Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Gliese 12 b”: nowa planeta odkryta przez naukowców, która potencjalnie nadaje się do zamieszkania

Naukowcy odkryli planetę, która teoretycznie nadaje się do zamieszkania przez ludzi.
Ta egzoplaneta, zwana Gliese 12 b, jest bardzo podobna do Ziemi i krąży wokół gwiazdy mniejszej od Słońca.
Znajduje się jednak poza naszym Układem Słonecznym, 40 lat świetlnych stąd.

„To ekscytujące odkrycie”. Astrofizyk Thomas Wilson ma powody do radości: kilku naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu w Warwick we współpracy z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) potwierdziło istnienie nowej planetoidy, na której potencjalnie mogliby przetrwać ludzie. On przeżyje. Ta egzoplaneta nazywa się Gliese 12b. Jest to jedna z niewielu planet skalistych, o których wiadomo, że teoretycznie nadają się do zamieszkania.

W czwartek, 23 maja, dwa zespoły naukowców podzieliły się swoim odkryciem, publikując dwa badania w specjalistycznych czasopismach Listy do dzienników astrofizycznych i in Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Odkryli planetę, korzystając z danych zebranych przez teleskop NASA o nazwie TESS.

Właściwości podobne do tych występujących na Ziemi

Jeśli Gliese 12 b budzi tak duże zainteresowanie astronomów, to dlatego, że spełnia pewną liczbę kryteriów bardzo podobnych do ziemskich. Po pierwsze, ze wszystkich innych planet, które już odkryto, jest to ta o wymiarach podobnych do Ziemi, choć jej niewielkie rozmiary są bliższe Wenus. Następnie egzoplaneta krąży wokół swojej gwiazdy, tak jak Ziemia wokół Słońca. Rozmiar tej gwiazdy wynosi dokładnie około 27% wielkości naszego Słońca i 60% jego temperatury. CNN.

Naukowcy ustalili, że jej temperatura wynosi około 42 stopnie Celsjusza – co jest dość umiarkowaną temperaturą jak na egzoplanetę – opierając się na założeniu, że nie ma ona atmosfery. „Ekscytujące jest to, że ta planeta jest najbliższą nam planetą pod względem wielkości i temperatury”.astrofizyk Thomas Wilson W BBC.

Podróż do niego trwała 225 tysięcy lat

Jednakże nadal pozostają dwie kwestie do rozstrzygnięcia: czy Gliese 12 b ma atmosferę, czy nie? Czy może gromadzić wodę na swojej powierzchni? Astronomowie potwierdzają, że egzoplaneta w każdym razie znajduje się w wystarczającej odległości, aby woda mogła istnieć w stanie ciekłym. Wnioski z tych dwóch pytań będą kluczowe, bo od nich zależy, czy może tam rozwinąć się życie. Aby spróbować odpowiedzieć na te pytania, zespoły naukowe zamierzają przeanalizować i przeanalizować atmosferę egzoplanety, mając nadzieję, że uda im się wykorzystać Teleskop Jamesa Webba.

  • Przeczytaj także

    Teleskop Jamesa Webba mógł odkryć pierwszą gromadę gwiazd po Wielkim Wybuchu

Natomiast Gliese 12 b znajduje się 12 parseków i 40 lat świetlnych od Ziemi, w innym Układzie Słonecznym. Innymi słowy, miejmy nadzieję, że dotarcie do niego za pomocą rakiet kosmicznych, którymi obecnie dysponujemy, zajęłoby około 225 000 lat – wyjaśniła CNN astrofizyk Larissa Palethorpe. Badanie tej nowej planety pozwoli nam przede wszystkim dowiedzieć się więcej o naszej planecie. „W szczególności ta planeta nauczy nas, jak Ziemia stała się nadająca się do zamieszkania”. Larissa Palethorpe stwierdziła: „To powie nam o ścieżkach zamieszkiwalnych, którymi podążają planety w trakcie ewolucji”.