Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Globalna aktualizacja pandemii

Opublikowano we wtorek 07 grudnia 2021 o 19:53

Nowe pomiary, nowe raporty i najważniejsze informacje: aktualizacja najnowszych wydarzeń związanych z pandemią Covid-19 na całym świecie.

– „Prawie na pewno” Omicron nie jest poważniejszy niż Delta (Anthony Fauci) –

Starszy naukowiec Anthony Fauci, doradca ds. kryzysu zdrowotnego w Białym Domu, powiedział AFP we wtorek, że jest „prawie pewne”, że wariant Omicron nie powoduje cięższych przypadków Covid-19 niż Delta, dodając, że „należy poczekać na kolejny „przez dwa tygodnie. najmniej”, aby sprawdzić, czy to mniej poważne.

– WHO przeciwko leczeniu krwi byłych pacjentów… –

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oszacowali, że leczenie Covid z osocza krwi od byłych pacjentów, jedna z dróg stosowanych od początku epidemii, nie zostało udowodnione i należy ich unikać w przypadku łagodnych lub ciężkich postaci.

– …i wzywa do lepszej ochrony dzieci –

W obliczu ożywienia epidemii w Europie Światowa Organizacja Zdrowia wezwała do lepszej ochrony dzieci, grupy wiekowej obecnie najbardziej dotkniętej, przy jednoczesnym utrzymaniu obowiązkowych szczepień ludności jako opcji „absolutnej ostateczności”.

Aby uniknąć dalszego zamykania klas i powrotu do nauczania na odległość, europejski oddział organizacji zaleca przyspieszenie egzaminów w szkołach i rozważenie zaszczepienia dzieci w wieku szkolnym.

– Szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat: zalecane w Portugalii… –

Portugalski urząd ds. zdrowia zalecił szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat przeciwko Covid-19 w Portugalii, która ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień na świecie i odnotowuje wzrost infekcji.

– …i zielone światło w Hiszpanii –

Hiszpańskie organy ds. zdrowia zezwoliły również na szczepienie dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które rozpoczną się 15 grudnia, w obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków w Hiszpanii.

– Dawka przypominająca: UE wzywa do szczepień skojarzonych –

READ  Sekretarz Generalny ONZ mówi, że na aneksje „nie ma miejsca we współczesnym świecie”

Według europejskich organów ds. zdrowia, podanie dawki przypominającej szczepionki przeciwko Covid-19 innej niż ta otrzymana podczas pierwszego wstrzyknięcia w niektórych przypadkach prowadzi do silniejszej odpowiedzi immunologicznej.

Zauważyli, że najlepsze wyniki uzyskano najpierw ze szczepionką z wektorem wirusowym, taką jak AstraZeneca lub Johnson & Johnson, a następnie z wstrzyknięciami szczepionki informacyjnego RNA (mRNA), takiej jak Pfizer i Moderna.

Tenis: Djokovic w Australii

Światowy numer jeden Novak Djokovic został wybrany do drużyny Serbii ATP Cup, która rozpocznie sezon tenisowy w Sydney na początku stycznia, poinformowali organizatorzy po wielu pytaniach dotyczących jego przyjazdu do Australii.

Zwycięzca 20 turniejów wielkoszlemowych kwestionował jego udział w Australian Open (17-30 stycznia), odmawiając stwierdzenia, czy był zaszczepiony.


Puchar ATP nie nakłada obowiązku szczepień, ale każdy podróżnik wjeżdżający do Australii musi albo wykazać się pełnym harmonogramem szczepień, albo spędzić 14 dni w kwarantannie.

– Szczepionka kandydująca: pozytywne wyniki dla GSK-Medicago –

Brytyjskie laboratorium GSK i kanadyjska firma biofarmaceutyczna Medicago poinformowały o pozytywnych wynikach uzyskanych podczas trzeciej fazy próby kandydata na szczepionkę przeciwko Covid-19, ale przeprowadzono ją przed pojawieniem się wariantu Omicron.

W szczególności wyniki wykazują skuteczność 71% dla wszystkich wariantów łącznie, a ochrona „przed wszystkimi stopniami ciężkości” choroby wynosi 75,3% w stosunku do wariantu delta, który jest dziś „na całym świecie”, dwie grupy zidentyfikowane w stawie oświadczenie.

– Ponad 5,2 miliona zabitych –

Według raportu AFP z oficjalnych źródeł we wtorek o 11:00 GMT pandemia zabiła co najmniej 5 261 473 osoby na całym świecie.

Stany Zjednoczone są najbardziej zabójczym krajem z 789.745 zgonami, wyprzedzając Brazylię (615744), Indie (473757), Meksyk (295.313) i Rosję (283.644).

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, biorąc pod uwagę wzrost zgonów bezpośrednio i pośrednio związanych z Covid-19, że liczba ofiar epidemii na świecie może być od dwóch do trzech razy wyższa.

READ  Ponad 100 rannych w nocnych starciach w Jerozolimie