Astrofizyk z Montpellier, Eric Josselin, wyjaśnia, co będzie się działo na niebie w nadchodzących dniach i jak cieszyć się widowiskiem.
Eric Josselin jest astrofizykiem i członkiem Laboratorium Kosmologii i Cząstek na Uniwersytecie w Montpellier.
Gwiaździste noce zaplanowano na 9, 10 i 11 sierpnia. O czym dokładnie mówimy?
Jest to wydarzenie, które zachęca społeczeństwo do spojrzenia w niebo i zwrócenia uwagi na to, co się tam dzieje. Historycznie rzecz biorąc, jego umiejscowienie zostało wybrane w tym samym czasie co Perseidy, co stanowi odpowiedni okres do obserwacji sklepienia niebieskiego. W nadchodzących dniach powinniśmy móc zobaczyć piękne meteoryty na niebie Hérault gołym okiem.
Jak wyjaśnimy to zjawisko?
Perseidy odnoszą się do deszczu meteorów, które wydają się pochodzić z gwiazdozbioru Perseusza, stąd ich nazwa. Tak naprawdę te roje meteorów nie mają nic wspólnego z prawdziwymi gwiazdami. Są to duże ziarna pyłu, które opadając z dużą prędkością do atmosfery zaczynają się palić. To blask, który widać gołym okiem.
Czy będzie widoczny z Montpellier i okolic?
Z Montpellier z trudem, bo jednym z warunków dobrej obserwacji jest trzymanie się z daleka od wszelkich zanieczyszczeń świetlnych. Trzeba też liczyć na czyste niebo. Jeśli zjawisko to widać wszędzie we Francji, to w tym ostatnim punkcie nasz region ma niewielką przewagę. Według najnowszych szacunków szczyt aktywności i tym samym obserwacji meteorów powinien przypadać na okres od 12 do 13 sierpnia.
Jakie sektory polecasz, aby uniknąć zanieczyszczenia światłem?
Najbliżej Montpellier są niewątpliwie okolice Pic Saint-Loup. Jest tu sporo otwartych przestrzeni otoczonych przyrodą, odpowiednich na wieczorne obserwowanie gwiazd. Po stronie doliny Hérault możemy wymienić także Obserwatorium Anian czy sektor Argelier. Jadąc nieco dalej, można skierować się w stronę Grand Causses, czy nawet Parku Narodowego Cévennes. Od sierpnia 2018 roku posiada etykietę International Dark Sky Reserve.
Jak skutecznie monitorować?
Oczywiście światło jest najgorszym wrogiem każdego, kto chce obserwować gwiazdy. Gdy już odnajdziesz swój odosobniony zakątek, Eric Josselin zaleca, abyś położył się wygodnie na plecach i zaczął szukać gwiazdozbioru Perseusza. To właśnie z tego miejsca powinny pojawiać się meteoryty. „Na początku nocy powinno być na północnym wschodzie”.Definicja astrofizyka. Aby to zaobserwować, najprościej jest zdobyć mapę nieba. „Jest to akcesorium, które można łatwo znaleźć w handlu i które można nawet wydrukować w Internecie”. Zaktualizowana wersja jest dostępna na stronie internetowej specjalistycznego fotografa Héraulta Guillaume’a Canata: www.leguideduciel.net.
Oprócz meteorów, jakie cuda przygotowało dla nas teraz niebo?
Kończąc o meteorach, należy pamiętać, że obserwacje można prowadzić bez żadnego sprzętu. Wręcz przeciwnie, prędkość zjawiska sprawia, że używanie teleskopu nie ma sensu. Teraz, jeśli masz pod ręką ten gadżet, nawet jeśli jest to model konsumencki, letnie niebo prezentuje nam piękny widok.
Ze strony planety Saturna można zobaczyć na początku nocy, ale bardzo nisko, prawie pod horyzontem. Jowisz i Mars będą bardziej dostępne, ale będziesz musiał pozostać na nogach do około 4 rano. Zamiast tego polecam skupić się na Galaktyce Andromedy, która jest dobrze widoczna z półkuli północnej, oraz mgławicach planetarnych Lutni i Małego Lisa.
A jeśli będziesz miał naprawdę szczęście, możesz nawet zobaczyć nową. To bardzo rzadkie wydarzenie zdarza się tylko raz na 70 lat. W nadchodzących dniach gwiazda, która jest obecnie niewidoczna gołym okiem, może częściowo eksplodować i stać się niezwykle jasna, tak jak Gwiazda Polarna.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!