Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ile tak naprawdę waży smartfon?

Ile tak naprawdę waży smartfon?

W ciągu dziesięciu lat „smartfon” stał się tak zdemokratyzowany, że stał się czymś normalnym w życiu codziennym. Czy jednak naprawdę mierzymy ilość zasobów potrzebnych do wyprodukowania tych laptopów?

Towarzyszy ci cały dzień, często ułatwia ci życie, być może dzięki niemu czytasz ten artykuł. Ale czy naprawdę wiesz, z czego jest zrobiony? Od momentu pojawienia się na rynku telefonów komórkowych w drugiej połowie XXI wieku, smartfon z ekranem dotykowym, który umożliwia wykonywanie połączeń, ale także surfowanie po Internecie, robienie zdjęć czy korzystanie z niezliczonych podłączonych aplikacji, został narzucony jako sprawa. oczywiście w naszym życiu.

Zrobienie smartfona wymaga równowartości wody 10 000 opakowań po 6 butelek 1,5 l

Według danych zebranych dla NegaOctet do wyprodukowania jednego standardowego smartfona potrzeba zatem równowartości 10 tys. opakowań po 6 1,5-litrowych butelek i równowartości energii zużytej na 455-kilometrową podróż samochodem termalnym.

Jeszcze przed pierwszym użyciem smartfon generuje zatem znaczny wpływ na środowisko, a to jest jeszcze trudniejsze, ponieważ częściowo zależy od bardzo ograniczonych zasobów. „Pozostało nam tylko 30 lat technologii cyfrowej, ostrzega Frederic Burridge. W tempie, w jakim zużywamy te zasoby, zapasy różnych materiałów używanych do produkcji smartfonów i wielu innych zaawansowanych technologicznie przedmiotów wyczerpią się za 30 lat, a tym mniej te materiały, tym więcej energii i zasobów jest marnowanych, niezbędnych do ich wydobycia.

300g smartfon = 5,3 tony ziemi wydobytej z ziemi

Wewnątrz wielofunkcyjnego telefonu komórkowego znajdziemy węgiel w postaci ropy naftowej (który zamienia się w plastik na obudowę), krzem (z którego wykonane jest szkło okienne), lit i kobalt (który stanowi większość baterii), ale także wiele innych materiałów, w tym słynne „ziemia rzadka”często w bardzo małych ilościach i montowanych zgodnie z ich właściwościami, aby stworzyć różne elementy elektroniczne niezbędne do obsługi urządzenia.

READ  Dziwna gorąca ciecz wydobywająca się z dna oceanu: niepokój budzą niszczycielskie trzęsienia ziemi i 30-metrowe fale

Na początku mieszania ekstrakcja tych materiałów jest niezbędnym krokiem, a ich koszt środowiskowy nie jest nieznaczny. „Do wyprodukowania smartfona ważącego 300 gramów będziemy potrzebować 237 kg surowców, a aby uzyskać taką ilość surowców, trzeba będzie wydobyć 5,3 tony brudu” – wyjaśnia Frederic Bordig, założyciel grupy. ZielonyITktóry w szczególności przyczynił się do powstania bazy danych NegaOctet oraz badania zleconego przez Agencję Transformacji Środowiska (ADEME) na temat Wpływ technologii cyfrowej na środowisko we Francji.

77% francuskiej populacji posiada co najmniej jeden smartfon

Najnowsze statystyki z INSEE Aby w pełni zilustrować tę powszechną obecność: w 2021 r. 77% francuskiej populacji (w tym 94% osób w wieku 15-29 lat!) posiadało przynajmniej jeden smartfon. Jeśli jednak jego lekkość, elegancki wygląd i łatwość obsługi w dużej mierze przyczyniły się do jego ogromnego sukcesu, to te cechy są zwodnicze: przedmiot high-tech, prawdziwy komputer kieszonkowy i „inteligentny” telefon to wynik tak ciężkich procesów przemysłowych jako kompleks.

Jako użytkownik błędem byłoby sądzić, że ślad ekologiczny smartfona sprowadza się do energii elektrycznej zużywanej na jego doładowanie. Wręcz przeciwnie, etap industrializacji jest zdecydowanie etapem, który generuje największy wpływ na środowisko, o czym świadczą prace wykonane przez kilku niezależnych badaczy w ramach projektu. NegaOctetktórego celem jest ocena i poprawa „wydajności środowiskowej usług cyfrowych”.

52 różne przedmioty w „inteligentnym” telefonie

W celu lepszego pomiaru środowiskowej wagi smartfonów naukowcy zastosowali metodę analizy cyklu życia (LCA), która uwzględnia fazę użytkowania, ale także wcześniejszą (produkcja i dystrybucja) i po cyklu (recykling, koniec życia). Dla każdego z siedmiu badanych wskaźników (od zużycia wody do ilości wyemitowanego dwutlenku węgla, aż do wykorzystania źródeł kopalnych i niekopalnych) wynik był jasny: od 60 do 100% wpływu na środowisko pochodzi z etapu uprzemysłowienia.

READ  Arma Reforger jest teraz dostępna wyłącznie na konsoli Xbox! | Xbox One

Aby zrealizować taką perełkę miniaturowej technologii, jaką jest smartfon, już teraz trzeba włożyć mnóstwo wysiłku, zbierając pewną liczbę surowców do produkcji różnych elementów (ekran i szkło, osłona, bateria, płyta główna, układy scalone, itp.). według kreskówka Opublikowany w 2017 roku przez stowarzyszenie SystExt, które specjalizuje się w poszukiwaniu systemów ekstrakcji, istnieje standardowy smartfon klasy średniej o wartości nie mniejszej niż 52 różne przedmioty (metale, metale lub ciecze), odpowiadające wielu pierwiastkom w słynnym układzie okresowym Mendelejewa.

„Pozostało nam tylko 30 lat technologii cyfrowej”.

„Jeśli uważamy, że cyfra jest cennym zasobem, musimy ją dziś uratować, założyciel orędowników GreenIT. Mamy problem dla naszych dzieci. Nie mówimy o przyszłych pokoleniach, ale o tym, co już jest. Dzieci na Ziemi dzisiaj będzie świadkiem końca ery cyfrowej w ich życiu”. Po przyjęciu za kilkadziesiąt lat jako standardu, aż do, powiedzmy, „dematerializacji” pewnej liczby działań administracyjnych, Zachód i ludzkość jako trzeba nauczyć się żyć bez narzędzi cyfrowych?

W obecnej sytuacji niebezpieczeństwo powstaje w każdym razie z powodu niemożności zmniejszenia wpływu produkcji smartfonów, ponieważ „procesy przemysłowe nie wiedzą, jak dziś działać lepiej”, zapewnia Frederic Burdge. Na drugim końcu cyklu życia smartfona recykling nie wydaje się realnym rozwiązaniem. „Możemy odzyskać niektóre materiały, ale technologie są bardzo zanieczyszczające i zużywają dużo zasobów, zwłaszcza wody” – ostrzega naukowiec.

„Najważniejsze jest, aby był trwały” – zdecydował w końcu Frederic Burridge. Z jednej strony potrzebna jest naprawdę modułowa konstrukcja, która pozwoli na przykład na samodzielną wymianę baterii i sprawienie, by telefon był trwały. Okresy gwarancyjne wynoszą od 2 do 5 lat Innym poważnym problemem, aby przedłużyć Całkowity okres użytkowania produktu, jest ponowne użycie.To niekoniecznie oznacza utrzymanie tego samego smartfona tak długo, jak to możliwe, ale raczej zainteresowanie, gdy go zmieniasz, aby go oddać drugie życie, sprzedając je odnowionemu, który następnie je redystrybuuje”.

READ  Facebook (firma) może wkrótce zmienić nazwę

Wideo – Wpływ odpadów z tworzyw sztucznych i zanieczyszczenia wody na nasze zdrowie