Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francuski satelita łączności wojskowej Syracuse 4A został pomyślnie wystrzelony przez pocisk Ariane 5.

[*]

Lot VA255 pocisku Ariane 5 z powodzeniem wystartował z Gujańskiego Centrum Kosmicznego z niewielkim opóźnieniem wynoszącym 24 godziny, spowodowanym dodatkowymi kontrolami sprzętu wsparcia naziemnego. [CSG] W nocy z 23 na 24 października dwoma satelitami telekomunikacyjnymi firmy Thales Alenia Space, w tym SES-17 i Syracuse 4A [*]Ten ostatni jest realizowany przez Ministerstwo Sił Zbrojnych.

„Gratuluję rządowi i zespołom przemysłowym, które sprawiły, że ten start zakończył się sukcesem. Syracuse 4 to ważny program, który przyczynia się do modernizacji naszych francuskich zdolności obrony kosmicznej, co ma kluczowe znaczenie dla naszej suwerenności. Francja zachowuje swoją pozycję jako kraj kosmiczny, – powiedziała Florence Parly, minister sił zbrojnych.

Obecnie komunikacja sił francuskich zależy częściowo od satelitów Syracuse 3A i 3B, które zostały wprowadzone do użytku w latach 2000. Zostaną więc zastąpione satelitami z konstelacji Syracuse 4, która do 2030 r. będzie miała docelowo trzy satelity. ostatnia z zoptymalizowanych platform lotniczych.

I dla przypomnienia uruchomił ten program, a następnie nazwał go COMSAT NG [Communications par satellites de nouvelle génération], w grudniu 2015 r. przez Generalną Dyrekcję Uzbrojenia [DGA], który zgłosił do Thales Alenia Space i Airbus Defence and Space dwa kontrakty na budowę satelitów Syracuse 4A i 4B, usługi wsparcia przez 17 lat od wystrzelenia pierwszego urządzenia i zaprojektowania „naziemnej części sterowania” jako a także „główne anteny naziemne niezbędne do ich użycia”. Wszystko za łączny koszt 3,6 miliarda euro.

Ważący 3850 kg Syracuse 4A jest pierwszym w Europie całkowicie elektrycznym satelitą wojskowym. „Ten styl płatności”
Innowacyjny, oparty na elektrycznych napędach plazmowych, jest wynikiem francuskiego know-how i stanowi ważny przełom techniczny dla przemysłu lotniczego”, wyjaśnia DGA.

I dodać: „Jego zalety są liczne: jest używany jako alternatywa dla napędu chemicznego, napędu elektrycznego i wymaga mniej paliwa na pokładzie dla tej samej żywotności, co znacznie zwiększa nośność satelity, a w konsekwencji ładowność W szczególności dzięki tej technologii satelity będą mogły transmitować w moim zasięgu dwie różne częstotliwości.

READ  Unia Europejska ostrzega przed „manipulacją” informacją

Satelity Syracuse 4A i 4B będą już zapewniać pasmo X i ka rzędu 3 do 4 Gbit/s. [soit un débit trois fois plus élevé que celui offert par Syracuse 3A et 3B, ndlr] A także zwiększenie odporności na cyberzagrożenia, impulsy elektromagnetyczne i zakłócenia. Uruchomione właśnie urządzenie wyposażone jest również w sprzęt do monitorowania otoczenia oraz możliwość poruszania się w celu przeciwdziałania potencjalnej agresji.

W 2016 roku, podczas przesłuchania parlamentarnego, generał Jean-Daniel Testy, ówczesny szef Połączonego Dowództwa Kosmicznego, ujawnił, że inny statek kosmiczny zbliżył się do jednego z dwóch satelitów Syracuse 3. „Mniejszy rozmiar”. Dwa lata później Barley ujawniła, że ​​francusko-włoski satelita wojskowy Athena-Fidus rozpoczął podobną przygodę, będąc szpiegowanym przez Loutch-Olimp, rosyjski „satelita surfingowy”.

Oprócz potencjalnych „ataków” na orbicie, przepustowość oferowana przez tę nową konstelację satelitów ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę ewolucję wzorców zaangażowania. [déploiements rapides sur des zones très étendues] Digitalizacja pola bitwy.

Umieszczenie tych satelitów na orbicie to tylko część tego programu… bo aby w pełni wykorzystać możliwości, które zapewnią, konieczne jest posiadanie stacji naziemnych. [ou utilisateurs] efektywny. Ponadto w trzech armiach zostanie rozmieszczonych 400 takiego sprzętu. Ministerstwo Sił Zbrojnych wyjaśnia: „Jest silniejszy, bezpieczniejszy i bardziej mobilny, zapewni możliwość jednoczesnego podłączenia większej liczby użytkowników i pozwoli siłom komunikować się w najbardziej odizolowanych obszarach”.

Do 2023 roku francuska marynarka wojenna i armia będą pierwszymi na wyposażeniu „głównych okrętów nawodnych, okrętów podwodnych typu Sovereign i różnych pojazdów w programie SCORPION”. „Po raz pierwszy samolot będzie miał suwerenną zdolność łączności wojskowej za pośrednictwem satelity, zaczynając od samolotu do tankowania MRTT Phoenix” – powiedział minister.

READ  Wołodymyr Zełenski wezwał do zwołania szczytu NATO w lipcu

Na ogłoszenie pełnego działania satelity Syracuse 4A będziemy musieli jednak trochę poczekać. Osiągnięcie orbity geostacjonarnej na wysokości 36 000 km zajmie już siedem miesięcy, a następnie będzie testowany przez kolejne dwa miesiące. W przyszłym roku dołączy do niego Syracuse 4B. Co do planowanego trzeciego – Syracuse 3C – jego układ jest określony w Wojskowej Ustawie o Programowaniu [LPM] 2019-25. Pamiętaj, że minimalny wiek tych urządzeń to 15 lat.

„To uruchomienie jest namacalną demonstracją wzmocnienia naszych wojskowych zasobów kosmicznych przy wsparciu ustawy o programowaniu wojskowym na lata 2019-2025. Ambicję tę podkreśla nowo ogłoszona strategia obrony kosmicznej. […], z dodatkowymi 700 mln euro do 2025 r., co oznacza wzrost inwestycji do 4,3 mld […] w polu kosmicznym. Doprowadziło to już do uruchomienia programu ARES poświęconego systemom monitorowania i obrony przestrzeni kosmicznej dla naszych satelitów oraz utworzenia nowego Dowództwa Kosmicznego”, stwierdza francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych.

[*] SYRAKUZY: Satelitarny System Radiokomunikacyjny