Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak mydło wpływa na zachowanie komarów?  –

Jak mydło wpływa na zachowanie komarów? –

Komary od dawna kojarzono z poważnymi chorobami, takimi jak malaria, denga i Zika. Dlatego zrozumienie ich zachowań i odkrycie sposobów ich odparcia zawsze miało kluczowe znaczenie. Niedawne badanie przeprowadzone przez zespół doświadczonych badaczy ujawniło co najmniej oryginalną metodę: Wpływ mydła do ciała na przyciąganie komarów.

Zjawisko złożone i kontekstowe

Związki uwalniane przez rośliny, zwłaszcza monoterpeny, często służą komarom jako punkty orientacyjne umożliwiające zlokalizowanie roślin żywicielskich. Jednak określenie, w jaki sposób te wzorce chemiczne wpływają na różne gatunki komarów, jest złożone. W rzeczywistości na przykład Aedes aegypti był przez długi czas wystawiony w laboratorium na działanie mydła. Dlatego wyniki zaobserwowane w przypadku tego typu niekoniecznie można przenieść na inne typy.

Sól drogowa zmienia stosunek płci u komarów: ukryte zagrożenie dla ludzi?

Zatwierdzona metodologia

W badaniu wzięło udział pięciu ochotników, w tym dwóch mężczyzn i trzy kobiety w wieku od 24 do 33 lat. Naukowcy zastosowali specyficzny proces do zbierania zapachów ciała po zastosowaniu różnych rodzajów mydła. Ponadto wybrano cztery popularne mydła ze względu na ich zapachy i składniki, w tym Dove® i Dial®.

Następnie naukowcy przeanalizowali lotne składniki uwolnione po zastosowaniu tego mydła. W tym celu wykorzystali mikroekstrakcję do fazy stałej (SPME) i chromatografię gazową połączoną ze spektrometrią mas (GC-MS). Przeanalizowano liczbowo 68 próbek zapachów.

Ujawnij wyniki

Zebrane dane ujawniły kilka interesujących prawidłowości. Niektóre mydła, takie jak Dial i Dove, powodują, że komary są bardziej przyciągane do żywiciela. Inni, jak Native, zdają się bagatelizować tę atrakcję.

Na podstawie zebranych danych opracowano mieszaniny substancji chemicznych, zwane „mieszankami atrakcyjnymi” i „mieszaninami odstraszającymi”. Mieszaniny te zostały następnie przetestowane w eksperymentach behawioralnych na komarach.

Analiza behawioralna

Testy te polegają na monitorowaniu liczby lądowań komarów na nylonowych uchwytach impregnowanych mieszaniną atraktantów lub mieszaniną repelentów. Wyniki wykazały wyraźną preferencję komarów wobec mieszaniny atraktantów zamiast repelentów.

READ  Zespół policystycznych jajników, nowe stowarzyszenie, które chce pomóc cierpiącym na to kobietom

Implikacje i perspektywy

Konsekwencje tych ustaleń są szerokie. Toruje drogę nowym strategiom odstraszania komarów, być może przy użyciu produktów codziennego użytku, takich jak mydło do ciała. To niesamowite, że zwykła kąpiel z użyciem odpowiedniego mydła może zmniejszyć ryzyko ukąszeń komarów, a tym samym przeniesienia chorób.

Jednak potrzeba więcej badań. Aby w pełni zrozumieć jego wpływ epidemiologiczny, należy badać wpływ mydła na zachowanie komarów przez długi czas.

Ponieważ wojna z komarami i przenoszonymi przez nie chorobami trwa, niniejsze badanie daje nam fascynujący wgląd w potencjalne sposoby ich zwalczania. Mając nadzieję, że te odkrycia doprowadzą do innowacyjnych rozwiązań, przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Ale jedno jest pewne, następnym razem wybierając mydło, pomyśl o komarach!

Source de l'étude : Morgen VanderGiessen, Anaïs K. Tallon, Bryn Damico, Chloé Lahondère, Clément Vinauger,
Soap application alters mosquito-host interactions, iScience, Volume 26, Issue 5, 2023, 106667, ISSN 2589-0042, https://doi.org/10.1016/j.isci.2023.106667. (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2589004223007447)