Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Irlandia Północna: Londyn uruchamia jednostronny przegląd sytuacji po Brexicie – 13.06.2022 21:26

Baner sprzeciwiający się statusowi Irlandii Północnej po Brexicie, w pobliżu portu Larne w północnym Belfaście, 17 maja 2022 r. (AFP/Paul Faith)

Baner sprzeciwiający się statusowi Irlandii Północnej po Brexicie, w pobliżu portu Larne w północnym Belfaście, 17 maja 2022 r. (AFP/Paul Faith)

Po miesiącach impasu rząd brytyjski podjął w poniedziałek działania, przedstawiając projekt ustawy w parlamencie, który kwestionuje stanowisko Irlandii Północnej po Brexicie, ryzykując odwetem ze strony Europejczyków, którzy rządzą nielegalnym tekstem.

I podczas gdy Unia Europejska zagroziła brytyjskiemu rządowi podjęciem kroków prawnych, mówiąc, że jej inicjatywa podważa „wzajemne zaufanie”, Londyn uważa, że ​​nie może dłużej czekać z powodu politycznego paraliżu spowodowanego protokołem północnoirlandzkim w brytyjskiej prowincji.

Po zagrożeniu unieważnieniem tego międzynarodowego traktatu, który wynegocjował i podpisał w sposób czysty i prosty, rząd Borisa Johnsona zdecydował się na przyjęcie ustawodawstwa, aby jednostronnie go zmienić.

„Jesteśmy bardzo pewni, że działamy zgodnie z prawem” – potwierdziła w telewizji szefowa dyplomacji Liz Truss.

Wyjaśniła w gazecie, że jeśli zostanie uchwalona, ​​co może zająć miesiące, „zakończyłoby to niemożliwą do utrzymania sytuację, w której mieszkańcy Irlandii Północnej są traktowani inaczej niż reszta Wielkiej Brytanii i chroniliby suwerenność naszych sądów i naszą integralność terytorialną. ” Uwolnij ich, broń „rozsądnego rozwiązania”.

Powtórzyła, że ​​Londyn pozostaje otwarty na rozwiązanie w drodze negocjacji, ale pod warunkiem, że UE zgodzi się na „zmianę protokołu”, a nie tylko na zmianę go, jak ma to miejsce teraz.

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wygłasza oświadczenie w sprawie protokołu Irlandii Północnej 17 maja 2022 r. w parlamencie w Londynie (PRU/-)

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss wygłasza oświadczenie w sprawie protokołu Irlandii Północnej 17 maja 2022 r. w parlamencie w Londynie (PRU/-)

Protokół ma na celu ochronę jednolitego rynku europejskiego po Brexicie bez powodowania powrotu fizycznej granicy między prowincją brytyjską a Republiką Irlandii, członkiem UE, co mogłoby zagrozić pokojowi.

Aby rozwiązać tę kwadraturę koła, rząd Borisa Johnsona zgodził się, że Irlandia Północna powinna pozostać de facto na rynku europejskim i ustanowić granicę celną na Morzu Irlandzkim, z kontrolami i papierkową robotą.

READ  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej powinna przedstawić swój raport na temat Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Kanclerz Niemiec Olaf Schultz wyraził ubolewanie z powodu brytyjskiego posunięcia, podkreślając, że UE zareaguje „w zjednoczony sposób”, podczas gdy szef dyplomacji USA Anthony Blinken wezwał Londyn do „kontynuowania negocjacji w dobrej wierze” z UE.

– Gniew unitarny –

Jeśli tekst nie jest w pełni egzekwowany, komplikuje dostawy i przeraża społeczność federalną, która uważa, że ​​miejsce prowincji w Wielkiej Brytanii jest zagrożone.

Podczas gdy główna partia związkowa, Demokratyczna Partia Unionistyczna, przez kilka miesięcy blokowała tworzenie jakiejkolwiek lokalnej władzy wykonawczej, rząd londyński ogłosił w połowie maja, że ​​chce uchwalenia ustawy.

Mówiąc konkretnie, rząd brytyjski chce, aby towary, którymi handluje się i pozostając w Wielkiej Brytanii, przechodziły „zielonym kanałem”, uwalniając je od procedur administracyjnych. Towary przeznaczone do Unii Europejskiej będą nadal podlegać wszelkim kontrolom i kontrolom mającym zastosowanie na mocy prawa europejskiego.

Zamaskowany demonstrant trzyma znak wspierający protokół Irlandii Północnej po Brexicie podczas wizyty premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w pobliżu zamku Hillsborough w Irlandii Północnej, 16 maja 2022 r. (AFP/PAUL FAITH)

Zamaskowany demonstrant trzyma znak wspierający protokół Irlandii Północnej po Brexicie podczas wizyty premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona w pobliżu zamku Hillsborough w Irlandii Północnej, 16 maja 2022 r. (AFP/PAUL FAITH)

Zgodnie z projektem, prowincja mogłaby korzystać z tej samej pomocy państwa, co reszta Wielkiej Brytanii, a spory byłyby rozstrzygane przed niezależnym mechanizmem arbitrażowym, a nie Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, głównym punktem spornym między Londynem a Brukselą .

– „dostosowanie” –

„Szczerze mówiąc, to dość trywialna seria zmian” – powiedział Boris Johnson w LBC Radio. „Nasze podstawowe zobowiązanie jako państwa dotyczy porozumienia wielkopiątkowego”, podpisanego w 1998 roku, aby zakończyć trzy dekady przemocy między związkowcami, zwłaszcza protestantami i republikanami, z większością katolicką, co spowodowało śmierć 3500 osób.

Liz Truss wyraziła się jasno, dzwoniąc w poniedziałek do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosa Sefcovica, który potwierdził, że UE dostarczyła „rozwiązania”.

Podczas zaledwie 12-minutowej rozmowy ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Irlandczyk Simon Coveney skrytykował go w Londynie za „nieuczestniczenie w znaczących negocjacjach”.

W Belfaście, pomimo ustawy, DUP nadal odmawia udziału w nowym rządzie, podobno po raz pierwszy kierowany przez republikańskiego Sinn Feina po wygraniu wyborów samorządowych 5 maja.

Lider DUP Jeffrey Donaldson okrzyknął „ważny krok”, ale powiedział, że chciałby, aby projekt przeszedł przez Parlament, zanim podejmie decyzję w jego sprawie.

We wspólnym liście wybrani urzędnicy z partii reprezentujących większość samorządu lokalnego (w tym Sinn Fein) powiedzieli, że „w najostrzejszych słowach odrzucają” brytyjskie prawo. Dla nich „jeśli nie doskonały, protokół stanowi jedyną dostępną ochronę” przed skutkami Brexitu, ale także stanowi „przewagę ekonomiczną” dzięki „dostępowi do dwóch kluczowych rynków”.