Przyjrzymy się źródłom tego, co dziś wydaje nam się odległymi mitami, ale to właśnie mity i wierzenia różnych ludów na przestrzeni wieków stworzyły ważną część mitologii europejskiej.
Wybitne naukowe zainteresowanie mitologią grecko-łacińską często i słusznie budzi pasję wśród wielu studentów, gdy zapoznają ich z licznymi bogami i mitami starożytnej Europy.
Legendarne inspiracje są zawsze blisko nas
Wydaje się więc logiczne, że wielu autorów, filozofów i artystów czerpało inspirację z tych tekstów i mitów do tworzenia własnych dzieł. Od najdrobniejszego ukłonu po kompletną reinterpretację mitologii skandynawskiej, w naszej wyobraźni aż roi się od odniesień do tego skrawka europejskiej historii. Podajmy kilka przykładów:
- Germańska legenda o Zygfrydzie, wyd Pieśń Nibelungabezpośrednio zainspirowany historią Sigurðra pojawiającego się wEda zwany poetyckim iw Epopeja Volsongi. To głównie dzięki tej skandynawskiej inspiracji Niemcy odnajdą swoją narodową epopeję, The Pieśń Nibelungajak to możliwe Piosenka Rolanda we Francji.
- Więcej nowoczesnych inspiracji można znaleźć w powieści Wyprawa do środka ziemi Jules Verne, profesor Lindenbrock odkrył manuskrypt ujawniający Przejście do Centrum Ziemi w oryginalnym wydaniu HeimskringlaNapisane przez Snorre Turlesona (wersja francuska autorstwa Snorri Sturlusona). Ten fragment jest również zapisany po łacinie, ale pismem runicznym.
- RR Tolkien we wszystkich swoich pismach (a nawet w swojej osobistej podróży jako językoznawca) okazywał zamiłowanie do starożytnych języków, wśród których był staronordycki, a także wielką pasję do mitologii skandynawskiej. Tam znajdujemy EddyTam Epopeja Volsongi i Kalevala (Fińska heroiczno-legendarna epopeja opracowana przez Eliasa Lönnrota w XIX wieku). Nawet jeśli wpływy Tolkiena w tej materii służą raczej jako tło niż rzekome aluzje do istniejących dzieł, trudno nie dostrzec związku na przykład między Jedynym Pierścieniem a Pierścieniem Drupnira w gospodzie, poruszonym przez Snorriego w jego książce. Eda. To ostatnie dosłownie oznacza „tego, który upada”, ponieważ ten pierścień ma tę właściwość, że pozwala na tworzenie innych pierścieni, co wyjaśnia istnienie Pierścieni Władzy w Śródziemiu. Uważa się, że istnieje również przeklęty pierścień z legendy o Nibelungach, ale Tolkien wyraźnie odrzucił ten wpływ. Smok Smaug, pojawia się w HobbitMożna go również utożsamiać z Fáfnirem, jednym z najsłynniejszych smoków mitologii nordyckiej, który pojawia się wEda Od Snorriego o godz Pieśń Nibelunga. Dzięki jego mistrzowskiej pracy można zidentyfikować wiele innych punktów podobieństwa i inspiracji. Ładną ilustrację znajdziesz w książce. Tolkien, Europa i tradycja Opublikowane w zbiorze Instytutu Iliade „Długa Pamięć” oraz szerzej w pracy Rudolfa Simka pt. Śródziemie: Tolkien i mitologia niemiecko-skandynawska Opublikowane przez Passés Composés.
- Nie sposób mówić o inspiracjach skandynawskich, nie wspominając o nich przepisanych przez Richarda Wagnera w jego wspaniałym kwartecie Pierścień Nibelunga. Poprzez tę pracę, składającą się z czterech części, na nowo zinterpretował te starożytne mity GesamtkunstwerkCałkowita grafika. Wagner w swoich pismach czerpał inspiracje głównie z mitologii germańskiej, ale także z mitologii skandynawskiej, wEda Powiedział prozą i w Epopeja Volsongi Poprzez tłumaczenia na języki nowożytne, w szczególności te autorstwa Paula-Henri Malleta opublikowane w r Ślady mitologii i poezji Celtów, zwłaszcza starożytnych w 1756 r. Adaptacja Wagnera wydłuża i rozwija historie dynastii Volsengarów oraz genealogię rodziców Seguro. Skandynawskie opowieści ingerują w całą konstrukcję dzieła, a dokładniej w dwa pierwsze akty Walkiria. O wpływie materiałów nordyckich w twórczości Ryszarda Wagnera, twórczości islandzkiego folklorysty Árniego Björnssona Wagnera i Volsungów. Islandzkie źródła Pierścienia Nibelungów Zaleca się czytanie.
- Wreszcie w naszej współczesnej kulturze komiks Thorgal Zainspirowany Snorrim Sturlusonem i jego życiem Eda powiedział prozą. polska epopeja Magik (w oryginalnym języku: Spokojnie minuta) zawiera również odniesienia do mitologii nordyckiej, w szczególności do wojowników ze Skelligów, których wyobraźnia jest całkowicie inspirowana wyobraźnią Wikingów: personifikacja mocy poprzez garnek, wielka potęga morska, podobne obrzędy pogrzebowe oraz obecność berserkerów (legendarnych dzikich wojowników zdolnych do wpadnięcia w „świętą wściekłość”, która powoduje, że obezwładniają Moc, Heimskringla) itp.
Nasza kultura ma wiele wpływów, które zawdzięczamy mitologii nordyckiej, a wszystkie one są bogatsze, gdy możemy wrócić do ich inspiracji, aby dogłębnie zrozumieć ich twórczość.
Dlatego teksty te mają kluczowe znaczenie w naszych poszukiwaniach kulturowego pochodzenia. Mitologia bierze swoje źródło od naszych indoeuropejskich przodków, którzy wykuli część naszej cywilizacji, której poznanie nie zajmuje nam dużo czasu, oraz wyobraźnię starożytnych ludów, a także współczesnych artystów. Nawet poza jakością samych mitów, są one również wspaniałym przedstawieniem wyjątkowej epoki i stylu literackiego: poezji eddyjskiej i skaldzkiej.
Wskazane jest, aby Europejczycy, którzy chcą ponownie połączyć się ze swoimi korzeniami, zanurzyli się, choćby oszczędnie, w tych potężnych mitach naszego narodu. Na koniec, oto kilka wskazówek dotyczących czytania dla tych, którzy chcą bardziej dogłębnie rozpocząć:
- Snorri Sturlusona Ida, Opowieści z mitologii nordyckiej, przetłumaczone i opatrzone adnotacjami przez François-Xaviera Dillmanna, kolekcja „L’Aube des peuple”, Gallimard. Musisz zanurzyć się w skandynawskiej mitologii.
- Jerzego Dumzela Loki, grupa „Millepages”, Flammarion. Tekst, który bada związek między tradycjami wedyjskimi, skandynawskimi i indoeuropejskimi.
- Snorri Sturlusona Historia królów Norwegii(Hemskrigla), przetłumaczone i skomentowane przez François-Xaviera Dillmanna, Collection „L’Aube des peuple”, Gallimard. Dla tych, którzy chcą zagłębić się w związek między mitologią a historią i poznać legendarne opowieści o Snorrim.
Źródło: ILIADE Instytut Europejskiej Długiej Pamięci – ILIADE
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce