Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Indie wystrzeliły sondę słoneczną, pierwszą tego typu w kraju

Indie wystrzeliły sondę słoneczną, pierwszą tego typu w kraju

Dziesięć dni po pomyślnym lądowaniu bezzałogowego statku kosmicznego w pobliżu południowego bieguna Księżyca, w sobotę 2 września Indie wystrzeliły najnowszą misję w ramach swojego ambitnego programu kosmicznego.

Sonda o nazwie „Aditya-L1” (w języku hindi „Słońce”) wyposażona jest w instrumenty naukowe przeznaczone do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca i rozpoczyna czteromiesięczną podróż do miejsca przeznaczenia, które znajduje się 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

Technicy kontroli misji wiwatowali, gdy rakieta wystartowała z wyrzutni Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) na wyspie Sriharikota o godzinie 11:50 czasu lokalnego (7:20 czasu paryskiego). „Wystartowanie przebiegło pomyślnie, wszystko jest w porządku”.Zostało to ogłoszone przez urzędnika, gdy statek kosmiczny zmierzał w górne partie atmosfery ziemskiej.

Satelita badawczy jest wynoszony przez 320-tonową rakietę PSLV-XL, zaprojektowaną przez ISRO. Jest jednym z filarów indyjskiego programu kosmicznego i przeprowadził już starty na Księżyc i Marsa.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Indyjska sonda wylądowała w pobliżu południowego bieguna Księżyca, pierwsza tego typu na świecie

„ambitna misja”

Wystrzelenie sondy obserwującej Słońce jest pierwszym tego typu w Indiach. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna umieściły już na orbicie statki kosmiczne w celu badania Słońca, począwszy od programu NASA Pioneer w latach sześćdziesiątych. Ze swojej strony Japonia i Chiny uruchomiły własne misje obserwacji Słońca na orbitę okołoziemską.

To ambitna misja dla Indii.astrofizyk Somak Raychoudhury powiedział w piątek NDTV. I dodam, że sonda będzie badać koronalne wyrzuty masy. Te okresowe zjawiska, które wyładowują plazmę i energię magnetyczną z atmosfery słonecznej, są tak silne, że mogą dotrzeć do Ziemi i potencjalnie zakłócać działanie satelitów. Aditya-L1 pomoże przewidzieć te zjawiska „I zaalarmować wszystkich, aby satelity mogły odciąć prąd”.– argumentował naukowiec.

Kraj dorównuje osiągnięciom uznanych potęg kosmicznych za ułamek kosztów. Indyjski program lotniczy ma stosunkowo niewielki budżet, ale znacznie wzrósł od czasu pierwszej próby okrążenia Księżyca w 2008 roku.

READ  Top 5 najlepszych laptopów w sprzedaży w Carrefour na francuskie dni - LaptopSpirit

Według ekspertów branżowych Indiom udało się utrzymać koszty na niskim poziomie poprzez powielanie i dostosowywanie istniejącej technologii kosmicznej do własnych celów dzięki dużej liczbie wysoko wykwalifikowanych inżynierów, którzy zarabiają znacznie mniej niż ich zagraniczni odpowiednicy.

Globalny przewodnik zakupowy

Roboty sprzątające

Najlepsze odkurzacze automatyczne

lira

Udane lądowanie na Księżycu 23 sierpnia – wyczyn dokonany wcześniej jedynie przez Związek Radziecki, Stany Zjednoczone i Chiny – kosztowało niecałe 75 milionów dolarów (nieco poniżej 70 milionów euro). Uroczystość ta została powszechnie obchodzona przez publiczność, poprzez rytualne modlitwy z okazji życzenia powodzenia misji, a po ostatnim lądowaniu uczniowie transmitowali na żywo w klasach.

W 2014 roku Indie były pierwszym krajem na kontynencie azjatyckim, który umieścił statek kosmiczny na orbicie wokół Marsa. Kraj planuje obecnie wystartować w przyszłym roku trzydniową załogową misję na orbicie okołoziemskiej. Ponadto wspólna misja z Japonią powinna do 2025 roku wysłać sondę na Księżyc, a w ciągu dwóch lat na Wenus.

Sprostowanie 2 września o 12:10 : Poprawiłem cel misji, którym nie jest słońce, ale położone 1,5 miliona kilometrów od Ziemi.

Świat z Agence France-Presse