Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Europejski komisarz ds. handlu ostrzega: „Europejskie firmy są zaniepokojone kierunkiem, jaki podążają Chiny” – 25.09.2023, 08:27

Trzy niedawno przyjęte przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego stawiają zagraniczne firmy w trudnej sytuacji.

Valdis Dombrovskis w Santiago de Compostela, Hiszpania, 25 września 2023 r. (AFP / MIGUEL RIOPA)

Brak przejrzystości, nierówny dostęp do rynków publicznych, dyskryminacja… Europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis ostrzegł Pekin przed obawami, jakie dotykają europejskie przedsiębiorstwa mające siedzibę w Chinach. Podczas czterodniowej wizyty z okazji dialogu gospodarczego i handlowego między Chinami a Unią Europejską Valdis Dombrovskis rozmawiał ze studentami prestiżowego Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie.

„Europejskie firmy są zaniepokojone kierunkiem, jaki podążają Chiny” – stwierdził komisarz.

„Wielu z nich kwestionuje swoje miejsce w tym kraju”.

Ze względu na „bardziej upolitycznione środowisko biznesowe”. „Doprowadziło to do zmniejszenia przejrzystości, nierównego dostępu do rynków publicznych, dyskryminacji w zakresie standardów i wymagań bezpieczeństwa, a także wymogów związanych z lokalizacją i przesyłaniem danych”.

Komisarz europejski przytoczył niedawno zatwierdzone w Chinach przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

„Nowa ustawa o stosunkach zagranicznych i nowa wersja ustawy o kontrwywiadu

Podkreślił, że kwestie te cieszą się dużym zainteresowaniem naszego środowiska biznesowego, gdyż ich niejednoznaczność pozostawia duże pole do interpretacji.

Ostatni roczny raport Izby Handlowej UE również zawiera niepokojące wnioski: europejskie firmy w Chinach borykają się z „coraz bardziej niepewnym” klimatem biznesowym, a „niejednoznaczność” przepisów naraża je na więcej „ryzyka”. Ten kontekst doprowadził

11% ankietowanych europejskich firm przenosi swoje obecne inwestycje poza Chiny

zgodnie z pokojem.

Podróżując w zeszłym tygodniu do Pekinu, szefowa Komisji Europejskiej ds. technologii cyfrowych Vera Jourova wezwała do większej „jasności” lokalnych przepisów.

„Nieuczciwe” praktyki handlowe.

To nasilenie komunikacji między Brukselą a Pekinem następuje w momencie, gdy wydaje się, że Unia Europejska podnosi swój ton w stosunku do nich

Chińskie praktyki handlowe potępione jako „nieuczciwe”

Prezydent Ursula von der Leyen. 13 września w przemówieniu w Strasburgu ten ostatni zapowiedział wszczęcie śledztwa antysubsydyjnego wobec chińskich samochodów elektrycznych. Pekin potępił to „protekcjonistyczne” rozwiązanie, które miałoby „negatywny wpływ na stosunki gospodarcze”.

W poniedziałek komisarz Dombrovskis podkreślił, że Chiny pozostają atrakcyjne dla inwestycji europejskich przedsiębiorstw. „Zarówno UE, jak i Chiny odniosły ogromne korzyści ze swojej otwartości na świat, dlatego będę nadal bronić otwartości jako zwycięskiej strategii długoterminowej”. Jednak europejskie firmy zastanawiają się obecnie, czy to, co w ostatnich dziesięcioleciach wielu uważało za relację, w której wygrywają obie strony, może w nadchodzących latach przerodzić się w dynamikę strat i strat.

Komisarz europejski przestrzegł Chiny także przed inną kwestią szkodzącą ich wizerunkowi: konfliktem na Ukrainie.

Odmowa Pekinu potępienia rosyjskiej inwazji „szkodzi wizerunkowi Chin”.

I ostrzegł. „Istnieje (…) ryzyko dla reputacji Chin”, a sytuacja ta „szkodzi wizerunkowi kraju nie tylko przed europejskimi konsumentami, ale także przed firmami”.

Podkreślił, że „integralność terytorialna zawsze była dla Chin kluczową zasadą w dyplomacji międzynarodowej” oraz „Chiny zawsze opowiadają się za tym, aby każdy kraj miał swobodę wyboru własnej ścieżki rozwoju”. Dodał: „Dlatego bardzo trudno nam zrozumieć stanowisko Chin w sprawie wojny Rosji z Ukrainą, ponieważ narusza to podstawowe zasady Chin”.

Chiny i Rosję uważa się za strategicznych sojuszników, a oba kraje często wychwalają swoje „nieograniczone” partnerstwo oraz współpracę gospodarczą i wojskową. Zbliżyli się do siebie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., której Chiny nie chcą potępić. Chiński prezydent Xi Jinping odwiedził Rosję w marcu, a jego odpowiednik Władimir Putin ma złożyć wizytę w Chinach w październiku.

READ  W jakich okolicznościach kluby nocne mogą zostać ponownie otwarte?