Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ile zarabiasz na wynajmie na Manhattanie (Nowy Jork)

Według najnowszych danych brokera nieruchomości Douglasa Ellimana i Millera Samuela mieszkanie na nowojorskiej wyspie Manhattan było puste średnio zaledwie od 39 dni. To może wydawać się dużo, ale w rzeczywistości jest to całkiem sporo, zwłaszcza w świetle cen wynajmu, które eksplodowały w tym samym okresie.

Rok temu trwało to około dwa razy dłużej: 61 dni oczekiwania na rynku na czynsz… po znacznie niższej stawce niż obecnie. Dane z raportu obu firm wykazały, że ceny wzrosły o 12,7% rok do roku, do średniej ceny 4175 USD. Zrozumcie z tego, że 50% oferty wynajmu na wyspie Manhattan jest niższe od tej ceny i 50% wyższe.

Patrząc na medianę, czynsz w centrum Nowego Jorku w marcu 2023 r. wynosi 5115 USD, w porównaniu z 3700 USD rok temu. Jest to równowartość płacenia średnio 4625 euro miesięcznie, aby móc mieszkać na Manhattanie jako najemca. W Paryżu sytuacja jest inna: pomimo inflacji ceny wynajmu spadły o 5% w porównaniu z marcem 2022 r., osiągając średni czynsz w wysokości 1102 euro (dane z magazynu Capital).

Jak wytłumaczyć wysokie ceny w Nowym Jorku? Wzrost o 12,8% wynika wyraźnie z popytu. Manhattan jest nadal bardzo atrakcyjny, zwłaszcza, że ​​zbliża się lato Właściciele stwierdzają, że podnosząc czynsze, nadal znajdują zainteresowanych.Jonathan Miller, prezes Miller Samuels, skomentował w wywiadzie dla Bloomberga.

© Raport Ellimana

Wynajem kawalerki lub mieszkania w Nowym Jorku (marzec 2023)

W marcu obroty nowojorskimi nieruchomościami na Manhattanie były szczególnie wysokie. Liczba nowych czynszów na rynku wzrosła o 20,5% do 4 863. I choć mieszkania na Brooklynie pozostają atrakcyjniejsze (mediana czynszu to 3 493 dol.), to aura wyspy Manhattan trwa, a nowe regulacje dotyczące pracy poza biurami niczego nie zmieniają .

Ile więc trzeba zarabiać, żeby mieć nadzieję mieszkać tutaj, pośród drapaczy chmur? Szczegółowo, średnia cena wynajmu studia wynosi 3190 USD, 4150 USD za apartament z jedną sypialnią i 5680 USD za apartament z dwiema sypialniami. Aby móc kupić trzy sypialnie, należy wówczas obliczyć 7000 USD.

READ  Recenzja Fujifilm Instax Link Wide: Przenośna drukarka fotograficzna do filmów wielkoformatowych

Do tego dochodzi oczywiście wiele innych wydatków, a koszty utrzymania są o 70% wyższe niż we Francji. W przypadku samego transportu publicznego cena abonamentu wynosi obecnie 118 euro miesięcznie. Wszystko jest oczywiście względne i trzeba wziąć pod uwagę, że średnia pensja w Nowym Jorku w 2023 roku wynosi 5529 euro miesięcznie, ale różnica między najniższą a najwyższą pensją jest bardzo duża.