Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak klastry pomagają europejskim MŚP ruszyć z miejsca: przykład lotnictwa w Polsce

Jak klastry pomagają europejskim MŚP ruszyć z miejsca: przykład lotnictwa w Polsce

W Polsce Śląsk przeszedł z górnictwa węgla kamiennego do przemysłu lotniczego, napędzany przez grupę firm pracujących nad zwiększeniem swojej konkurencyjności. Jest to koncepcja, która sprawdziła się w całej Unii Europejskiej.

Czy klastry są kluczem do sukcesu europejskich firm? W całej Unii istnieje ponad 1500 takich grup przemysłowych i sprawdziły się. Przykład tego znajdujemy na Śląsku w południowo-zachodniej Polsce. Obszar ten, niegdyś zależny od wydobycia węgla, obecnie jest siedzibą grupy specjalizującej się w lotnictwie. Powstał dzięki inwestycjom z Unii Europejskiej i zagranicy oraz obecności wykwalifikowanej lokalnej siły roboczej.

Grupa zajmująca się aeronautyką w śląskim regionie węglowym

Grupa ta powstała na bazie szybowców produkcji regionalnej. Projekt ten uznawany jest za kluczowy dla kraju, korzysta z polskiego finansowania publicznego i skupia dziś 120 firm z sektora lotniczego i kosmicznego.

„To, co było naszym złotem 100 lat temu, dziś jest ciężarem, szczególnie dla środowiska”. przyznaje Krzysztof Krzysztowski, Prezes Grupa Śląskich Linii Lotniczych. „Wiemy, że musimy to zmienić, aby przenieść region węglowy w przyszłość”. Potwierdza.

„Każdego roku jesteśmy w stanie zorganizować dla naszych członków około 70–80 misji handlowych na całym świecie: to naprawdę ogromna liczba”. Witamy Krzysztofa Krzysztowskiego. „„Wydajemy około 2 milionów euro rocznie, aby pomóc naszym członkom zwiększyć sprzedaż eksportową”. on dodał.

Kosmiczna innowacja

W gronie członków śląskiej grupy lotniczej znajduje się firma zajmująca się technologiami kosmicznymi KP Labs. Niedawno wystrzelił swojego pierwszego satelitę,… Nanosatelita Intuicja-1 Oraz pokładowa jednostka przetwarzania danych o nazwie Leopard, znajdująca się na pokładzie statku SpaceX Falcon 9 Elona Muska w ramach współfinansowanej przez niego misji. Polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Helena Miljevic, menadżer produktu firmy, prezentuje czujnik hiperspektralny zintegrowany z satelitą. „Obrazy są przesyłane z czujnika do Leoparda, który następnie wykonuje różne operacje i różne algorytmy, a następnie przesyłamy te informacje do stacji naziemnej”. Wyjaśniła.

READ  💲 Nie ma szans na zwrot Fed?

Przetwarzanie danych z obserwacji Ziemi na pokładzie skraca czas między wykryciem problemu a podjęciem działań, niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie kryzysowe, takie jak tworzenie map pożarów lub powodzi, czy też o zastosowania rolnicze.

Grzegorz Łada, dyrektor operacyjny ds. operacyjnych Laboratoria KBOpisuje projekt mapowania gleby realizowany przez firmę we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. „Zwykle całe pole jest zielone lub żółte, ale czasami, gdy coś jest nie tak z uprawami, na przykład zaczyna się rozwijać choroba, nie zauważysz tego, ponieważ kolor, który widzisz, się nie zmieni”. Wskazuje na. Obraz hiperspektralny „To bardziej skomplikowane: możesz zobaczyć 10 różnych odcieni zieleni”. Opisuje przed dodaniem:Pomaga więc wykryć coś szkodliwego, zanim ludzie to zauważą.

Zasięg międzynarodowy

KP Labs jest częścią grupy od jej powstania w 2016 roku i liczy zaledwie trzy osoby. Dziś ich liczba jest znacznie większa. Grupa umożliwiła jej zdobycie międzynarodowej pozycji.

„Była to jedna z największych konferencji, w jakich uczestniczyliśmy Wystawa technologii kosmicznychw Stanach Zjednoczonych Ameryki”, – mówi Helena Miljevic. „Konferencja była dla nas naprawdę ważna, ponieważ była to dla nas pierwsza konferencja i mieliśmy okazję tam pojechać dzięki współpracy z grupą.” Wyjaśniła.

Wśród setek społeczności w Europie, Saksoński krzem W Niemczech jest światowym liderem w produkcji mikroelektroniki Przerwa moja Tworzy sieć grup w sektorze surowców kluczowych.

Wszystkie zwiększają konkurencyjność, elastyczność i innowacyjność. Tworzą geograficzne klastry przedsiębiorstw, ale także klastry ośrodków badawczo-rozwojowych, uczelni, dostawców, usługodawców i innych. Zwiększają regionalny PKB i zmniejszają bezrobocie. Około 70% firm członkowskich to MŚP.

koło ratunkowe

Dla niektórych, zwłaszcza Andreja Babiorka, spotkania są niezbędne do egzystencji. „Przyszedł Covid i na jakiś czas całkowicie unicestwił lotnictwo i w tym momencie uczestnictwo w grupie stało się dla nas bardzo korzystne, ponieważ dało nam możliwość zdobycia sprzętu przydatnego przy projektowaniu nowych produktów.” Prezes potwierdza Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych.

READ  Polska przyznaje, że kupuje oprogramowanie szpiegujące Pegasus do walki z przestępczością

Obecnie firma specjalizuje się w produkcji części do dronów. Dodał: „To stanowi 80% naszej działalności, ponieważ produkujemy komponenty do dronów wykorzystywanych do celów wojskowych”. – precyzuje Andrej Babiorek. „„Szczerze mówiąc, nie mogę sobie dzisiaj wyobrazić, co by się stało, gdybyśmy nie byli członkami grupy: dla mnie był to istotny element”. Nalega.

Kiedy odkryliśmy lotnisko, na którym na gruzach kopalni węgla kamiennego zbudowano pas startowy, mogliśmy zobaczyć, że Śląska Grupa Lotnicza zmieniła lokalny krajobraz w sposób wymierny i ekonomiczny, tworząc nowe miejsca pracy, nowe możliwości biznesowe. Nowe firmy i inwestycje w tym regionie Polski.