Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak wyjaśnimy niepowodzenie kampanii szczepień na uczelniach?

Jak wyjaśnimy niepowodzenie kampanii szczepień na uczelniach?

Rozpoczęta w ubiegłym roku akademickim kampania przeciwko HPV jest obecnie daleka od celów zapowiadanych przez rząd. Szczególnie winny jest brak komunikacji.

opublikowany


Czas czytania: 1 minuta

Pielęgniarka wstrzykuje dawkę szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w ramię ucznia gimnazjum, 9 października 2023 r. (DAMIEN MEYER / AFP)

Zakończenie kampanii szczepień przeciwko HPV będzie jednym z projektów przyszłego Ministra Zdrowia. Drugą dawkę należy wstrzyknąć około maja do czerwca uczniom piątej klasy, którzy otrzymali już pierwszą dawkę tej jesieni.
Chociaż trudno jest uzyskać dokładne dane liczbowe – Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło prawie żadnych danych od początku kampanii – w każdym razie pierwszy rok szczepień w szkołach wyższych jest znacznie niższy od ustalonych celów.

Tak naprawdę ta kampania jest porażką, gdyż według Ministerstwa Zdrowia pierwszą dawkę szczepionki otrzymało niecałe 10% uczniów. Początkowym celem, nieco skromnym, było zaszczepienie 30% uczniów piątej klasy przeciwko wirusom brodawczaka. Wirusy te przenoszone przez kontakty seksualne między dorosłymi są przyczyną ponad 60 000 przypadków raka u mężczyzn i kobiet we Francji.

Jest to kampania, która z trudem cieszy się poparciem władz

Ta pierwsza kampania szczepień nie uzyskała prawie żadnego wsparcia ze strony władz ds. zdrowia i odpowiednich ministerstw. We wrześniu rodzice nie otrzymali prawie żadnej informacji, a pierwszą dawkę wstrzyknięto jesienią, w związku z apatią społeczną. Prywatne uczelnie nie miały obowiązku jej organizowania, a do niektórych pracowników służby zdrowia specjalizujących się w walce z wirusami brodawczaka, którzy zgłosili się na ochotnika w celu udzielenia informacji lub szczepień, nawet nie wezwano.

Kampanię zakłóciła także przypadkowa śmierć studenta pod koniec października w pobliżu Nantes, po tym jak ciężko spadł z krzesła w wyniku dyskomfortu po szczepieniu. „Ten rodzaj dyskomfortu może być spowodowany stresem wynikającym ze szczepienia, ale nie jest związany z produktem szczepionkowym ani wadą jakości szczepionki”.Jak ogłosiła Regionalna Agencja Zdrowia w komunikacie prasowym.

READ  Stara formuła leku będzie wreszcie dostępna co najmniej do końca 2022 r.