Odkąd 21 września Władimir Putin ogłosił częściową demobilizację, setki tysięcy Rosjan opuściło kraj bez wstąpienia do armii. Wojna na Ukrainie zmienia stan stosunków międzynarodowych. Niektóre kraje decydują się na fizyczną izolację od Rosji lub jej wiernego sojusznika Białorusi, podczas gdy inne przejmują inicjatywę. Jakie decyzje podjęły Finlandia, Litwa i Polska?
W Finlandii poważnie rozważano budowę muru wzdłuż granicy z Rosją
Po zamknięciu granic dla rosyjskich turystów z paszportami Schengen w zeszłym tygodniu, Finlandia rozważa teraz zbudowanie muru wzdłuż kilku części swojej najdłuższej granicy z Rosją. Plan ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji lub potencjalnemu masowemu exodusowi. Ten stosunkowo słabo zaludniony kraj, liczący pięć i pół miliona ludzi, zostałby przytłoczony napływem dziesiątek tysięcy Rosjan zmuszonych lub poddanych odwecie. Ten temat jest również dyskutowany, ponieważ niektórzy uważają, że nie otworzenie im drzwi skazuje ich na więzienie lub gorzej. Ale w tym tygodniu premier Sanna Marin pozytywnie zareagowała na plan muru, który zaproponował Straż Graniczna. Jednocześnie deklaruje, że chce szerokiego konsensusu parlamentarnego, bo prace potrwają lata i będą kosztowne.
Granica między Finlandią a Rosją wynosi 1300 km. Jest to niewidoczna linia, która przez większą część roku przechodzi przez gęste, oblodzone, pokryte śniegiem lasy. Niemożliwe i bezużyteczne jest budowanie ogrodzeń przez tę granicę, która jest tylko 260 km na południowym wschodzie kraju, dostępna z Petersburga. Na niektórych odcinkach, uważanych za zbyt kruche, istniejące drewniane bariery, w których znajdują się renifery i stada bydła, zostaną zastąpione lepiej nadzorowanymi siatkami, przez które nie będzie łatwo przejść.
Niektórzy eksperci obawiają się, że decyzja zwiększy napięcia między Rosją a Finlandią. Ale premier Finlandii odpowiedział im:Europa jest w stanie wojny, a sytuacja nie mogłaby być bardziej napięta.„Przypominamy, że Finlandia złożyła wniosek o członkostwo w NATO w lipcu ubiegłego roku i dlatego zakończyła już swoją politykę zagraniczną braku sojuszu z Zachodem, za co Władimirowi Putinowi grozi odwet.
Na Litwie bariera uniemożliwiająca przekroczenie migrantów z Białorusi
Białoruś zakończyła budowę zapory wzdłuż swojej granicy. Do końca sierpnia zakończono budowę ogrodzenia z drutu kolczastego o długości 550 km. Prace będą kosztować około 152 mln euro. Były finansowane wyłącznie ze środków litewskich. Celem ogrodzenia jest uniemożliwienie przekroczenia granicy przez migrantów, ponieważ Białoruś zdecydowała się wpuścić Kurdów lub Syryjczyków latem 2021 roku. Był to sposób na zemstę Aleksandra Łukaszenki za sankcje gospodarcze nałożone przez Europę w celu zakończenia represji w jego kraju. W ciągu kilku tygodni na Litwę przybyło prawie 4000 osób. Kraj, który do tej pory nie doświadczył żadnego kryzysu wysiedleńczego, znajdował się w bardzo napiętej sytuacji. Ci migranci są od dawna przetrzymywani w obozach, dopiero od niedawna mają pozwolenie na wyjazd, a nawet mogą przebywać i pracować tylko na Litwie. Jednak wielu opuściło kraj nielegalnie.
Każdego dnia straż graniczna donosi, że odprawia około stu migrantów. Nadal istnieje presja migracyjna. Ale niektórzy na pewno się przebiją, bo litewskie władze widziały, jak Białorusini pomagali migrantom przejść przez płot. Był to mieszany atak na Litwę. Wilno chce zatem wypowiedzieć wszystkie umowy dwustronne z Białorusią dotyczące współpracy granicznej.
W Polsce wynik Samoizolujący się z Białorusi
Od czerwca 180-kilometrowy mur między dwoma krajami został podniesiony do wysokości pięciu metrów. Polski rząd liczy na ograniczenie napływu migrantów ze wschodu. Ten mur jest geopolityczną bronią Polski. Od zeszłego roku UE oskarża Białoruś o sprowadzanie kandydatów do deportacji z Bliskiego Wschodu i zachęcanie ich do przekraczania granicy z UE. Reżim prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki zorganizował tranzyt w celu zakwestionowania 27 sankcji wobec jego kraju. Polska postanowiła więc zbudować mur na swojej granicy, aby kontrolować ten przepływ migrantów. A ta wiadomość wzmacnia pozycję rządu. Wojna na Ukrainie stwarza zagrożenie atakami Rosji i Białorusi na terytorium Polski. Ale na miejscu niektórzy są sceptyczni co do skuteczności muru. „Ludzie zawsze przekraczają linięMichał Żmihorski, biolog pracujący w okolicy, mówi: W dżungli zawsze są uchodźcy. I o ile wiem, idą pod murem lub wyżej, gdzie przecinają przewody. Ale zwierzęta nie mogą się już krzyżować”.
Mur przecina naturalne obszary, w tym ostatnią puszczę w Europie chronioną przez UNESCO. Z pewnością odbije się to na przyrodzie.. Taka jest również opinia naukowców na stronie. Według nich ekosystem jest zaburzony. Jak Puszcza Białowieska. Tam ściana przeszkadza gatunkom zwierząt, które słyszymy. Ostatnie populacje żubrów lub rzadszych drapieżników, takich jak wilki i rysie, nie mogą już swobodnie poruszać się w poszukiwaniu pożywienia lub partnerów. W tej otoczonej drutem kolczastym ścianie zwierzęta zabarykadują się i czasami doznają obrażeń. Zwolennicy ochrony środowiska chcą 400 milionów euro wydanych na budowę muru zamiast na finansowanie ochrony przyrody.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE