Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski satelita ERS-2 ma powrócić na Ziemię w środę

Europejski satelita ERS-2 ma powrócić na Ziemię w środę

Jak wynika z bloga ESA poświęconego misji, prawdopodobieństwo, że jeden z tych odłamków uderzy w osobę na Ziemi, wynosi mniej niż jeden na sto miliardów. Innymi słowy, ryzyko dla człowieka jest o 65 000 mniejsze niż ryzyko porażenia piorunem.

Według najnowszej prognozy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) europejski satelita ERS-2, który zakończył swoją misję obserwacji Ziemi 13 lat temu, w środę spłonie w atmosferze niemal całkowicie, pozornie nie stwarzając żadnego zagrożenia dla Ziemian. .

Proces opadu na naszą planetę, który jest bardzo rzadki w ESA, rozpoczął się w 2011 roku, aby zapobiec przypadkowemu zniszczeniu tego obiektu na orbicie w wyniku rozproszenia śmieci niebezpiecznych dla aktywnych satelitów i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC) należące do ESA spodziewa się ostatecznego powrotu satelity do niższych warstw atmosfery w środę o 11:14 GMT, z marginesem niepewności wynoszącym plus minus 15 godzin. Ten margines, który tydzień temu wynosił jeszcze około 48 godzin, można wytłumaczyć faktem, że maszyna spada w sposób naturalny, pod wpływem samej siły ciężkości, a nie w sposób ukierunkowany.

Przechodzi zatem przez górne warstwy atmosfery, co mniej więcej spowalnia jego opadanie, a także utrudnia przewidzenie, gdzie może spaść część jego śmieci. Oczekuje się, że większość 2,3 ton ERS-2 spłonie, gdy dotrze do niższych warstw atmosfery w środę, na wysokości około 80 kilometrów. „Szacuje się, że największa część satelity, która może dotrzeć do Ziemi, waży 52 kg”.Henri Lohr z Dyrekcji Obserwacji Ziemi w ESA ogłosił to w zeszłym tygodniu. Jak wynika z bloga ESA poświęconego misji, prawdopodobieństwo, że jeden z tych odłamków uderzy w osobę na Ziemi, wynosi mniej niż jeden na sto miliardów. Innymi słowy, ryzyko dla człowieka jest o 65 000 mniejsze niż ryzyko porażenia piorunem.

READ  Jasna Wenus, Księżyc i koniunkcja: Co widzisz na niebie w lipcu 2023 r.?

ERS-2, pionierski satelita obserwacyjny Ziemi

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej obiekt o masie podobnej do ERS-2 kończy swój dzień w atmosferze raz na tydzień lub dwa. Satelita jest monitorowany podczas ostatnich dni jego pobytu w przestrzeni kosmicznej przez ESOC wraz z europejskimi, niemieckimi i amerykańskimi partnerami instytucjonalnymi.

ERS-2, pionierski satelita obserwacji Ziemi, został wystrzelony w 1995 roku i został umieszczony na wysokości około 800 km. W 2011 roku, na zakończenie swojej misji, Europejska Agencja Kosmiczna przywróciła go na odległość około 500 kilometrów, po czym w ciągu zaledwie 13 lat naturalnie i stopniowo opadł w stronę Ziemi. Zamiast 100 do 200 lat, jakie zajęłoby, gdyby pozostał na pierwotnym poziomie. Pozbawione energii wewnętrznej (paliwa, akumulatorów itp.) stwarzały znaczne ryzyko eksplozji i powstania gruzu.

W lipcu 2023 roku europejski satelita Aeolus powrócił na Ziemię w kontrolowany sposób, z orbity niższej (300 km) od orbity ERS-2. Odłamki maszyny spadły do ​​Oceanu Atlantyckiego.

Karta Zero Śmieci.

Europejska Agencja Kosmiczna uruchamia kartę w 2023 roku „Zero śmieci” Do misji kosmicznych projektowanych od 2030 roku. „Ponad 100 organizacji, w tym Airbus, Thales Alenia Space i Safran, ogłosiło zamiar podpisania karty”.Quentin Versberen, koordynator programu bezpieczeństwa kosmicznego Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział w zeszłym tygodniu.

Odpady ze zużytych satelitów, części rakiet i pozostałości po kolizjach gromadziły się od początku ery kosmicznej. Jest to problem, który nasilił się w ostatnich dziesięcioleciach.

Według szacunków Europejskiej Agencji Kosmicznej na orbicie znajduje się około miliona szczątków satelitów lub rakiet większych niż jeden centymetr, na tyle dużych, że można je wyrzucić. „Wyłącz statek kosmiczny” W przypadku szoku.