawiła się bezprecedensowa sensacja, gdy ogłoszono, że mężczyzna, który mógł być Xavierem Dupont de Ligonnès, został aresztowany przed wygnaniem.