Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak klastry pomagają europejskim MŚP ruszyć z miejsca: przykład lotnictwa w Polsce

Jak klastry pomagają europejskim MŚP ruszyć z miejsca: przykład lotnictwa w Polsce

W Polsce Śląsk przeszedł z górnictwa węgla kamiennego do przemysłu lotniczego, napędzany przez grupę firm pracujących nad zwiększeniem swojej konkurencyjności. Jest to koncepcja, która sprawdziła się w całej Unii Europejskiej.

Czy klastry są kluczem do sukcesu europejskich firm? W całej Unii istnieje ponad 1500 takich grup przemysłowych i sprawdziły się. Przykład tego znajdujemy na Śląsku w południowo-zachodniej Polsce. Obszar ten, niegdyś zależny od wydobycia węgla, obecnie jest siedzibą grupy specjalizującej się w lotnictwie. Powstał dzięki inwestycjom z Unii Europejskiej i zagranicy oraz obecności wykwalifikowanej lokalnej siły roboczej.

Grupa zajmująca się aeronautyką w śląskim regionie węglowym

Grupa ta powstała na bazie szybowców produkcji regionalnej. Projekt ten uznawany jest za kluczowy dla kraju, korzysta z polskiego finansowania publicznego i skupia dziś 120 firm z sektora lotniczego i kosmicznego.

„To, co było naszym złotem 100 lat temu, dziś jest ciężarem, szczególnie dla środowiska”. przyznaje Krzysztof Krzysztowski, Prezes Grupa Śląskich Linii Lotniczych. „Wiemy, że musimy to zmienić, aby przenieść region węglowy w przyszłość”. Potwierdza.

„Każdego roku jesteśmy w stanie zorganizować dla naszych członków około 70–80 misji handlowych na całym świecie: to naprawdę ogromna liczba”. Witamy Krzysztofa Krzysztowskiego. „„Wydajemy około 2 milionów euro rocznie, aby pomóc naszym członkom zwiększyć sprzedaż eksportową”. on dodał.

Kosmiczna innowacja

W gronie członków śląskiej grupy lotniczej znajduje się firma zajmująca się technologiami kosmicznymi KP Labs. Niedawno wystrzelił swojego pierwszego satelitę,… Nanosatelita Intuicja-1 Oraz pokładowa jednostka przetwarzania danych o nazwie Leopard, znajdująca się na pokładzie statku SpaceX Falcon 9 Elona Muska w ramach współfinansowanej przez niego misji. Polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Helena Miljevic, menadżer produktu firmy, prezentuje czujnik hiperspektralny zintegrowany z satelitą. „Obrazy są przesyłane z czujnika do Leoparda, który następnie wykonuje różne operacje i różne algorytmy, a następnie przesyłamy te informacje do stacji naziemnej”. Wyjaśniła.

READ  Héraultais Profiles Systèmes inwestuje 13,5 miliona euro w swoje obiekty przemysłowe

Przetwarzanie danych z obserwacji Ziemi na pokładzie skraca czas między wykryciem problemu a podjęciem działań, niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie kryzysowe, takie jak tworzenie map pożarów lub powodzi, czy też o zastosowania rolnicze.

Grzegorz Łada, dyrektor operacyjny ds. operacyjnych Laboratoria KBOpisuje projekt mapowania gleby realizowany przez firmę we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. „Zwykle całe pole jest zielone lub żółte, ale czasami, gdy coś jest nie tak z uprawami, na przykład zaczyna się rozwijać choroba, nie zauważysz tego, ponieważ kolor, który widzisz, się nie zmieni”. Wskazuje na. Obraz hiperspektralny „To bardziej skomplikowane: możesz zobaczyć 10 różnych odcieni zieleni”. Opisuje przed dodaniem:Pomaga więc wykryć coś szkodliwego, zanim ludzie to zauważą.

Zasięg międzynarodowy

KP Labs jest częścią grupy od jej powstania w 2016 roku i liczy zaledwie trzy osoby. Dziś ich liczba jest znacznie większa. Grupa umożliwiła jej zdobycie międzynarodowej pozycji.

„Była to jedna z największych konferencji, w jakich uczestniczyliśmy Wystawa technologii kosmicznychw Stanach Zjednoczonych Ameryki”, – mówi Helena Miljevic. „Konferencja była dla nas naprawdę ważna, ponieważ była to dla nas pierwsza konferencja i mieliśmy okazję tam pojechać dzięki współpracy z grupą.” Wyjaśniła.

Wśród setek społeczności w Europie, Saksoński krzem W Niemczech jest światowym liderem w produkcji mikroelektroniki Przerwa moja Tworzy sieć grup w sektorze surowców kluczowych.

Wszystkie zwiększają konkurencyjność, elastyczność i innowacyjność. Tworzą geograficzne klastry przedsiębiorstw, ale także klastry ośrodków badawczo-rozwojowych, uczelni, dostawców, usługodawców i innych. Zwiększają regionalny PKB i zmniejszają bezrobocie. Około 70% firm członkowskich to MŚP.

koło ratunkowe

Dla niektórych, zwłaszcza Andreja Babiorka, spotkania są niezbędne do egzystencji. „Przyszedł Covid i na jakiś czas całkowicie unicestwił lotnictwo i w tym momencie uczestnictwo w grupie stało się dla nas bardzo korzystne, ponieważ dało nam możliwość zdobycia sprzętu przydatnego przy projektowaniu nowych produktów.” Prezes potwierdza Wytwórnia Konstrukcji Kompozytowych.

READ  Iga Świątek pokonuje w finale Coco Gauffa i zdobywa swój drugi tytuł Rolanda Garrosa

Obecnie firma specjalizuje się w produkcji części do dronów. Dodał: „To stanowi 80% naszej działalności, ponieważ produkujemy komponenty do dronów wykorzystywanych do celów wojskowych”. – precyzuje Andrej Babiorek. „„Szczerze mówiąc, nie mogę sobie dzisiaj wyobrazić, co by się stało, gdybyśmy nie byli członkami grupy: dla mnie był to istotny element”. Nalega.

Kiedy odkryliśmy lotnisko, na którym na gruzach kopalni węgla kamiennego zbudowano pas startowy, mogliśmy zobaczyć, że Śląska Grupa Lotnicza zmieniła lokalny krajobraz w sposób wymierny i ekonomiczny, tworząc nowe miejsca pracy, nowe możliwości biznesowe. Nowe firmy i inwestycje w tym regionie Polski.