18 października nie trzeba było być w Kourou, Cape Canaveral czy Vandenberg, aby zobaczyć start rakiety. Przy całkowitej anonimowości zespół Programu Kosmicznego Gruyère (GSP), złożony ze studentów słynnej École Polytechnique de Lausanne, wystrzelił rakietę Colibri.
Nie ma tu nic wspólnego z potworami SpaceX takimi jak Starship. Pocisk ma tylko jeden silnik, ma dwa metry wysokości i będzie latał zaledwie 100 metrów nad ziemią. Mimo wszystko misja ma charakter historyczny. Na planie wycieczki mała grupa uczniów zapisała słowo „Hop”.
Pierwszy w Europie
Konkretnie, ten lot testowy sprawdza zdolność rakiety do wystartowania i ustabilizowania się w tym samym miejscu, w kontrolowanym środowisku. Misja ta ma zatem kluczowe znaczenie, abyśmy mogli w nieco odległej przyszłości zbudować rakiety wielokrotnego użytku.
W Europie żadnej firmie nie udało się jeszcze zrealizować takiej misji. Następną znaną próbą jest próba ArianeGroup z ofertą Thémis. Powinien odbyć „żabką” wyprawę na początku 2025 roku. Jednak 18 października z małej szwajcarskiej strzelnicy w Bayernie grupa studentów przesłuchiwała uprzejmość jednej z najbardziej wpływowych firm w Europie.
Program kosmiczny Gruyère przechodzi zatem do historii jako pierwsza firma, która była w stanie wystrzelić demonstrator, zanim delikatnie sprowadzi go na Ziemię. Wyczyn ten został sfilmowany, a wideo jest dostępne (poniżej). Wyraźnie pokazuje całą podróż, ale także bardzo ograniczone środki, jakich użyto, aby osiągnąć ten wyczyn.
Mocny cios dla Europy?
Ogłoszenie sukcesu tego „skokowego” lotu z pola w środkowej Szwajcarii z pewnością nie ucieszyło wielu osób w ArianeGroup. Rozrastająca się firma myślała, że zrobiła wystarczająco dużo, aby wyprzedzić inne kosmiczne start-upy rozwijające swoje silniki lub wykonujące swój dziewiczy lot, ale teraz grupa studentów znikąd wyciąga spod nich dywanik.
Prawdziwe przyznanie się do porażki ze strony ArianeGroup, które mimo to należy zakwalifikować. Obydwa projekty z pewnością mają ten sam cel, ale w ogóle nie wykorzystują tych samych środków i nie mają tych samych celów. Demonstrator Themis z pewnością będzie drugim, który wykona lot Hope w Europie, ale ta misja będzie jeszcze bardziej imponująca.
Dwa projekty jak żadne inne
Rakieta ArianeGroup ma 30 metrów wysokości i waży 3,5 tony w momencie startu i stanowi część większego programu o nazwie ArianeNext. Ten ostatni ma zostać osiągnięty około 2035 roku wraz z pierwszymi lotami rakiety o tej samej nazwie. Zastąpi wówczas Ariane 6.
Podobnie jak rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, ArianeNext będzie składać się z dwóch etapów, z których pierwszy będzie wielokrotnego użytku. Skład obu rakiet będzie bardzo podobny – każda z nich będzie zawierać w pierwszym stopniu dziewięć silników, a w drugim – jeden silnik, a demonstrator Themis będzie jego odległym poprzednikiem.
📍 Aby nie przegapić żadnych nowości od Presse-citron, śledź nas Wiadomości Google I WhatsApp.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!