Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jedna trzecia gatunków drzew na całym świecie jest zagrożona wyginięciem

Zbadano co najmniej 58 497 gatunków drzew. Około jedna trzecia z nich jest zagrożona wyginięciem na całym świecie, według raport Opublikowany w środę, 1 września, który ostrzega, że ​​zmiany klimatyczne mogą zaszkodzić całemu ekosystemowi leśnemu.

Ten „stan drzew na świecie” jest koordynowany przez Międzynarodową Organizację Ochrony Ogrodów Botanicznych (BGCI), która skupia ogrody botaniczne i ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Pokazuje, że 17 500 gatunków drzew jest zagrożonych wyginięciem, z dodatkowymi 7% „Może zagrożony”.

Nawet pospolite drzewa, takie jak magnolia, są jednymi z najbardziej zagrożonych, a dąb, klon i heban nie są zagrożone. Łącznie 142 gatunki uważa się za wykorzenione, a ponad 440 gatunków jest na skraju wyginięcia, a na całym świecie na wolności pozostało mniej niż 50 drzew.

Największym zagrożeniem dla drzew jest wycinanie drzew i wycinanie lasów, aby zrobić miejsce pod uprawy lub zwierzęta gospodarskie.

„Wiele gatunków jest na skraju wyginięcia, a w niektórych wciąż żyje tylko jeden osobnik”Jean-Christophe Fee, dyrektor generalny szwajcarskiej Fundacji Franklinia, był zaniepokojony prezentacją raportu. Oceniany “wstrząsający” Ciągle wysoki poziom wylesiania, drzewa odgrywają istotną rolę w przyrodzie, zapewniając siedlisko wielu gatunkom zwierząt i roślin, pochłaniając dwutlenek węgla i dostarczając składniki do niektórych leków.

Brazylia, w której znajduje się znaczna część lasów deszczowych Amazonii, ma najwięcej gatunków drzew (8847) i największą liczbę gatunków zagrożonych (1788), co jest wynikiem intensywnego rolnictwa. Jednak najwyższy odsetek zagrożonych gatunków występuje w tropikach Afryki, szczególnie na Madagaskarze i Mauritiusie, gdzie odpowiednio 59% i 57% gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

Dla Jean-Christophe Wie przywracanie lasów w celu walki ze zmianami klimatu to “Świetna okazja, aby zmienić ten okropny obraz”. Podkreśla, że ​​trzeba zadbać o to, by w odpowiednim miejscu posadzić odpowiednie drzewa. „Gdybyśmy tylko nauczyli się szanować drzewa, bez wątpienia skorzystałoby na tym wiele wyzwań środowiskowych”, zauważyć.

READ  COVID-19: Co wiemy o wariancie Mo rozpowszechnionym w Kolumbii?