Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jackie, leki przeciwzapalne, których nie należy przepisywać po 65 roku życia

Jackie, leki przeciwzapalne, których nie należy przepisywać po 65 roku życia

Agencja Leków publikuje kilka ograniczeń dotyczących stosowania inhibitorów kinazy Janus lub JAKi w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Są wskazane w leczeniu chorób zapalnych, takich jak zapalenie stawów.

Ograniczenie stosowania niektórych leków. the Inhibitory kinazy janusowej (JAKi)naśladowca Leki przeciwzapalne Wskazany w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych (Reumatoidalne zapalenie stawówI Łuszczycowe zapalenie stawów, atopowe zapalenie skóry, łysienie plackowatemłodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Poważne skutki uboczne tak jak Zaburzenia sercowo-naczyniowe i zakrzepy krwipoważne infekcje, nowotwory, a nawet śmierć Nie należy ich już przepisywać, zwłaszcza pacjentom powyżej 65 roku życiaNalegaAgencja Leków (ANSM) w komunikacie prasowym z dnia 17 kwietnia 2023 r. Przed rozpoczęciem leczenia JAKi lekarze zalecający powinni: Poinformuj pacjentów o wszystkich zagrożeniach z którymi są związani.

Nazwy i lista odpowiednich środków przeciwzapalnych JAKi

Zagrożenia te dotyczą wszystkich JAKi wskazanych w przewlekłych chorobach zapalnych:

  • Sybenko® (aprositynib)
  • Jyseleca® (filgotynib)
  • Olumian® (baristynib)
  • Rinvoq® (upadacytynib)
  • Xeljanz® (tofacytynib)

→ Nie przejmuj się tą ponowną oceną: Jakavi (ruksolitynib) i Inrebic (Federatynib)JAKi stosowany w hematologii do leczenia Zaburzenia mieloproliferacyjne (choroby onkologiczne szpiku kostnego charakteryzują się zwiększoną produkcją krwinek)

Jakie są nowe przeciwwskazania do stosowania inhibitorów kinazy janusowej?

Po europejskiej ponownej ocenie tych leków, rozpoczętej przez Europejską Agencję Leków w lutym 2022 r., nie należy już stosować JAKi, Chyba że istnieje alternatywa terapeutycznaU pacjentów:

  • Wiek 65 lat i więcej
  • Palacze lub palą od dłuższego czasu
  • Obecność innych czynników ryzyka nowotworów układu sercowo-naczyniowego lub nowotworów złośliwych.

Jakie są zagrożenia związane z inhibitorami kinazy janusowej?

Dane z badania klinicznego przeprowadzonego na pacjentach z przewlekłymi chorobami zapalnymi z pewnymi czynnikami ryzyka (tytoń, wywiad sercowo-naczyniowy itp.), którzy stosowali te terapie, ujawniły:

READ  Wysokie i zwiększone ryzyko raka płuc u kobiet stosujących ogrzewanie drewnem

► singiel Zwiększone ryzyko chorób układu krążenia (To niebezpieczeństwo zostało już podkreślone za pomocą Xelgany (tofacytynib)W porównaniu ze stosowaniem antagonisty TNF-alfa. w 2021)

► Niebezpieczeństwo zakrzep
► W szczególności ryzyko zachorowania na raka nowotwór skóry (U wszystkich leczonych pacjentów zaleca się regularne badanie skóry)

► Niebezpieczeństwo Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

► Niebezpieczeństwopoważne infekcje

► Niebezpieczeństwo śmierć

Wpisy na opakowaniach JAKi i charakterystyki produktów są stopniowo aktualizowane o nowe zalecenia i powiązane ostrzeżenia.

źródło : Inhibitory kinazy janusowej i leczenie przewlekłych chorób zapalnych: ograniczenia stosowania w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia poważnych działań niepożądanych, ANSM, 17 kwietnia 2023 r.