Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Francuski satelita łączności wojskowej Syracuse 4A został pomyślnie wystrzelony przez pocisk Ariane 5.

Francuski satelita łączności wojskowej Syracuse 4A został pomyślnie wystrzelony przez pocisk Ariane 5.

[*]

Lot VA255 pocisku Ariane 5 z powodzeniem wystartował z Gujańskiego Centrum Kosmicznego z niewielkim opóźnieniem wynoszącym 24 godziny, spowodowanym dodatkowymi kontrolami sprzętu wsparcia naziemnego. [CSG] W nocy z 23 na 24 października dwoma satelitami telekomunikacyjnymi firmy Thales Alenia Space, w tym SES-17 i Syracuse 4A [*]Ten ostatni jest realizowany przez Ministerstwo Sił Zbrojnych.

„Gratuluję rządowi i zespołom przemysłowym, które sprawiły, że ten start zakończył się sukcesem. Syracuse 4 to ważny program, który przyczynia się do modernizacji naszych francuskich zdolności obrony kosmicznej, co ma kluczowe znaczenie dla naszej suwerenności. Francja zachowuje swoją pozycję jako kraj kosmiczny, – powiedziała Florence Parly, minister sił zbrojnych.

Obecnie komunikacja sił francuskich zależy częściowo od satelitów Syracuse 3A i 3B, które zostały wprowadzone do użytku w latach 2000. Zostaną więc zastąpione satelitami z konstelacji Syracuse 4, która do 2030 r. będzie miała docelowo trzy satelity. ostatnia z zoptymalizowanych platform lotniczych.

I dla przypomnienia uruchomił ten program, a następnie nazwał go COMSAT NG [Communications par satellites de nouvelle génération], w grudniu 2015 r. przez Generalną Dyrekcję Uzbrojenia [DGA], który zgłosił do Thales Alenia Space i Airbus Defence and Space dwa kontrakty na budowę satelitów Syracuse 4A i 4B, usługi wsparcia przez 17 lat od wystrzelenia pierwszego urządzenia i zaprojektowania „naziemnej części sterowania” jako a także „główne anteny naziemne niezbędne do ich użycia”. Wszystko za łączny koszt 3,6 miliarda euro.

Ważący 3850 kg Syracuse 4A jest pierwszym w Europie całkowicie elektrycznym satelitą wojskowym. „Ten styl płatności”
Innowacyjny, oparty na elektrycznych napędach plazmowych, jest wynikiem francuskiego know-how i stanowi ważny przełom techniczny dla przemysłu lotniczego”, wyjaśnia DGA.

I dodać: „Jego zalety są liczne: jest używany jako alternatywa dla napędu chemicznego, napędu elektrycznego i wymaga mniej paliwa na pokładzie dla tej samej żywotności, co znacznie zwiększa nośność satelity, a w konsekwencji ładowność W szczególności dzięki tej technologii satelity będą mogły transmitować w moim zasięgu dwie różne częstotliwości.

READ  W Mekce z powodu upału podczas hadżdż zginęło co najmniej 550 pielgrzymów

Satelity Syracuse 4A i 4B będą już zapewniać pasmo X i ka rzędu 3 do 4 Gbit/s. [soit un débit trois fois plus élevé que celui offert par Syracuse 3A et 3B, ndlr] A także zwiększenie odporności na cyberzagrożenia, impulsy elektromagnetyczne i zakłócenia. Uruchomione właśnie urządzenie wyposażone jest również w sprzęt do monitorowania otoczenia oraz możliwość poruszania się w celu przeciwdziałania potencjalnej agresji.

W 2016 roku, podczas przesłuchania parlamentarnego, generał Jean-Daniel Testy, ówczesny szef Połączonego Dowództwa Kosmicznego, ujawnił, że inny statek kosmiczny zbliżył się do jednego z dwóch satelitów Syracuse 3. „Mniejszy rozmiar”. Dwa lata później Barley ujawniła, że ​​francusko-włoski satelita wojskowy Athena-Fidus rozpoczął podobną przygodę, będąc szpiegowanym przez Loutch-Olimp, rosyjski „satelita surfingowy”.

Oprócz potencjalnych „ataków” na orbicie, przepustowość oferowana przez tę nową konstelację satelitów ma kluczowe znaczenie, biorąc pod uwagę ewolucję wzorców zaangażowania. [déploiements rapides sur des zones très étendues] Digitalizacja pola bitwy.

Umieszczenie tych satelitów na orbicie to tylko część tego programu… bo aby w pełni wykorzystać możliwości, które zapewnią, konieczne jest posiadanie stacji naziemnych. [ou utilisateurs] efektywny. Ponadto w trzech armiach zostanie rozmieszczonych 400 takiego sprzętu. Ministerstwo Sił Zbrojnych wyjaśnia: „Jest silniejszy, bezpieczniejszy i bardziej mobilny, zapewni możliwość jednoczesnego podłączenia większej liczby użytkowników i pozwoli siłom komunikować się w najbardziej odizolowanych obszarach”.

Do 2023 roku francuska marynarka wojenna i armia będą pierwszymi na wyposażeniu „głównych okrętów nawodnych, okrętów podwodnych typu Sovereign i różnych pojazdów w programie SCORPION”. „Po raz pierwszy samolot będzie miał suwerenną zdolność łączności wojskowej za pośrednictwem satelity, zaczynając od samolotu do tankowania MRTT Phoenix” – powiedział minister.

READ  Rok więzienia za podróżowanie z fikcyjnym testem PCR

Na ogłoszenie pełnego działania satelity Syracuse 4A będziemy musieli jednak trochę poczekać. Osiągnięcie orbity geostacjonarnej na wysokości 36 000 km zajmie już siedem miesięcy, a następnie będzie testowany przez kolejne dwa miesiące. W przyszłym roku dołączy do niego Syracuse 4B. Co do planowanego trzeciego – Syracuse 3C – jego układ jest określony w Wojskowej Ustawie o Programowaniu [LPM] 2019-25. Pamiętaj, że minimalny wiek tych urządzeń to 15 lat.

„To uruchomienie jest namacalną demonstracją wzmocnienia naszych wojskowych zasobów kosmicznych przy wsparciu ustawy o programowaniu wojskowym na lata 2019-2025. Ambicję tę podkreśla nowo ogłoszona strategia obrony kosmicznej. […], z dodatkowymi 700 mln euro do 2025 r., co oznacza wzrost inwestycji do 4,3 mld […] w polu kosmicznym. Doprowadziło to już do uruchomienia programu ARES poświęconego systemom monitorowania i obrony przestrzeni kosmicznej dla naszych satelitów oraz utworzenia nowego Dowództwa Kosmicznego”, stwierdza francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych.

[*] SYRAKUZY: Satelitarny System Radiokomunikacyjny