Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Giełda Papierów Wartościowych w Zurychu: na czerwono na początek pracowitego tygodnia

Giełda Papierów Wartościowych w Zurychu: na czerwono na początek pracowitego tygodnia

Zurych (AWP) – Szwajcarska giełda zamknęła się w poniedziałek na minusie, rozpoczynając pracowity tydzień pod względem wyników korporacyjnych i makroekonomicznych, wraz z decyzjami w sprawie polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej USA (Fed) w środę i Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w czwartek. W Szwajcarii SGS i Julius Bär osiągnęli dobre wyniki.

W Nowym Jorku Wall Street zyskała rano po chaotycznym otwarciu.

„To bardzo ważny tydzień ze spotkaniami banków centralnych, w tym Fed, oraz kluczowymi wynikami, w tym Microsoft i Meta”, powiedział Quincy Crosby z LBL Financial. Microsoft i Alphabet opublikują swoje wyniki we wtorek, po Giełdzie i Meta w środę.

Dla Quincy’ego Krosby’ego sub-parowe wydania tych gigantów technologicznych mogą wywołać reakcję rynkową, taką jak ta, która nastąpiła po zeszłotygodniowych wynikach Tesli i Netflix.

„Rynek dojrzał do korekty, która może wynikać z rozczarowania ze strony Microsoftu czy Meta, a nawet Rezerwy Federalnej” – wyjaśnił ekspert. To nie decyzja Fed w sprawie polityki pieniężnej będzie miała wpływ, przy spodziewanym wzroście o ćwierć punktu procentowego, jak wezwanie instytucji i komentarze jej prezesa Jerome’a ​​Powella.

Indeks SMI spadł o 0,27% do 11 177,68 pkt, najniżej na poziomie 11 164,30 i maksimum na poziomie 11 238,62 pkt. Indeks SLI spadł o 0,03% do 1761,61 pkt, a indeks SPI o 0,16% do 14740,85 pkt. Spośród 30 spółek giełdowych 17 spadło, 12 wzrosła, a Temenos zamknął się bez zmian.

Wśród zielonych o krok wyżej od podium znalazł się Julius Bär (+8,4%), a następnie SGS (+5,1%) i AMS Osram (2,9%).

Zarządzający majątkiem w Zurichu odnotował, że jego zysk netto przypadający akcjonariuszom według MSSF wzrósł o 18% w ciągu jednego roku do 531,4 mln CHF. Napływy pieniężne netto wyniosły 7,1 miliarda, przekroczyły oczekiwania. Bank zamierza nadal koncentrować się na wzroście organicznym, w szczególności poprzez zatrudnianie nowych doradców klientów, nie tylko do końca roku, ale także później, jak powiedział prasie jego dyrektor zarządzający Philipp Rickenbacker.

READ  Legend TaZ przechodzi na emeryturę, spójrz na jego karierę

Genewska Grupa ds. Inspekcji i Certyfikacji zakończyła pierwsze sześć miesięcy 2023 r. wyższymi przychodami, podczas gdy zysk netto został dotknięty negatywnymi efektami walutowymi. Zachowana wynikami, firma podniosła cel wzrostu na cały rok.

Po porannym wsparciu indeksu, najgorsi w zestawieniu schodzili: Nestle stracił 0,3 proc., Roche 0,4 proc., a Novartis 0,5 proc.

Firma Roche nawiązała współpracę ze specjalistą ds. RNA Alnylamem w celu opracowania i wprowadzenia na rynek zilebesiranu przeciw nadciśnieniu u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Sandoz, spółka zależna w trakcie uniezależniania się od Novartis, uzyskała pozytywną opinię władz europejskich w sprawie biopodobnego natalizumabu przeznaczonego do leczenia stwardnienia rozsianego. Indeks obejmuje dorosłych pacjentów z nawracającą postacią choroby.

Dobry Schindler (-2,5%) zajął ostatnie miejsce, za dobrym Lindtem (-1,4%) i Lonzą (-1,1%).

Na szerszym rynku Softwareone (-2,2%) odrzucił poprawioną ofertę firmy private equity Bain Capital.

Meyer Burger (-8,0%) zbuduje fabrykę ogniw słonecznych w Colorado Springs w USA. Kierownictwo spodziewa się straty operacyjnej brutto (Ebitda) w wysokości 42 mln CHF w pierwszej połowie roku.

Medmix (+1,7%) ogłosił sprzedaż swojej polskiej fabryki we Wrocławiu, bez dalszych szczegółów.

Dätwyler (+2,3%) odnotował spadek rentowności w pierwszym półroczu, ponieważ został szczególnie ukarany zakończeniem dochodowej działalności ze szczepionkami przeciwko Covid.

Brytyjski zarządzający funduszem Liontrust przedłużył termin przyjęcia oferty na GAM (+3,7%) do 28 lipca.

Belimo (+4,0%) odnotowało wzrost sprzedaży o 7,7% w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku – czyli o 12,4% z wyłączeniem różnic kursowych – do 448,4 mln CHF.

rp/ck