Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Implikacje przyjęcia uchodźców w Polsce i Rumunii

Statystyki pokazują, że od początku wojny ze swojego kraju uciekło ponad 5,4 mln Ukraińców. Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zostało wydane w piątek, 29 kwietnia. Wielu z nich schroniło się w krajach sąsiednich. Przymusowa ewakuacja prowadząca do utrudnień w dostępie do mieszkań. Kierunek Warszawa i Bukareszt.

>> Wojna na Ukrainie: śledź najnowsze informacje na naszej transmisji na żywo

W Polsce silne napięcie na rynku nieruchomości na wynajem

Przy 300-tysięcznej frekwencji i napływie ludności Warszawa od początku wojny zwiększyła swoją populację o 15%. Ukraińscy uchodźcy. Jednak popyt na mieszkania jest bardzo duży w mieście o niskiej podaży. W rezultacie czynsze wzrosły o około 30 do 40%. „Na początku roku mogłem wynająć dwupokojowe mieszkanie za około 430 euro miesięcznie. – nalega Marcin Janszuk, dyrektor marketingu w Agencji Metrohouse. Po inwazji na Ukrainę cena tej nieruchomości wzrosła do 640 euro.”

W Polsce istniał rynek najmu Już Bardzo ograniczone przed wojną. W kraju 85% właścicieli i około 15% najemców. W całym kraju brakowało już półtora miliona domów. Tak więc wynajmowanie domów jest dziś bardzo rzadkie. „Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę ofert opublikowanych w zeszłym roku i w Internecie, w Polsce było 40 tys. rezydencji jednodniowych.Mikołaj Jerzyk, dyrektor polskiej agencji Rent A Flat. Dziś mamy 8000 ofert, 30-40% z 8000 nie ma już zastosowania, a 20-30% tych reklam to oszustwa. Tak więc w rzeczywistości 1000 ofert powinno być publikowanych codziennie w Internecie w całej Polsce.” Wysoka inflacja w Polsce – 12,3% w kwietniu – znajduje również odzwierciedlenie na rynku nieruchomości. Może to skłonić właścicieli gruntów do podniesienia ceny wynajmu, ponieważ opłaty są zbyt wysokie. Ponadto gwałtownie wzrosło oprocentowanie kredytów.

>> W Polsce kobiety zasiadają za kółkiem, aby „przynieść pewną ochronę” ukraińskim uchodźcom zagrożonym handlem ludźmi

READ  Superbet Rapide & Blitz Polska Duda zgarnął zwycięstwo w 2022 r.

W Polsce, kiedy zaciągasz kredyt, oprocentowanie jest zmienne, co oznacza, że ​​z biegiem lat będzie rosło. Niektórzy właściciele podnoszą czynsze, aby spłacić swoje miesięczne płatności, wyjaśnia Nicholas Jersey: „Para, która chciałaby zainwestować i wynająć mieszkanie dzisiaj by tego nie zrobiła. Stopy procentowe w Polsce w październiku 2021 r. wynosiły 2,2% z marżą banku. Dziś jesteśmy. 8,5%.”. Te stopy procentowe mogą zniechęcić potencjalnych nabywców. Ponadto sektor budownictwa nieruchomości był bardzo powolny w okresie Kovit. W Polsce wielu Ukraińców przed wojną pracowało w polu i wróciło na Ukrainę, by walczyć, powodując kryzys pracowniczy.

W Rumunii przyjęto ponad 900 000 ukraińskich uchodźców

Według policji granicznej, kraj graniczny z Ukrainą o długości ponad 600 km, przekroczył kamień milowy 900.000 uchodźców, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego. Większość z nich zatrzymuje się na przykład w dużych miastach, takich jak Bukareszt, gdzie codziennie kilkanaście pociągów przywozi ich z powrotem do stolicy z północy, wschodu i południowego wschodu Rumunii. Na Dworcu Północnym w Bukareszcie kilka namiotów zostało ustawionych w jednej z hal wejściowych do peronu i przekształconych w prowizoryczny obóz. Są teraz częścią wystroju. Biedni ukrywają się tam na kilka godzin.

>> Wojna na Ukrainie: ten luksusowy hotel na granicy rzymskiej wita uchodźców

Natalia, Rosjanka, która od 3 lat mieszka w Bukareszcie, wyszła za Rumunię i ma wolontariuszy, którzy ich pocieszają i pomagają. „Jestem tłumaczem, pomagam ludziom, którzy nie mówią po angielsku ani po romansku. Nazywam się Natalia. To bardzo popularne nazwisko w Rosji. Jestem przeciwny polityce Putina” – powiedział. Wspomina. Putin rozpoczął wojnę. On jest okupantem, nawet moim krajem. Tęsknię za tym, co dzieje się teraz na Ukrainie, chciałem coś zrobić! To dla mnie moralny obowiązek.

Natalia wita w swoim wiejskim domu dwie rodziny, dwie matki i troje dzieci. Następnie codziennie rozmawia z matką, która mieszka w jego rodzinnym mieście, 1000 km od Moskwy. „Moja mama wszystko rozumie i codziennie płaczeNatalia wyjaśnia. To, co Putin mówi w rosyjskiej telewizji, że Ukraińcy są faszystami i że jest to ludobójstwo na Rosjanach, nie jest prawdą! Nałożyłoby to dalsze sankcje na Putina i jego otoczenie. Od teraz Natalia zastanawia się nad dostosowaniem swojego harmonogramu tak, aby większość wolontariuszy mogła udać się do Carey do Nord wcześnie rano, kiedy są w pracy. Na razie w Rumunii przebywa ok. 110 tys. Ukraińców, w tym 30 tys. dzieci.

READ  Nisar Trimach jest bardzo blisko rekordu w Polsce