Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jakie są skutki podróży kosmicznych na mózg?

Jakie są skutki podróży kosmicznych na mózg?

Izraelski startup Brain.space stoi za rewolucyjnym hełmem EEG, który już niedługo będzie przedmiotem wyjątkowego testu. W sobotę, 2 kwietnia, kopia poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie będzie testowana przez kilku astronautów w celu zmierzenia danych w ich mózgach.

Firma Brain.space opracowała przenośny hełm dedykowany do elektroencefalografii, czyli analizy aktywności elektrycznej mózgu za pomocą ponad 400 elektrod umieszczonych na skórze głowy. Wkrótce zostanie przetestowany podczas załogowej misji kosmicznej Axiom-1, aby zmierzyć wpływ mikrograwitacji na aktywność mózgu.

Hełm i cały związany z nim sprzęt należy przechowywać i wystrzeliwać za pomocą pojazdu pokładowego AX-1 – Dragon Rocket firmy SpaceX. Na kilka dni hełm trafią do astronautów Stacji Międzynarodowej, gdzie będą rejestrować i analizować nerwową aktywność różnych członków załogi. Naukowym celem tego niezwykłego procesu jest ustalenie, czy wyniki uzyskane w mikrograwitacji różnią się od wyników uzyskanych na Ziemi.

Ten kask jest zwieńczeniem czterech lat badań i rozwoju. Sztuczna inteligencja zajmuje się redukcją szumów sygnałów i interpretacją danych. Ten bezprecedensowy eksperyment został przeprowadzony przy wsparciu Wydziału Nauk Poznawczych i Mózgu na Uniwersytecie Ben-Guriona w Izraelu.

Ten hełm ma być autonomiczny, łatwy w użyciu i konfiguracji oraz zdolny do przesyłania zebranych danych do pobliskiego komputera. Dostępność i cena nie zostały określone.

READ  À une mutacja près: des chercheurs de Wuhan tiennent à l'oeil le NeoCoV, un autre koronawirus